תגובות במערכת הפוליטית לדו"ח מבקר המדינה

בתאריך ה-16.5.2017 פרסם מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, את דו"ח מבקר המדינה ובו ביקורת קשה על התנהלות המדינה במספר נושאים הקשורים ליחסי דת ומדינה במדינת ישראל. פרסום הדו"ח גם עורר תגובות לנושא מצד ח"כים הפעילים בנושאים השונים אליהם התייחס המבר.

בתאריך ה-16.5.2017 פרסם מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, את דו"ח מבקר המדינה ובו ביקורת קשה על התנהלות המדינה במספר נושאים הקשורים ליחסי דת ומדינה במדינת ישראל. הנושא הראשון הוא הדרת נשים במקומות ציבוריים. לטענת המבקר, על משרדי הממשלה לקיים בקרות יזומות, להפעיל את סמכויותיהם, לפקח ולבצע פעולות אכיפה למיגור התופעה. משרד המשפטים נדרש להנחות את משרדי הממשלה בתחום זה, להגביר את פיקוחו עליהם כדי לוודא נקיטתם של האמצעים הדרושים, ולדרוש מהם דיווח שוטף על אופן פעולתם.

הנושא השני אפליה במוסדות חינוך חרדיים, סוגייה שעלתה על סדר היום הציבורי עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ז, ושהכנסת דחתה במהלך מושב החורף את הצעת החוק של ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) המבקשת למנוע בחוק אפליה במוסדות חינוך על רקע מוצא, כתב המבקר ש: "על משרד החינוך לגבש מענה מקיף ואפקטיבי לטיפול כולל באפליה במערכת החינוך, שיקיף את כל מוסדות החינוך ואת כל סוגי האפליה".

הנושא השלישי הוא שירותי הקבוה האזרחית. בנושא זה קבע המבקר כי על השר לשירותי דת לפעול למימוש הסמכות שהוטלה עליו בחקיקה להכריז על בתי עלמין אזרחיים, כדי להבטיח את מיצוי זכותו הבסיסית של הפרט להיקבר בקבורה אזרחית. עוד נקבע כי על המשרד לשירותי דת, בהיותו הגורם האחראי ליישום הקבורה האזרחית על פי חוק, לפעול מול מקבלי ההחלטות לביצוע השינויים הנדרשים למילוי תפקידו. "לנוכח ממצאיו של דוח זה על הממשלה לבחון מחדש אם המשרד לשירותי דת הוא אכן הגורם המתאים לשאת באחריות ליישומו של חוק הקבורה האזרחית", נכתב בדוח.

הנושא הרביעי שמשך את מרבית התגובות לדו"ח המבקר מהמערכת הפוליטי הינו התנהלות מערך הכשרות הנמצא תחת המשרד לשירותי דת. דו"ח המבקר מעיד על תמונה עגומה ביותר בכל הנוגע למערך הכשרות, לדבריו: "אף שחלף כעשור ממועד הביקורת הקודמת לא תיקנו המועצות הדתיות את מרבית הליקויים שהועלו בה ולא שיפרו את תפקוד מערך הכשרות הממלכתי". המבקר כותב כי ממצאי הביקורת מעידים על כשל חמור של המועצות הדתיות שנבדקו בכל הנוגע לאכיפת הוראות נוהל הכשרות: "המועצות הדתיות מאפשרות העסקה בלתי תקינה של משגיחי כשרות. הדבר מעמיד בספק את איכות עבודת המשגיחים. מדובר בעצימת עיניים חמורה ביותר של המועצות הדתיות, העלולה לפגוע ברמת הכשרות ובאמון הציבור במערך הכשרות שהמדינה אמורה להבטיח את קיומו, ואף בהטעיה של בתי העסק המשלמים בעבור שעות השגחה שלא תמיד מבוצעות בפועל".
 
