תגובות במערכת הפוליטית להחלטת הקואליציה לדחות את ההצבעה על חוק המרכולים בשבוע

ביום שני ה-1.1.2017 לאחר שבמשך היום וועדת הפנים הצביעה במשך היום על חוק המרכולים של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הקובע כי כל חוק עזר עירוני שיחיל ראש רשות מקומית בנושא פתיחת עסקים בשבת, יהיה כרוך באישורו של שר הפנים. לקראת ההצבעה במליאה, הודיעה הקואליציה על ההחלטה לדחות את ההצבעה בשבוע, מאחר שנראה היה שלא הצליחה לגבש רוב, כאשר ברקע עמדה היעדרותו של ח"כ יהודה גליק (הליכוד), בשל פטירתה של אשתו.

להלן עיקרי הדברים:

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
"חוק המרכולים לא יעלה להצבעה. השבוע ניצחנו, אבל בשבוע הבא הם ינסו שוב. נמשיך להוביל את המאבקים נגד הכפייה החרדית, נגד סחטנות, בעד יהדות מכילה וסובלנית ברוח עם ישראל לדורותיו".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):
"אני שמח שהקואליציה דחתה את ההצבעה בשבוע, ואני מקווה שבשבוע הזה יחזרו לשפיות ויורידו בכלל את החוק הזה מסדר היום. אין שום סיבה לקדם חוק שפוגע במרקם החיים והיחסים בין דתיים לחילונים".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני):
"חוקים מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום מביאים להתמוטטות הקואליציה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):
"חוק המרכולים ירד מסדר היום! כרגע יעלה בשבוע הבא ומקווה שבשבוע הבא ירד שוב וייעלם לנצח. הזדמנות מצוינת לדודי אמסלם ולאריה דרעי ושאר יוזמי החוק לרדת מהעץ עליו טיפסו".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי:
"כשלא מקזזים ולא מוותרים הקואליציה מתקפלת ומתפרקת לאיטה. נמשיך לפעול בנחישות למנוע את החוק משום שהוא נגד הציבור ובעד הפוליטיקה".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני):
מדיניות ה"אין קיזוזים" ואין תיאום ושת"פ של האופוזיציה הוכיחה את עצמה וחוק המרכולים נדחה כי אין להם רוב.עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה. הרבה מאוד חברים מהקואליציה הבינו שהחוק בעייתי ושחלק גדול מהציבור הישראלי, המסורתי והחילוני, לא רוצה שבת שתהפוך להיות יום כיפור. רוצים לשמור על שבת אבל לא רוצים שתהיה יום כיפור. רוצים שתהיה כפי שהתרגלנו עד היום בסטטוס קוו….
הקואליציה בכל מחיר חשבה וחושבת שהיא מסוגלת להעביר כאן חוקים, למרות שרבים בקואליציה מבינים שהחוק הזה רע, מבינים שהחוק הזה הורס את הדבר העדין הזה של שבת במדינת ישראל, שילוב של שבת מצד אחד ואפשרות של כולם לחיות בדרך שהם רוצים במדינה יהודית ודמוקרטית.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד):
המאבק הנחוש שהובלנו, יחד עם חברינו לאופוזיציה, הביא לדחייה בשבוע של חוק המרכולים הדורסני והפוגע. יחד איתו נדחה החוק המופרך שאמור להחזיר את ליצמן לממשלה כסגן שר. זה נצחון אדיר במאבק נגד הממשלה הגרועה הזו, והחוקים המופרכים והמושחתים שהיא מעלה למען ההישרדות הפוליטית שלה. נמשיך להיאבק נגד היוזמות האלה בכל הכח.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
הקואליציה מתפוררת, ואיתה גם חוק המרכולים. השלב הבא: פירוק הממשלה. יש אופוזיציה ראויה, אפקטיבית ולוחמת בישראל – שמוכנה ללכת לבחירות. הימור שלי? 2018 תהיה שנת המהפך.