תגובות במערכת הפוליטית להחלטת בג"ץ המאשרת את חוק העזר של עיריית ת"א המתיר פתיחת בתי עסק בשבת

בתאריך ה-21.4.2017 אישר הרכב של בג"ץ בראשות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, את  חוק העזר של עיריית תל אביב המסדיר את פתיחתם בשבת של כ–160 מרכולים ופיצוציות ועוד כ–80 עסקים בשלושה מתחמי מסחר — נמל יפו, מתחם התחנה ונמל תל אביב. החלטת בג"ץ עוררה מספר רב של תגובות מצד ח"כים, ובראש התגובות, הודיע שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) כי גיבש ערב חג הפסח החלטה לפסול את חוק העזר העירוני שהתיר פתיחה של כ-160 בתי עסק בתל אביב בשבתות וחגים, "והתכוון להודיע על כך בימים הקרובים". בטענה שהחלטת בג"ץ לא להתערב בחוק התל אביבי משנה את הסטטוס קוו.

להלן לקט תגובות:

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס):
זה לא חוק שעירייה יכולה להיות בו שיקול דעת בלעדי. בית המשפט אומר שאי אישור של הממשלה זה בעצם פסילת חוק ללא נימוק והם לוקחים את הסמכות לפסוק. הטרוניה היא, אולי בצדק, שמזמן סער ועד היום לא היתה החלטה אבל העניין שאני הודעתי לבית המשפט לפני 60 יום על כך שקיבלתי מהממשלה את הסמכות להחליט ואני מתעסק בנושא. אני פרסמתי שימועים למי שרוצה ואפילו כתבתי מכתב ולא שלחתי אותו כי אמרו לי שיש חופשת פסח בעיריות.. כמו שעשינו בנושא המקוואות גם נעשה כך. אנחנו לא רוצים לעשות דברים חדשים. עכשיו בית המשפט נתן גושפנקה לעסקים שפתחו בשבת וזה פוגע בעיקר בשכבות החלשות ובעסקים הקטנים, בית המשפט לצערי לא התעסק עם זה. אני לא בא לעקוף את בג"צ או ללכת נגד. בית המשפט לא חיכה להחלטה של הרשות המחוקקת וחבל. מדברים על הפרדת רשויות, רוצים שנכבד אותו שיכבדו אותנו".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ):
"ניצחון חשוב! שופטות בג״צ קבעו היום שעיריית תל אביב יפו תוכל לאשר פתיחת עסקים בשבת. תל אביב יפו תישאר חופשית.עיריית ת״א בחרה בפתיחה מתונה ומכבדת של מספר מצומצם של מרכולים וחנויות בשבת, והיא עשתה את זה כי זה רצונם של תושבים ת״א, וכי זו זכותם להחליט איך תיראה השבת שלהם. החלטת בג״צ מהיום מהווה אשרור חשוב לסמכותם של תושבי ת״א להחליט על עצמם באופן דמוקרטי.
בלתי נתפש שחילונים במדינה הזו צריכים להיאבק על זכותם לעשות מה שהם רוצים עם השבת שלהם, ושעיריית ת״א צריכה לעתור לבג״צ כדי שיאשרו לה לפתוח מספר מוגבל של עסקים בשבת. בשנים האחרונות הגבולות בין הדת והמדינה בישראל הולכים ומיטשטשים, באופן שמצר את צעדי החילונים בכמעט כל תחום וכופה עליהם יהדות מחמירה, קיצונית ומסתגרת, שהם לא ביקשו לעצמם".

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה):
"החלטת בג"ץ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה):
"אין מנוס מחקיקת חוק עוקף בג"ץ. בית המשפט מרשה לעצמו לרמוס את כל ערכי היהדות ולפגוע בסטטוס קוו בצורה בוטה וגסה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
"זה ניצחון השפיות – מדובר במתווה מאוזן ומתון שראוי שיתקבל, ואמירה חשובה על סמכותה של עיר לקבוע חוקי עזר משל עצמה במיוחד. בג"ץ חילץ את השבת מידי הכפייה הדתית של הממשלה לידי הקהילות המקומיות"

שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס):
"הפגיעה של בג"ץ בקדושת השבת צפויה ואינה מפתיעה. הפגיעה בזכויות החלשים העמלים לפרנסתם שבסך הכול ביקשו לשמור את השבת מבלי להינזק כלכלית – היא מדאיגה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):

