תגובות חברי כנסת בנושא תקנות הלבוש החדשות במשכן הכנסת

בשבוע האחרון נמנע כניסתן של של מספר יועצות פרלמנטריות למשכן הכנסת בטענה שאורך החצאית שלבשו נוגד את תקנות הלבוש החדשות במשכן הכנסת. האירוע העלה בסדר היום הציבורי סוגיות של מגדר ולבוש הולם. בתגובה לכך, ביום רביעי ה14.12.2016 עוזרות פרלמנטריות קיימו את מחאת החצאיות במסגרת הגיעו למשכן הכנסת עם חצאית וכניסתן למשכן נמנע לאורך מספר שעות. בין השאר כאקט מחאה ח"כ טרכטנברג (המחנה הציוני) הסיר את חולצתו בכניסה למשכן כמחאה שיועצתו הפרלמנטרית לא הוכנסה.

להלן לקט התבטאויות של ח"כים בנושא:

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
חשתי את המבטים הבוחנים, את משטור הגוף, את בדיקת הצניעות הקפדנית. השמלה שבחרתי, שבהחלט הייתה הולמת ומכבדת, היא בחירת אופנה, והיא *לא* משמשת למען פיתוי גברים. בדיקת אורך החצאיות והשמלות של היועצות מעלה תמונה חמורה ביותר, בה משטרת הצניעות בבית הנבחרים של ישראל מדכא ומפלה נשים. ואני לא הייתי היחידה- עמדו איתי עוד מספר רב של יועצות שמנעו מהן את הכניסה למקום עבודתן, לאחת מהן אשת משמר הכנסת מתחה את השמלה למטה ואמרה לה ״עכשיו את יכולה להכנס״ ויועצת נוספת התבקשה להוריד את המעיל כדי שיהיה ניתן למדוד את שמלתה. לשם ההשוואה, מי יכול להעלות בדעתו שיבקשו מגבר להוריד את הז'קט שלו כדי למדוד את שרוולי חולצתו הקצרה?
המהפכה הפמיניסטית בישראל צוברת תאוצה. ארגוני הנשים הפמיניסטיים מתאגדים, מספר חברות הכנסת עולה ונשים חושפות ומדברות על הפגיעות המיניות שעברו. אמנם הדרך עוד ארוכה, אבל אנחנו מתקדמות קדימה ועומדות ביחד נגד כל הניסיונות לדכא, לשלוט ולפגוע בנו. לא יקום ולא יהיה מצב שבו חירות הנשים הישראליות תוגבל ואפליית נשים תהיה עניין של מה בכך בבית הנבחרים הישראלי, לכן על כולנו להתגייס למאבקן של היועצות הפרלמנטריות.

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני):
יועצות פרלמנטריות ללא כל התרעה או התראה מוקדמת לא הורשו להיכנס. כך פתאום. וכמו באינספור דוגמאות אחרות, דרך ארץ קדמה לתורה, ויש צורה גם לאכוף "קוד לבוש" (גם אם איננו בהיר) במידה וכך הוחלט. ומי המחליט? בכנסת זה חברי הכנסת ולא פקיד כזה או אחר. לא יתכן כי יועצת תעמוד מול חמישה גברים שיבקשו שתפתח את מעילה בכדי לראות עד להיכן מגיעה חצאיתה, שימדדו את הגובה מעל הברך ושיעירו לה על בגדיה.
הכנסת, הרשות המחוקקת, אחת משלוש הרגליים של הדמוקרטיה, נוהגת בעובדיה בניגוד לערכי הדמוקרטיה הבסיסים ביותר. ועל כך, אני לא מוכן לשתוק.

ח"כ אילן גילאון (מרצ):
הגיבורה של היום הזה: קסם רוזנבלט, היועצת הפרלמנטרית שלי, שיחד עם עוד שורה של יועצות נאבקו היום על הדבר הבסיסי והמובן מאליו – להגיע למקום העבודה שלהן מבלי שאף אחד יפשפש, יבדוק וימדוד מה הן לבשו, מה אורך החצאית שלהן ומה המרחק מהברכיים. המאבק שלהן מעורר השראה, אבל מעל לכל מקומם שעדיין, בשנת 2017, נשים צריכות לעבור את מסכת ההשפלות הזו. הלבוש שלהן, שלנו, של כולם, הוא לא עניינו של אף אחד. הוא גם לא הזמנה להצקות והטרדות משום סוג שהוא. אני גאה בה ובכל היועצות שלא ויתרו ושלימדו את כולנו שיעור חשוב במאבק.
ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת):
דבריי עכשיו בכניסה לכנסת עם היועצות הפרלמנטריות הגיבורות שלנו, לא נסכים שהכוחניות והדורסניות שמעבירה בה הממשלה חוקים ותקציבים יעבירו בה את הנוהלים על קודי לבוש ומשטרי צניעות.

