תגובות במערכת הפוליטית על הנסיונות של רשויות מקומיות שונות להעביר חוקי עזר שיאפשרו פתיחת עסקים בשבת טרם חקיקת 'חוק המרכולים'

הרשויות המקומיות במרוץ נגד השעון ונגד אישור חוק המרכולים בקריאה שנייה ושלישית:הצעת חוק המרכולים כבר עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת והייתה אמורה להגיע מחר לדיון בוועדת הפנים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. כעת מקדמות גבעתיים, ראשון לציון, רמת גן, מודיעין, הרצליה וחולון אישור חוקי עזר שישמרו על "הסטטוס קוו בעיר" במטרה לקבוע עובדות בשטח לפני שחוק המרכולים יעבור.

הנה כמה מן התגובות של חברי הכנסת בנושא:

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): ""מסורת ישראל" – מסלול רכבת אקספרס ליעד מדינת ההלכה. באישון לילה הקואליציה אישרה חוק שיקל על מניעת עבודות בשבת. זהו עוד חוק שנועד לכפות את הדת היהודית על כלל אזרחי ואזרחיות המדינה.
חוק "מסורת ישראל" וחוק המרכולים ניתנו במתנה למפלגות החרדיות בחסות רשמית של ראש הממשלה, שהסכים להשליך פעם נוספת את הציבור החופשי בישראל מתחת לגלגלי האוטובוס, לטובת השיקול היחיד החשוב בממשלתו – שמירת כסא ראש הממשלה בידיו. 58 ראשי רשויות חתמו על מכתב בהתנגדות לחוק המרכולים, עיריית גבעתיים, בהובלתה של חברת Meretz מרצ ויוי וולפסון -סגנית ראש עיריית גבעתיים, החליטה להקדים תרופה למכה ולחוקק חוק שיאפשר את אורח החיים בעיר ללא כפייה דתית. למהלך הצטרפו כשמונה עיריות ברחבי הארץ. הם מייצגים את האיזון הנכון ביותר לשבת הישראלית – הסדרה של הסוגיה ברמה המקומית בהתאם למארג החיים באזור – כדי למנוע מצב של כפייה מיותרת.לא במפתיע, סיעות הליכוד והבית היהודי עתרו להוצאת צו על תנאי לבלימת המהלך של עיריית גבעתיים. הם למדו מסיעותיהם בכנסת איך לייצר הפחדה וכפייה למול האנשים החופשיים ש"שכחו מה זה להיות יהודים". 
אז זהו, שלהיות יהודים זה לא להיות אורתודוכסים. לכל אדם ואישה הזכות לחיות במדינה חופשית מכפייה דתית. אנחנו נמשיך להיאבק בחקיקה הדתית של הממשלה הזאת."

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "דרעי, אתה יכול להמשיך ולנסות לסגור לנו את השבת, אתה יכול לנסות להשתיק אותנו בבג"ץ ואתה יכול לדרוך על נתניהו והליכוד כמה שאתה רוצה, אבל צר לי לאכזב אותך – אנחנו, הציבור החילוני בישראל, לא מתכוונות ומתכוונים לתת לך להפוך את ישראל למדינת הלכה. גבעתיים, ראשון לציון, חולון, רמת גן, מודיעין והרצליה – עוד ועוד מועצות ערים ורשויות מקומיות נענות לקריאת הציבור, ומקדמות הצעות שיבהירו לממשלה: לא לכפייה הדתית, לא למדינת הלכה, לא לכרסום הדמוקרטיה. הציבור החילוני מתעורר!"

ח"כ אבי גבאי (יו"ר המחנה הציוני): "נתמוך בראשי הערים גבעתיים, חולון, ראשון לציון, רמת השרון, רמת גן ובכל עיר אחרת שתפעל כדי למנוע פגיעה בשבת הישראלית ונילחם כדי לשמור עליה כי היא שייכת לכולנו – דתיים, מסורתיים וחילונים."

ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו): "צודקות גבעתיים, ראשל"צ, הרצליה, חולון, רמת גן וערים נוספות. הפעילות במרחב הציבורי בשבת היא עניין לשלטון המקומי בלבד. ישראל ביתנו עומדת לצידו של יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס. כן למסורת, כן לערכים יהודיים. לא לכפייה דתית.
אריה ידידי מי כמוך מכיר את היחס שלי ליהדות. אני חוזר ואומר כן למסורת ישראל וכן לערכים יהודיים אבל לא לכפייה דתית. אני מתפלא עליך שאינך מבדיל בין קריאה לכבד את חרותם של תושבי ישראל לכבד את מורשת ישראל על פי מצפונם לבין קריאה להפלות עולים חדשים."

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד): "אני לא חושב שחוק המרכולים מזיק, החלטת בג"ץ היא שמזיקה. החוק מנסה למזער את הנזק של ההחלטה. בסוף ברגע שהחוק יעבור הוא לא יאפשר לשלטון מקומי לפעול בנושא מבלי הסכמה של השלטון המרכזי. אזי, בטווח הארוך החוק יעזור".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "רציתם חוק מרכולים? סיפרתם לעצמכם שאתם עושים זאת בשם שמירת השבת ולמענה? הבאתם יותר חילול שבת ויותר מלחמות על השבת. בדיוק מה שחששתי והזהרתי ממנו קורה, ורק ילך ויסלים. לחוק המרכולים אין דבר וחצי דבר עם שמירה על השבת. עוד לא מאוחר לעצור את האיוולת הזאת."

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "השבת זקוקה להסדרה ולא להכרעה! הבחירות לרשויות המקומיות כבר באוויר וראשי הערים במרכז הארץ מנסים לגרוף עוד כמה קולות ולאפשר פתיחת מרכולים בשבת תוך רמיסת זכויות עובדים ורמיסת הזהות היהודית במדינה. רק הצעת החוק שהגשתי ביחד עם ח"כ רחל עזריה ואלעזר שטרן, הכוללת סגירת המסחר בשבת (למעט מקומות חיוניים) לצד תחבורה ציבורית שתופעל ע"י לא יהודים, תאפשר לשמור על צביון השבת ועל זכותו של כל אזרח ליום מנוחה שבועי!"

שינוי גודל גופנים