תגובות חברות כנסת לשביתת הרעב של צביה גורודצקי

צביה גורודצקי, מסורבת גט, מזה 17 שנים פתחה בשביתת רעב, בת יום אל מול משכן הכנסת בתאריך ה-3.5.2017 בדרישה לאשר ביום רביעי ה-17.5.2017, את הצעת החוק הפקעת קידושין. הצעת חוק שבאפשרותה לאשר מתן גט לצביה, כשם שבעלה יושב בבית סוהר ומסרב לשחרר אותה כך שתוכל להתחתן שנית ולבנות לעצמה חיים חדשים.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"צביה החלה הבוקר בשביתת רעב מול הכנסת. 16 שנה בעלה מסרב לתת לה גט, 16 שנה שהיא כבולה ונאבקת בבעל ובממסד אטומים, 16 שנה שהיא מייחלת לעצמאותה .אסור לנו לחיות בשלום עם מציאות איומה כזו. נמאס כבר לשמוע למה לא ולמה אי אפשר. גם אם זה יקח זמן, אני מתכוונת להמשיך ולא להרפות עד שצביה, ועוד עגונות ומסורבות גט רבות כמוה, יזכו בחירותן. כבר בשבוע הקרוב עם החזרה מהפגרה תעלה הצעת חוק שיכולה לסייע במקרה כמו של צביה, ואשלח גם שאילתא דחופה לשר שיסביר כיצד בכוונתו לקדם פתרון מערכתי בנושא. מוזמנים לבוא ולתמוך בצביה במאבקה המייסר מול בניין הכנסת, לשתף מעל כל במה ולהבהיר למערכת כולה שעגינות והתעמרות באישה אינן אופציה".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):
"מסורבות הגט נאבקות מידי יום על חייהן, על חירותן ועל כבודן. חוסר הצדק המשווע זועק לשמיים, והגיע הזמן כי בישראל בשנת 2017 תופעת סרבני הגט והעגונות תיעלם מן העולם. אין ניצול לרעה בוטה יותר של הגבר את ״זכות הווטו״ שניתנה לו, כביכול, לפי ההלכה, במתן הגט. על מסורבות הגט נגזר להתמודד עם בדידות ועם קשיי גידול המשפחה הקיימת. הצעת החוק מביאה פתרון הילכתי שהיה מקובל ביהדות בעבר על ידי רבנים פוסקי הלכה במקרים מיוחדים. מסורבות הגט של היום, כמו צבייה גרודצקי, הן מקרים מיוחדים. הצעת החוק מתקנת את חוק בתי הדין הרבניים וקובעת כי אם שנה לאחר מתן פסק דין למתן גט, במידה שפסק הדין לא בוצע, תתבצע "הפקעת קידושין" ובכך יתבטלו הנישואין. פעולה זאת תבטל את מצבן של העגונות, ויותר מכך – תהווה הרתעה בפני סרבני גט עתידיים.
 אני קוראת לרבנים נוספים לתמוך בהצעת החוק, וכן לשרי הממשלה ולחברי מהקואליציה לתמוך בה. אין זה עניין של ימין ושמאל, זהו צדק חברתי".