תגובות במערכת הפוליטית להנחייה החדשה של פרקליט המדינה בנושא דיני מסרבי גט

בתאריך ה14.11.2016 פרקליט המדינה, שי ניצן, פרסם הנחיה חדשה המאפשרת להעמיד לדין ולהעניש סרבני גט. לפי ההנחייה: "במקרים בהם בית הדין הרבני נתן צו לכפיית גט, יש לשקול פתיחת חקירה נגד סרבן הגט והעמדתו לדין בגין הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287 לחוק העונשין… שהורשע אדם בעבירה של הפרת הוראה חוקית בגין סרבנות גט, תבקש התביעה לגזור עליו מאסר בפועל לתקופה ממשית". עוד נכתב בהנחייה כי אם חזר בו סרבן הגט מסירובו טרם שלב הטיעונים לעונש, "יהווה הדבר שיקול להקלה בעונשו, אך עדיין, ככלל, יש לעמוד על הרשעה וענישה מוחשית". עו"ד שי ניצן הדגיש כי סרבנות גט מתקיימת כאשר אחד מבני הזוג מסרב לתת או לקבל את הגט – ובכך כופה על בן הזוג השני קשר נישואין בניגוד לרצונו. לרוב מדובר בסרבנות מצד הבעל לתת גט לאשתו, תיוג הסרבן כעבריין פלילי הפוגע באינטרסים וערכים ציבוריים. כמו כן יאפשר המהלך למצות את הדין עם מבצע העבירה – וגם הרתעה כללית של סרבנות פוטנציאלית וצמצום תופעת ה"עגינות".

ההנחייה החדשה של ניצן הינה בעלת השפעה על המצב הקיים בנושא דיני נישואין וגירושין, אולם השפעה זו הינה נקודתית מאוד, אולם זכתה לתגובות חיוביות במערכת הפוליטית.

להלן לקט התבטאויות:


ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
פרקליט המדינה הוציא היום הנחיה לנקוט צעדים פליליים נגד סרבני גט. חבל לי שחברתי רונית אלקבץ ז"ל לא פה כדי לראות את זה. זה צעד משמעותי לטובת מסורבות הגט, שיחליש את הכח הבלעדי שיש לגברים על נשים בהליך פרידה ברבנות. אבל זה ממש לא מספיק. גם עכשיו, חוקים מימי הביניים ימשיכו לאמלל חייהן של נשים שנתקעו עם בעלים שמשתמשים בנישואים שנגמרו כדי להתעלל בהן.

הדרך היחידה למנוע את הבעיה הזאת באמת היא נישואים אזרחיים. הנישואין היהודיים לא יתבטלו, להפך: הם יפרחו, כשכל אחת ואחד יוכל לעשות לו רב – או רבה – שיחתנו אותןם. אבל הרישום, חברות וחברים, חייב להיות אזרחי. הגיע הזמן שבישראל יהיו נישואים אזרחיים כמו בכל מדינה דמוקרטית. גם אם היא יהודית.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
ההחלטה היא אמירה ציבורית חשובה ונוקבת, המחזקת את ההכרה כי סרבנות גט היא עבריינות לכל דבר ועניין, וכך יש להתייחס אליה. בכוחה של ההחלטה לייצר הרתעה כנגד סרבנים פוטנציאליים וכנגד סביבתם הקרובה המגבה אותם, ולהבהיר כי מדובר בתופעה פסולה שהחברה לא מוכנה לסבול.

זהו צעד, ברור כי פתרון אמיתי יגיע מהתמודדות עם שורש הבעיה, והיא עצם האפשרות לעגן אישה ולמרר את חייה לכתחילה. ישנם כלים לעשות זאת, והחובה המוטלת עלינו היא להמשיך ולפעול בכל דרך על מנת לחסוך את הסבל הזה ממסורבות ומסורבים בעתיד".