תגובות חברות וחברי הכנסת ל"נאום הסוטים" של הרב יגאל לוינשטיין ממכינת "עלי"

סערה ציבורית התעוררה השבוע בעקבות התבטאויות של רבנים שהשתתפו בכנס "ציון וירושלים" של ארגון ליב"ה יהודית. בין השאר דיבר בכנס הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית ביישוב עלי, על אודות חדירתם של גורמים "סוטים" לצה"ל.
חברי וחברות כנסת הגיבו בחריפות על הנאום.

ח"כ בצלאל סמוטריץ:
לא להאמין, סתימת פיות לרבנים במדינת ישראל.
לרב לוינשטיין אסור בשום אופן ללכת ל'בירור' אצל מנכ"ל משרד הביטחון. ההתערבות של צה"ל בשוק הדעות האזרחי היא חצופה ובעיקר מסוכנת לדמוקרטיה.
הרב יגאל הוא אזרח והמכינה היא גוף אזרחי, גם אם כזה שמנהל יחסי גומלין עם צה"ל. הניסיון של צה"ל לכפות דעה אחת בשוק הדעות האזרחי הוא משהו שצריך לדחות בשתי ידיים. בדיוק כפי שאיש לא היה מקבל קריאה של איש אקדמיה לבירור אצל שר החינוך שמתקצב את המוסד האקדמי שהוא מועסק בו.
לא ברור לאן נעלמו כל אבירי הדמוקרטיה? איפה אתם כל מניפי דגל חופש הביטוי?
מסע ההכפשה לרב יגאל, למפעל המכינות ולציונות הדתית הוא ביזיון. אני קורא לשר הביטחון ליברמן לבטל את הזימון הזה ולשמור על חופש הביטוי ועל הדמוקרטיה הישראלית.
 
ח"כ זהבה גלאון:
מותק, הילד התכווץ: הרב יגאל לוינשטיין הסביר אתמול שאמנם הוא אמר את המילה "סוטים", אבל אין לה בעיניו "שום משמעות שיפוטית". פתאום, כשהאדמה רועדת, הרב לוינשטיין כבר חש פחות שיפוטי. פתאום גם הרב אלי סדן, ראש המכינה בעלי, טורח לקום להסביר ש"אנחנו צריכים לאהוב את כל מי שאוהב דעה, גם אם היא הפוכה ממה שאנחנו מאמינים."
לא סתם זה קורה עכשיו, ולא סתם גם בנט וגם נתניהו חשו צורך לגנות את הדברים הללו. זה קרה כי יש לנו כוח אדיר ביחד, וכשאנחנו מסרבים להרפות, ולא נותנים לאף אחד להסיח את דעתנו, אנחנו יכולים לשנות מציאות.
אנחנו מאוד רחוקים מניצחון עדיין. רק היום הודיע ניר ברקת שהוא לא ישתתף במצעד כדי לא לפגוע ברגשות הדתיים. רגשותיהם של להט"בים בעיר פחות עניינו אותו. לא שמענו עדיין גם רבנים אחרים מתנצלים על הטינופת שיצאה להם מהפה השבוע. אבל השבוע הזה היה מבחן כוח, וניצחנו בו.
ביחד אנחנו גדולים יותר מהלהט"בופובים, מהגזענים, מהשוביניסטים. יש בישראל ציבור ליברלי רחב, והוא כולל בתוכו ימנים ושמאלנים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים. הציבור הזה התרגל להפסיד. הוא התרגל שרבנים גזענים ממשיכים לקבל משכורת מהמדינה, והוא התרגל שאפשר לטנף על הומואים ולא יקרה כלום. אבל זה לא כורח המציאות, ואנחנו יכולים לשנות את זה.

ח"כ יצחק הרצוג:
נתניהו, תקפת את אורשר תוך חמש דקות, ועל הדברים האיומים, דברי הבל בורות ושנאה, של הרב לווינשטיין הגבת בתגובה חלשה, עייפה ומתחמקת. אתה מממן אותו! הוא מקבל משכורת מכספי ציבור! ממשלתך אוהבת לשסות בין קבוצות בעם, להפריד ולקרוע. ממשלתך היא ממשלת שנאה.

השרה מירי רגב:
אמירותיו של הרב לוינשטיין פוגעניות ולא ראויות להישמע מאיש ציבור ומחנך. ההכרה בערך ובחשיבות של התא המשפחתי המסורתי לא מכשירה אמירות נגד מי שבחר לחיות אחרת. גם כמי שרואה בחיי המשפחה המסורתית ערך עליון אני מכבדת ומחבקת את הקהילה הגאה ומצפה מכל איש ציבור לנהוג כך.
 
ח"כ ציפי לבני:
הרב לוינשטיין ודומיו לא צריכים להיות חילונים ליברלים – רק שיפסיקו להפוך את היהדות שלנו לשונאת ושלא יתערבו בצה״ל ובקוד האתי שלו. די לשנאה. אסור שיעמידו אף חייל בבחירה בין המפקד לרב, כפי שחשוב שנציגיהם – הבית היהודי, לא יעמידו את הציבור בבחירה בין הרבנים לבית המשפט ובין ההלכה לבין החוק.
 
ח"כ יאיר לפיד:
יש לי שאלת רב.
הרב לווינשטיין, מה לדעתך הבאת לעולם בימים האחרונים?
עוד אהבה או עוד שנאה? עוד אחדות לעם ישראל או עוד שסע ופיצול וכעס וצער? 
מה אמרת לתלמידיך הרב לווינשטיין? 
אמרת להם שמותר לשנוא ומותר לפגוע. 
האם זה מה שרצית? לגדל תלמידים שונאים?
 
ח"כ קסניה סבטלובה:
כאילו לא הספיקו לנו פרשנויותיו של הרב הצבאי הראשי החדש על תפקידן של נשים, וביטול מצעד הגאווה בבאר שבע כדי להזכיר לנו כמה חשוך בישראל שבשלטון הימין.
"אני לא קורא להם גאים, אני קורא להם סוטים שאיבדו את הנורמליות". אלו אינן מילים של מבקר קולנוע ולא של אומן שוליים – זהו הרב יגאל לוינשטיין, איש "חינוך" (המרכאות מדברות בעד עצמן), שמקבל את משכורתו מהכסף של כולנו, עומד בראש מכינה קדם צבאית ומבקש לחנך נוער לקראת גיוס – ולפי איזה ערכים הוא מחנך אותם? שפטו בעצמכם.
חבל שהממשלה שמתגאה בפתיחות, פלורליזם, ובחופש לו "זוכה" הקהילה הלה"טבית, ממלאת פיה מים במקום לסלק אנשים כאלו מתפקידם.
פניתי הבוקר לשר החינוך ולשר הביטחון שמתקצבים את המכינה בעלי בראשה עומד לוינשטיין.
להתבטאויות חשוכות ומסוכנות כאלו אין מקום בציבוריות הישראלית: ודאי שלא במוסדות חינוך ולא בצה"ל שהוא צבא העם.