תגובות במערכת הפוליטית להחלטת ממשלת ישראל להקפיא את מתווה הכותל

בתאריך ה-25.6.2017 החליטה ממשלת ישראל על הקפאת מתווה הכותל עליו סיכמה הממשלה בחודש ינואר 2016, שתכליתו הקמת רחבה תפילה שויינית ברחבת הכותל המערבי בירושלים. ההחלטה עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית, על רקע הפגיעה בפלוריליזם הדתי במדינת ישראל, והיחס ליהדות התפוצות.

להלן לקט התבטאויות:

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד):
"ניתן היה להגיע להסכמים שקטים הנושא הכותל שהיו מונעים את המשבר סביב מתווה התפילה. 'האקטיביזם של יהדות ארה"ב לא תמיד עוזר', אני מתכוון להביא פתרון חלקי. צריך להימנע מוויכוח בדברים שפוגעים ברקמה בין יהדות ארה"ב לישראל ככל שאפשר… עתיד העם היהודי ייקבע בישראל ואסור להזניח את האחים והאחיות שלנו בתפוצות ובעיקר בארה"ב".

שר החינוך והתפוצות, ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי):
"אני יזמתי לפני 4 שנים את בניית רחבת עזרת ישראל, אני בעד פשרת הכותל, ונגד ההקפאה שסיכמו עליה. אני מצר על כך שוויתרו על אותה פשרה. אם הייתי בישיבה היום הייתי נמנע, או מתנגד. אבל, חשוב לזכור, עדיין ישנה הרחבה הדרומית, שפעילה ברגעים אלו ממש, ומי שרוצה להתפלל יש עזרה גברים, עזרת נשים, ואת עזרת ישראל".

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
"ישראל הפכה היום לדמוקרטיה היחידה בעולם שבה אין שיוויון זכויות ליהודים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויתר היום, משיקולי הישרדות פוליטית, על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי.
ביטול "מתווה הכותל" הוא פגיעה בבטחון המדינה, ביחסי החוץ שלנו, בכלכלה הישראלית, ומעל הכל – זוהי פגיעה קשה, מעליבה וחסרת הגיון, בריגשותיהם הדתיים העמוקים ביותר של מיליוני יהודים.
זוהי פגיעה בבטחון מפני שיהדות ארה"ב היא זו שמסייעת לנו מול הקונגרס והסנאט ומול הבית הלבן. אליהם באנו עם הסכם הסיוע לצה"ל, עם הסנקציות על איראן. הם אלה שהעבירו את החוק הקובע שעל ארה"ב לשמור תמיד על "היתרון האיכותי" הצבאי של ישראל.
זוהי פגיעה ביחסי החוץ מפני שהקהילות היהודיות הן המחסום האחרון בפני השתלטות כספי הנפט האיסלאמיים על דעת הקהל העולמית. הם אלה שעומדים אתנו בחזית מלחמת התודעה".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני):
"ביטול מתווה הכותל וכן וחוק הגיור הוא סטירה בפניה של יהדות ארה"ב. נתניהו זונח את ישראל כמדינת העם היהודי, לטובת שיקולי הישרדות פוליטית".

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס), שר הפנים:
"החלטה המקורית על מתווה הכותל עברה בממשלה כיוון שהמפלגות החרדיות לא שמו לב לתוכנה. מפלגות החרדיות היו יכולות לחיות עם פתרונות לא רשמיים, אך מרגע שהרפורמים עתרו לבג"ץ ונוצר הצורך בעמדה רשמית של המדינה, הן אינן יכולות לקבל שום פשרה. 'אל תאשימו את החרדים', אנחנו אף פעם לא יזמנו שום החלטה בעניין הזה, אלא רק הגבנו לאתגרים של המערכת המשפטית".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
אני רוצה להזכיר לנתניהו: ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי. של כל יהודי בעולם. חילוני, אורטודוקסי, רפורמי וקונסרבטיבי.  בישיבת הממשלה היום, אמרו נתניהו ושריו למיליוני יהודים בארץ ובעולם: "ישראל היא לא הבית שלכם יותר".ביניהם, כחצי מיהודי ארה"ב, רפורמים וקונסרבטיביים. לחרדים אין מנדט לקבוע מיהו יהודי "נכון יותר" או "נכון פחות". לאיש אין זכות לעשות זאת, וגם לא לנתניהו שנכנע להם, והסכים לקנות שקט קואליציוני גם במחיר של פגיעה באינטרסים הלאומיים של ישראל, והרחקתם של יהודי העולם ממנה.  כדי להשיב את ישראל למה שהתכוונה להיות – מדינה יהודית שוויונית, ודמוקרטית, עלינו להיפתח לכל יהודי. לא להסגר כפי שעושים אלו שנטלו לידם מונופול על הדת. על כך אמשיך להילחם בכל אמצעי שיעמוד לרשותי. אני יודעת שיש לי לכך שותפים רבים.

ח"כ דוד אמסלם (הליכוד):
"שמח על החלטת הממשלה בסוגיית מתווה הכותל. אחינו, היהודים הרפורמים, זכויותיכם הם בדיוק כמו זכויותי. גברים  בעזרת גברים, נשים בעזרת נשים ותאמינו, יש לנו הרבה על מה להתפלל!".

ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני):
"ביטול מתווה הכותל, התקפלות נוספת של נתניהו מהתחייבויותיו והפניית עורף לקהילות היהודיות בתפוצות. משילות נתניהו = להרגיש עם וללכת בלי".
 
השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי (הליכוד):
ראש הממשלה הסמיך אותי היום לפעול, יחד עם מזכיר הממשלה, למציאת פתרונות מוסכמים למשבר הכותל. לפני שנה וחצי החליטה הממשלה על מתווה שיאפשר תפילת נשים בכותל הדרומי. בשל קשיים מהותיים שהתעוררו בעניין זה, והתנגדות חריפה של  המפלגות החרדיות, הוחלט הבוקר להקפיא את ההחלטה הקודמת. כעת אנסה לקיים הידברות עם כל הגורמים הקשורים לנושא הרגיש על מנת לבדוק האם קיים מכנה משותף שיסייע למציאת פיתרון ראוי.

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו):
"ההחלטה פוגעת ביחסים בתוך העם היהודי. "מתווה התפילה בכותל אושר באופן שהובא על ידי מזכיר הממשלה דאז אביחי מנדלבליט, שלא חשוד כמי שמוביל אג'נדה אנטי-דתית או כמי שמתנכל לחרדים".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):
"ה״פליק פלאק״ לאחור שעשתה הבוקר הממשלה נותן לה ציון גבוה באקרובטיקה, אבל מדרג אותה נמוך מאד באמינות. ליהדות ארה״ב, רובה ככולה נגרמו מפח נפש, אכזבה ותחושה של בגידה. הסכם הכותל שעשו נתן שרנסקי ואביחי מנדלבליט נתן תקווה, והתקווה הזאת נגוזה. הקהילה היהודית. ארה״ב היא גשר יציב ואיתן ביחסי שתי המדינות, הבוקר הוא נסדק. כניעת הממשלה לתכתיבי החרדים פוגעת בנכס האסטרטגי הגדול ביותר שלה – הקהילה היהודית בארה"ב, קהילה שנחלצת לעזרת ישראל בכל עת. זוהי קהילה נאמנה, מסורה, נדבנית ודאגנית מאד. זה לא גשם, זוהי יריקה בפנים".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי):
"אם המתווה ייושם זו תהיה פגיעה במעמד הרבנות הראשית".

שר התשתיות יובל שטייניץ (הליכוד):
"לא מדובר בנגיסה בסמכויות הרבנות הראשית או הזרם האורתודוקסי".

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני):
"הקפאת מתווה הכותל היא החלטה שגויה שתביא להעמקת השבר מול יהדות התפוצות. הכותל קדוש לכל העם היהודי, חייב להיות בו מקום לכולם".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):
"אני שמח על החלטת הממשלה לעצור זאת, זו הייתה דרישתנו, מדובר בצעד חשוב ומשמעותי".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
"מנהיגות ראלית ושקולה לא היתה מתקפלת אלא מוציאה לפועל את מתווה הכותל לאלתר מתוך הבנה ברורה שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של כלל היהודים ולא של הזרם האורתודוקסי בלבד".

ח״כ עליזה לביא (יש עתיד):
"ממשלת ישראל מובילה בשיטתיות קרע עמוק היהודי. המניע – פוליטי וקצר טווח. הנזק – אסטרטגי וארוך טווח. כמו בגיור, כמו במקוואות, כך גם בכותל – ממשלת ישראל טורקת את הדלת בפני יהודי התפוצות, ויוצרת שבר חסר תקדים ביחסים".

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני):
"בהחלטתה האומללה מאתמול, ממשלת ישראל לקחה את הסמל המאחד והחשוב של העם היהודי, הכותל, והפכה אותו לגדר הפרדה בין מדינת ישראל לחלק משמעותי מיהודי התפוצות.
חשוב לציין שמתווה הכותל שבוטל אתמול הוסכם קודם לכן על ידי כל הצדדים המעורבים, אחרי משא ומתן ארוך שנמשך שנים.
התגובה ביהדות התפוצות כבר נסערת: ברק רביד מהארץ מדווח שבתגובה להקפאת מתווה הכותל, חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית ביטל את ארוחת הערב החגיגית שהיתה אמורה להתקיים הערב בכנסת עם רה"מ נתניהו. שגריר ארה"ב לשעבר דן שפירו קורא לזה "יום עצוב"; ובג'רוזלם פוסט מדברים על מכה כואבת ליהדות התפוצות.
זה יהיה אסון אם מדינת ישראל תתחיל לקבוע מי יהודים יותר ומי פחות. הדבר הזה יהווה בגידה בחזון הציוני, ויחתור תחת הרעיון של קיום יהודי משותף, שחוצה אמונות ודעות והרגלים.
ההחלטה לסגת ממתווה הכותל היא החלטה קשה ואומללה שמעידה על האופקים הצרים של נתניהו: רק מה שטוב לשרידות הפוליטית שלו מעניין אותו".
ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני):
"לנתניהו אין בושה, אין כבוד ואין לו ערכים. כל שיש לו זה טובתו האישית והישרדותו הפוליטית. לטובת העם היהודי ולטובת מדינת ישראל חייבים להחליף אותו לפני שיגרום נזקים נוספים ובלתי הפיכים.
נתניהו הפלגן הגדול והבלתי נלאה מבקש לערוך תכנית התנתקות מהעם היהודי לטובת יחסיו עם המפלגות החרדיות. חוק הגיור וביטול מתווה הכותל זו קריאה לרוב יהודי ארה"ב ואירופה "אינכם חלק מאתנו ואינכם רצויים במדינת ישראל – את הכסף תנו לנו ובתמורה קבלו מאיתנו בוז ודחייה״.
לא מדובר רק על התנתקות מיהדות ארה"ב ואירופה, אלא גם התנתקות מהרצון של מרבית החברה הישראלית המתונה, הכל מתוך כניעה למפלגות החרדיות.
חייבים למנוע מנתניהו להמשיך לפלג את החברה, לפלג את העם היהודי ולהזיק למדינת ישראל. לטובת כולנו, על נתניהו לסיים את תפקידו ויפה שעה אחת קודם!"