תגובות במערכת הפוליטית לקראת הדיון שיתקיים ביום שני בוועדת הפנים כהכנה לאישור 'חוק המרכולים'' ולקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית

חוק המרכולים, שמעניק לשר הפנים סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים ובכך לקבוע למעשה כי מרכולים במרכזי הערים יישארו סגורים בשבת, צפוי לעלות ביום שני אחר הצהריים לקריאה שנייה ושלישית. עוד לפני כן, בשעות הבוקר, תדון ועדת הפנים של הכנסת באישור הנוסח הסופי של החוק. התגובות במערכת הפוליטית לקראת ההצבעה הצפויה ממשיכות להגיע, גם מקרב חברי הקואליציה. 

מפלגת ישראל ביתנו של שר הביטחון אביגדור ליברמן כבר הבהירה כי תתנגד לחוק, וכעת 58 סגני ראשי ערים וחברי מועצות מטעם ישראל ביתנו החלו בהחתמת חברי מועצות עיר מרחבי הארץ כדי למנוע את החוק. בין השאר חתומים על המכתב חברי מועצת עיר באשדוד, בת ים, חדרה, כרמיאל, לוד, אריאל, באר שבע, עפולה, עכו והקריות. במכתב מצוין כי הצעת החוק "משנה באופן דרמטי את הסטטוס-קוו הקיים זה שנים במטרה לפגוע במרקם החיים של התושבים החילוניים ברשויות רבות ברחבי מדינת ישראל ולאלץ אותם לחיות תחת כפייה דתית".
במכתב מציינים אנשי ישראל ביתנו כי החוק יפגע בסמכות נבחרי הציבור ברשויות המקומיות: "במשך שנים רבות הייתה סמכות זו נתונה להחלטתם הבלעדית של חברי מועצת הרשות המקומית וראש הראשות שנבחרו והוסמכו על ידי התושבים לעסוק בכך. הצעת החוק במתכונתה הנוכחית שוללת כמעט לחלוטין סמכויות אלו מנבחרי הרשויות המקומיות ומובילה לסגירת העסקים הפועלים כיום בשבת. בכך יפגעו באורח חייו של הציבור החילוני המשתמש בשירותים הללו גם ביום המנוחה".

ח"כ שרן השכל (הליכוד) שיגרה בסוף השבוע מכתב לשר הפנים אריה דרעי ובו הביעה את חששה מאישור חוק המרכולים, אשר עשוי לפגוע ברוב החילוני אל מול המיעוט הדתי וכן מפלה ערים אחרות ביחס לעיר תל אביב אשר תקבל מעמד מיוחד כמוחרגת מהחוק. עם פרסום המכתב אמרה השכל: "ביום שני יתקיים דיון מכריע בוועדת הפנים של הכנסת בעניין חוק המרכולים, כהכנה להצבעות בקריאה שניה ושלישית. החוק הזה גורם בדיוק לתוצאה ההפוכה מזו שאליה הוא מכוון, ומרבה את המחלוקת והעימותים בעם ישראל סביב השבת. פניתי אתמול (יום שישי) לשר הפנים הרב אריה דרעי בבקשה ובהצעה לקיים דיון רציני בנושא השבת, במטרה להגיע להסדר שיענה על צרכי כל הצדדים, וימנע מחלוקות וקרעים בעם."