ח"כ יואל רזבזוב (יש עתיד):
השפלת נשים בכנסת.
לא נשתוק על פגיעה כזו בכבודן של המבקרות בכנסת, העוזרות הפרלמנטרית ועובדות הכנסת, שיום יום נאלצות להציג את אורך הבגדים שלהם בפני שומרי הכנסת.
כולם מסכימים שיש צורך בקוד לבוש לכנסת, אבל חייבת להיות דרך לא משפילה לאכוף אותו.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני):
בהגיעי לשערי הכנסת פגשתי עשרות יועצות שכניסתן נמנעה מאותו טעם. כאב לשלוש בנות נהדרות, שאף הן התנסו בהתייחסות משפילה במקרים לא מעטים, המראה של העוול שנעשה בכנסת ישראל לנשים הצעירות האלה נגע בעצב חשוף אצלי, ואני מודה ומתוודה שזה גרם לי לאובדן עשתונות, ובעקבות כך למעשה הפגנתי שלא מכבד לא אותי ולא את הכנסת.
על-אף כל הודעות התמיכה והמחמאות שקיבלתי במשך היום אני רוצה להדגיש כי אני רחוק מלהיות מרוצה ובטח לא גאה במה שקרה, לא ל"תהילה" כזו אני שואף, ואוי לנו לכנסת שבה מתפתחים מצבים כה קשים עד כי אנשים מיושבים בדעתם מוצאים את עצמם באובדן עשתונות כפי שחוויתי היום.
אני גם רוצה להתנצל מעומק ליבי בפני אנשי משמר הכנסת ועוד עובדי כנסת מסורים שאף הם מצאו את עצמם לכודים במצב המביש הזה, ושבלהט הויכוח הרמתי את קולי עליהם שלא בצדק.
בעקבות אירועי הבוקר התכנסנו מספר חברי כנסת לדיון עם יו"ר הכנסת לשיחה ארוכה ונוקבת, אולם אני שמח לבשר כי יצאנו ממנה עם תובנות מועילות וקווי פעולה משותפים. כולנו שותפים לתפיסה המובנת מאליה שדרושים קודים התנהגותיים מכל באי המשכן שיבטיחו כבוד למקום וליושבים בו, ובכלל זה קוד לבוש מכבד. אני אישית משוכנע כי קוד הלבוש יש בו כדי לשקף יחס לסביבה, ושחוסר הפורמליות והשובבות של החברה הישראלית, ככל שאנחנו אוהבים אותם ומתרפקים עליהם בצדק, לא יכולים לבוא במקום כבוד ואיפוק כשנכנסים למשכן הדמוקרטיה הישראלית.
ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
שלום, שמי לירון ואני הדוברת של ח״כ יעל גרמן. בסוף הקיץ, כשמזג האוויר עוד הצדיק שמלות, הגעתי לראיון עבודה בכנסת, לבושה בשמלה האפורה שאתם רואים פה בתמונה. מיותר לציין שאז הכניסו אותי בלי בעיה. היום הגעתי לפה לבושה באותה השמלה, ונתבקשתי להישאר בחוץ – כי לדברי נציגת משמר הכנסת, אני לא עומדת בקוד הלבוש. ח״כ גרמן מחכה איתנו כבר מעל לשעה בכניסה למשכן, למרות שאותה הכניסו – ואיתה גם יועצים וחברי כנסת נוספים – בסולידריות איתנו, היועצות, שמישהו חושב שהגיוני להעסיק אותנו במדידת המרחק של החצאית שלנו מהברך בסנטימטרים, במקום לתת לנו לעשות את מה שבאנו לעשות – לעבוד, קשה, בשביל להפוך את המדינה הזאת למקום טוב יותר.

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):
די לדיונים המסולפים והמיתממים על קוד לבוש. זה לא קוד לבוש, זה מישטור של נשים, זו כפיית סטנדרטים מוסרניים, זו פגיעה בחופש שלנו. צאו לנו מהארון.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) בפוסט מיום ראשון ה11.12.2016:
שקד חסון, היועצת המצוינת שלי, עמדה היום כמעט שעה בבידוק בכניסה לכנסת בגלל אורך השמלה שלה, שלא עבר את הבדיקה הקפדנית של השומרים. כן, כן. לא פחות מחמישה שומרים עמדו ומדדו בעיניהם את הרגליים של שקד והחליטו שהלבוש שלה לא מאפשר לה להכנס לעשות את עבודתה בכנסת. רק בהתערבות שלי מול מנכ''ל הכנסת כדי לפתור את הבזיון הזה, שקד קיבלה – אחרי שעה – אישור להיכנס.
זה לגמרי ראוי שיהיה קוד לבוש להופעה מכובדת לעבודה בכנסת, אבל אין מצב שיהיו בכנסת משמרות צניעות. לבוש מכובד לא יכול להיות שם קוד להחפצה ואמצעי לדיכוי נשים. מיותר לציין שהבדיקה האופנתית בכניסה מחמירה יותר עם נשים מאשר עם גברים, נכון? ובכן, לא איפה שאנחנו מהוות כבר רבע מבית המחוקקים.
זאת חייבת להיות הפעם אחרונה שהסיטואציה המשפילה הזו קורית, למי מהיועצות או המבקרות. כדאי שלא נצטרך לנהל מאבק בעניין הזה. הופעה מכובדת כן, אבל לא משמרות צניעות.