תגובות במערכת הפוליטית על מסקנות וועדת ניסים בדבר חוק הגיור הממלכתי.

הבוקר, ראשון 03.06.2018 הגיש השר לשעבר משה ניסים את המלצות חוק הגיור, המלצות אליהם מתנגדים הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו. גם המערכת הפוליטית הגיבו. שר הפנים ח"כ אריה דרעי: מתנגד באופן חד משמעי להמלצות אלו ואדאג שלא יעלו אפילו לדיון. ח"כ עליזה לביא: "משה ניסים ישב על המדוכה 9 חודשים ועמל על מסמך מקיף ומקצועי בניסיון למצוא איזונים בסוגיה המורכבת הזו – שמצד אחד יבטיחו שהגיור בישראל יישאר ממלכתי, ומצד שני ייצרו מערך מתון וקשוב לצרכי העם היהודי בארץ ובתפוצות"

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) : "אני מתנגד באופן חד משמעי להמלצות אלו ואדאג שלא יעלו אפילו לדיון. המוסמך היחידי על פי תקנות הממשלה להגיש הצעת חוק בנושא הגיור הוא שר הפנים, וברור לגמרי שלא אגיש הצעה זו".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "מצער לראות כיצד הממסד הרבני והמפלגות החרדיות בישראל הודפים מראש כל ניסיון להידברות והסדרה של סוגיה בעלת חשיבות לאומית-חברתית כה גדולה. משה ניסים ישב על המדוכה 9 חודשים ועמל על מסמך מקיף ומקצועי בניסיון למצוא איזונים בסוגיה המורכבת הזו – שמצד אחד יבטיחו שהגיור בישראל יישאר ממלכתי, ומצד שני ייצרו מערך מתון וקשוב לצרכי העם היהודי בארץ ובתפוצות. אין תרחיש בו כולם יצאו מרוצים בנושא. גם לי יש הסגות על חלק מן המסקנות,  אולם אני חושבת שהמסמך הזה הוא תשתית ראויה להתחיל לקיים דיון ציבורי סביבו. אי אפשר לנצח לברוח מדיון בנושא. אם רק נאמר 'לא' באופן אוטומטי לכל הצעה, הדיון ישוב פעם אחר פעם למגרש המשפטי, ואז שוב ילינו על בית המשפט בזמן שהמדינה בורחת מפתרונות. בינתיים אנחנו מאבדים כאן דור שלם, שגדל סביבנו, בשר מבשרינו, ואין לו מעמד. זו תהיה בכיה לדורות. לצערי הרבנים בהתנגדותם העיקשת לקיים אפילו דיון- ישיגו תוצאה הפוכה מזו הם מייחלים לה. יצמחו יותר יוזמות פרטיות, תגבר התנגדות למערך הקיים ויעמיק הקרע התפוצות. בשלה השעה להסדרת הנושא בחקיקה, ואין מנוס מדיון ציבורי בנושא שיכלול את כלל הקבוצות בעם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "כבר לפני יותר משבועיים, כשקיבלנו לידינו טיוטה של המלצות משה ניסים לעניין הגיור, הבענו בפני רה"מ את התנגדותנו למתווה שמוציא את סמכות הגיור מפסיקתה של הרבנות הראשית לישראל. כוונתו של משה ניסים היא לטובה אבל הגיור הוא עניין הלכתי וככזה הוא חייב להתנהל על פי פסיקתה של הרבנות הראשית".

ח"כ יואב בן צור (ש"ס): "אני מתנגד באופן חד משמעי להמלצות ועדת ניסים, מדובר במתווה רע ליהדות ורע למדינת ישראל, שייתן הכשר לתהליכי גיור שלא על פי ההלכה, הנובעים ע"פ רוב מאינטרסים בעייתיים ומסוכנים".


ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "הניסיונות לפרק את המסגרת הזאת דרך חוקים, וועדות או תקנות לא יקרו, אנו לא נסכים להם בשום אופן, נושא הגיור מלווה אותנו מאז היותנו לעם, זה לא נושא חרדי אלא נוגע ליסודו של העם, ולא נאפשר כל שינוי בנושא הזה. לא תהיה הפרה של הסטטוס קוו".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "אין סיכוי שאנחנו נוכל להסכים לשינוי כלשהו בסטאטוס קוו בסמכות של בתי הדין והרבנות הראשית לקבוע מי הוא יהודי כאן. אם צריך בשביל חוק הגיור להפיל ממשלה אנחנו נפיל את הממשלה. התקנות האלה של משה ניסים חבל שבאו לעולם, אין סיכוי שאנחנו – כמפלגות חרדיות – שאנחנו נכיל אותם. אין סיכוי שיהודי שחפץ בשלמות עם ישראל – יתמוך בהם. אנחנו לא נשחק בגיור, אבל הליכה לבחירות זה תלוי בראש הממשלה". 

 
שר הביטחון ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו): "על פי מה שקראתי אנחנו בעד ההמלצות, זה נראה בסדר גמור, כמובן שצריך לרדת לעומק עד לפרטים הקטנים, אבל על פניו זה בסדר".

 
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) :"לאור המלצות הגיור החדשות, נראה שהממשלה דוחקת אותנו לפינה שלא רצינו להיות בה, וניאלץ להעלות את חוק מאגר היוחסין להצבעה. מלכתחילה היה צריך להיות ברור שרק בית דין רבני המושתת על ההלכה היהודית יוכל לקבוע את העקרונות לגיור על ידי קבלת עול תורה ומצוות ולהמשך שושלת עם ישראל. אבל אם זה לא ברור לכולם. ואם נולד מצב מכוער ומצער, של גופים שרלטנים, רודפי בצע, שכל מטרתם לעורר פרובוקציות ומדנים, להסית ולהדיח, ולחולל כמה שיותר הרס בעם ישראל, והם שולטים במשטר החילוני. לא נשארה לנו ברירה אחרת נקדם את הצעת החוק להקמת מאגר יוחסין על ידי הרבנות הראשית, ונבקש את הסכמת כל הסיעות הדתיות והמסורתיות שהמשכו של עם ישראל בטהרתו חשוב להם".