תגובות במערכת הפוליטית על אישורה של הממשלה את מתווה הגיוס

היום, ראשון 01.07.2018 אישרה הממשלה את חוק הגיוס על פי המתווה שגובש על ידי מערכת הביטחון, והוא צפוי לעלות להצבעה בכנסת בקריאה ראשונה מחר.

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי נמנע במהלך ההצבעה על חוק הגיוס בישיבת הממשלה. אך לקראת סוף הישיבה ביקש ממזכירות הממשלה לתקן את הצבעתו לנגד.

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "אני קורא  לראש הממשלה לקדם את פסקת ההתגברות, לפחות בנושא הספציפי הזה, כדי למנוע התערבות חוזרת ונשנית של בית המשפט העליון בחוק זה ולמנוע שינוי ההסדר הקיים מאז קום המדינה".

שר הביטחון ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) :"אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה. זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "מחר יביאו נתניהו וליברמן חוק שכאילו יקדם גיוס חרדים. הכל בכאילו. אף חרדי שלא מתגייס היום לא יתגייס מחר, אלא אם כן יתחשק לו לקבל 6,000 שקל בחודש. פי 4 מחייל גולני. הכל פוליטיקה צינית, ובתמיכת "יש עתיד" כדי לשמר לנתניהו את הממשלה".

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) : "חבל שמישהו מפיץ מסרים, כאילו ניתן להפיל את הממשלה בחוק הגיוס. אי אמון זקוק ל 61 ח"כים, שאין לנו. חוק הגיוס הוא חוק טוב וחשוב להצביע בעדו".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) : "מתווה הגיוס הוא כתב כניעה מביש שמעניק אור ירוק להשתמטות ועלול להביא לקריסת מודל צבא העם. כל מי שיתמוך בו בכנסת מכשיר את הקומבינה המכוערת הזו על גבם של המשרתים וצריך להתבייש. אין שום קשר בינו ובין חוק השוויון בנטל. אחרים החליטו להניף דגל לבן- ננהל בעצמנו את הקרב הפוליטי והמשפטי".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "אמון אי אמון חוק גיוס חוק השתמטות צבא העם פחות משני שליש מתגייסים ערבים חרדים בעלי מוגבלויות בנות דתיות אם יש דבר שכבר קורע מפלג ומשסע אותנו 70 שנה זה חובת הגיוס לצבא. בשנת ה70 למדינת ישראל הגיע הזמן לאחות שסעים – הגיע הזמן לבטל את חוק גיוס חובה ולהתחיל לעבור לצבא מקצועי".


ח"כ מוסי רז (מרצ): "מסקרים עולה כי רק 43% מהציבור תומכים בהמשך גיוס החובה. 38% מתנגדים ו-19% חסרי דעה. זה מחצית מהציבור שמבין שלא יתכן שוויון בנטל או שוויון בכלל כל עוד יש גיוס חובה. אנחנו אמנם רק 6 חברי כנסת שאומרים זאת בגלוי, אבל נשמיע את קולו של מחצית העם עד שננצח".

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני): "ממשלת ישראל מובילה מדיניות שתביא לביטול צבא העם. חוק האין-גיוס לחרדים, בו תומכות סיעות הקואליציה ויש עתיד הוא חוק רופס וחסר שיניים, המהווה את ההפך הגמור מצימצום אי-השוויון בנטל, ובפועל לא יוביל לגיוס חרדים נוספים לצה"ל. לעומת הצביעות הזו, עלינו לדאוג לאלו התורמים למדינה באמצעות שירותם בצה"ל בהווה ובעתיד. לכן אניח השבוע הצעת החוק שמטרתה להוקיר תודה ולהעצים את חיילות וחיילי צה"ל, הילדים של כולנו המשרתים בשירות החובה, באמצעות מימון לימודי השכלה גבוהה או הכשרה מקצועית, ובכך לעודד שירות מלא בצבא ולסייע לחיילות והחיילים המשוחררים להשתלב כראוי בחברה לאחר השירות".

יו"ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד: "אם לא ישנו בחוק אף אות – בוודאי שנצביע בעדו. זה חוק טוב, שיביא לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים יצאו לעבודה. החוק בהחלט מקדם את השוויון בנטל, בסוף אין לנו איך להסביר לילדים שלנו את זה שלא עשו כלום כ"כ הרבה שנים".