"עיריית תל אביב חוקקה חוק עזר עירוני לפיו ניתן לפתוח מרכולים בעיר בשבת בהגבלות מסוימות.
שר הפנים, שצריך לאשרר חוקי עזר עירוניים, לא אישר את החוק אבל גם לא נימק מדוע. בצר לה פנתה עיריית תל אביב ולאחר שנתיים וחצי (!) שהממשלה ושר הפנים (אריה דרעי, יו"ר ש"ס) התחמקו מלקבל החלטה בנושא – בית המשפט העליון החליט. הממשלה לא באמת הותירה לו ברירה.עכשיו ראשי המפלגות החרדיות והחרדליו"ת (השרים בממשלה: ליצמן, דרעי, בנט ואריאל ויו"ר ועדת הכספים גפני) צועקים את זעקת הקוזאק הנגזל כדי לקושש עוד כמה קולות קיצוניים. הם זועמים עכשיו על החלטת בג"צ שהם עצמם גרמו לה.כן, בדיוק אותם אנשים שיכלו לקבל החלטה (ויש להם 21 מנדטים!) ובמשך שנתיים וחצי גררו רגליים.
אין זו הפעם הראשונה. את כל הנושאים החשובים כל כך של אופייה היהודי דמוקרטי של מדינת ישראל מותירה הממשלה בידי בית המשפט העליון כדי להתגולל עליו אחר כך ולהחליש את מערכות המשפט והצדק. איך אמר בגין? יש שופטים בירושלים. ובהתחשב בקואליציה – בצר לנו, בג"ץ מציל אותנו מאוזלת ידם של הפוליטיקאים החרדים והחרדל"ים".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני):
"החלטת בג"ץ מראה שוב כי כאשר הממשלה מתחמקת מהכרעה – אנחנו נגררים למאבק ציבורי מיותר. החלטת בג"ץ שהתקבלה היום על המרכולים בתל-אביב, מוכיחה את הצורך לא לעסוק רק בבעיה נקודתית כזו או אחרת, שרק מחריפה את המחלוקת, אלא להוביל חקיקה כוללנית, שתתייחס לכל הסוגיות המרכיבות את חווית השבת בישראל: תחבורה ציבורית, תרבות, פנאי, דת ומסחר. דווקא זו הממשלה בה יש את הכוחות הפוליטיים שיכולים להוביל את המהלך הדרמטי וההיסטורי, שישמור על צביונה של השבת. לצערי, אם הממשלה תמשיך להתחמק מהכרעה היא תוביל לכך שעד מהרה נפסיק להבחין בין יום המנוחה לשאר ימות השבוע.
עיצוב פני המרחב הציבורי בשבת לא יכול להיעשות על-ידי שר אחד, אלא להיות מבוססת על הסכמה רחבה, ואני קורא לחברי הממשלה לנצל את העת הזאת ולאמץ את הצעת חוק השבת שאני מוביל יחד עם עמיתי חה"כ זוהר, עזריה ושטרן".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
"בג"ץ קבע כי תל אביב תישאר פתוחה במהלך השבת. השופטת נאור כתבה: "העירייה היא גוף המתאים להכריע את נקודת האיזון בהתאם לאוכלוסייה". שוב נאלץ בג"ץ לקבוע בנושא שהממשלה והכנסת מסרבים לגעת בו. זה נכון ודמוקרטי שבכל עיר המועצה תקבע אלו עסקים בה יהיו פתוחים בשבת, כדי לתת שירות מתאים לתושביה בהתאם לאופיים. אני חושבת שכל עיר צריכה גם לקבוע אם תהיה בה תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת.
מועצת העיר היא הגוף הנבחר בכל יישוב והיא המכירה את הצרכים והאופי של התושבים. בג"ץ קבע היום כי נושאים אלו צריכים להיקבע בחוקי עזר עירוניים וזוהי פריצת דרך בנושא האוטונומיה המקומית. אנחנו בכנסת נצטרך לעמוד על המשמר שהמיעוט לא יאלץ את הרוב לחוקק חוק המבטל את ההחלטה הנאורה!".

ח"כ יגאל גואטה (ש"ס):
"אנחנו לא מקבלים את פסיקת בג"ץ. אנחנו נפעל בדרכים המקובלות, אין פה משבר פוליטי. הבנתי שמי שמחוקק זה החברי כנסת לא בג"ץ. אריה דרעי נדרש לעניין הזה מלפני חודשים ספורים. שר הפנים כבר היה אמור להוציא איזשהיא החלטה לקראת חג שני של פסח". 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"כשההצגה של שר הפנים ומצעד הפוליטיקאים חסרי הבושה תסתיים, הם יודו בסתר ליבם לבג״ץ ששוב הוציא עבורם את הערמונים מהאש. כבר התרגלנו מזמן לשיטה הזו – שבה פוליטיקאים גם בורחים מאחריות וזורקים אותה על בג"ץ, וגם מגנים ומשמיצים אותו לאחר מכן, כאשר הוא עושה עבורם בדיוק את מה שייחלו וקיוו שיעשה…מאבק מכוער וכוחני סביב השבת ממילא לא תורם לשמירתה, ורק מפלג ומשסע את החברה. פחות חקיקה ופחות עימותים סביב השבת, יחסכו שסעים מיותרים ויאפשרו לנו סוף סוף לפתוח בדיאלוג אמיתי על דמותה של השבת בחברה הישראלית על כלל מרכיביה״.

ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו):
"אני מברך על החלטת בג"ץ לאשר פתיחה של מרכולים ומתחמי מסחר בתל אביב בשבת. מדובר בחוק עירוני מידתי המאפשר, מצד אחד, לשמור על השבת כיום מנוחה, ומצד שני מעניק לאזרחים רבים מאוד אפשרות לבלות בשבת על פי רצונם ודרכם. לתל אביב יש אופי מסוים שהתפתח מאז קום המדינה, ואין שום סיבה שהמדינה תתערב ותפגע במרקם העירוני שהתגבש. בעקבות החלטת בג"ץ שלחו לראש הממשלה השרים שר הפנים אריה דרעי (ש"ס), ח"כ משה גפני (יהדות התורה),  שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל (הבית היהודי), מכתב בהול המבקש להצהיר שפסק הדין של בג"ץ מהווה הפרה חמורה של הסטטוס-קוו, וכי אין ביכולת המפלגות שלהם להיות שותפות לפגיעה בכבודה של השבת, כפי שעולה בפועל מהחלטת בית המשפט. משכך, דורשים השרים דיון דחוף לבדיקת חלופות בנושא.