להלן לקט התבטאויות במערכת הפוליטית בתגובה לדו"ח המבקר:
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"דוח המבקר שב ומדגיש את מה שכבר מזמן ידענו: שוק הכשרות בישראל אינו משרת את הציבור צורך הכשרות בישראל. מדובר במערך מנופח ומסואב הסובל משורה ארוכה של כשלים ובמרכזם היעדר סטנדרט אחיד, ניגודי עניינים מובהקים, כפל כשרויות, תשלומי אגרות מופרזים, ובמקרי הקצה גם חשדות לפלילים וסחטנות כלפי בעלי עסקים, החשים בני ערובה של מערכת שאינה משרתת אותם, ללא חלופות. אני שמחה ומברכת על כך שגם ברבנות הראשית ערים לביקורת הציבורית והבינו שאין מנוס מלקיים דיון רציני בתיקון המערך, שכיום מכשיל את הציבור. אך במצב כיום נדרשת מהפכה של ממש, ובמרכזה פירוק המונופול ופתיחת תחום הכשרות לתחרות. כניסתם של גופים פרטיים (תחת פיקוח) היא הדרך המיטבית שגם תאפשר התייעלות של המערך הקיים, גם תייצר בחירה לצרכנים שונים עם העדפות שונות, וגם תסייע בהתמודדות עם יוקר המזון בישראל. רפורמה כזו תחזק משמעותית את אמון הציבור במערכת, ותהפוך המזון בישראל לפחות יקר- ויותר כשר".
 
ח"כ יואל רזבזוב (יש עתיד):
"ב-2013 כשהתחלתי לטפל בנושא היו בישראל פחות מ-10 חלקות קבורה אזרחיות, והיום יש כבר 22! מבקר המדינה טוען שהקבורה האזרחית היא בתחתית סדר העדיפויות של הממשלה, אך בכל זאת ישנם במשרד לשירותי דת ובאגף הקבורה כמה צדיקים שנלחמים איתי בשביל כלל אזרחי ישראל. לנוכח דו"ח המבקר, אני מבטיח להמשיך לדרוש ממשרד האוצר ומרשות מקרקעי ישראל להקצות לטובת הקבורה האזרחית בישראל עוד כסף ועוד קרקעות – כי אנחנו לא אזרחים סוג ב' במדינה שלנו!".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
"דו"ח המבקר קובע כי 20 שנה מאז כניסתו של החוק לתוקף לא נעשה דבר וחצי דבר על ידי המשרד לשירותי דת, הממונה על הנושא. לאזרחיות ואזרחי ישראל שאינם יכולים או מעוניינים להיקבר קבורה דתית פשוט אין איפה להיקבר. לא ייתכן כי נכפה על הציבור החילוני, הקבוצה היהודית הגדולה ביותר בישראל, לוותר על ערכיו ורצונותיו ברגע משמעותי וכואב שכזה.המבקר החמיר וקבע שמדובר באוזלת יד ומטיל ספק האם המשרד לשירותי דת הוא המשרד הנכון לטפל בנושא. כמו שהצלחתי להוביל את הפתרון לבעיה הכאובה של העברת נפטרות ונפטרים, בעיה שחיכתה מאז קום המדינה, כך לא אוותר עד שתהיה בישראל קבורה אזרחית ראויה ונגישה ועד שכל אדם יוכל להקבר כרצונו, קבורה מכובדת".

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"כבר שנים שאנחנו מתריעים על הנעשה ברבנות הראשית בתחום הכשרות. דו"ח מבקר המדינה מאשר את כל מה שאמרנו – בתחום השחיתות המוסרית והמינהל התקין, בתחום עלויות הכשרות ובתחום של ניהול המערך. נוצרה כאן מדינה בתוך מדינה, כבר לפני עשור מבקר המדינה התריע ולא נעשה דבר ברבנות מלבד כותרות על רפורמות. עם ישראל צריך לדעת, הרבנות מתנהלת כמונופול ולא מעוניינת לוותר על כוחה, דו"ח המבקר הנוכחי רק מציב לנו מראה כיצד המערכת מתנהלת, יש צורך בשידוד מערכות כולל שיתן מענה לצרכני הכשרות, יוזיל עלויות וינקה את הסיאוב מקרבה״

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני):
"מדובר בממצאים חמורים מאד שמטילים צל כבד על מערך הכשרות. מזה זמן אני טוען שהמערך חייב לעבור טלטלה ושינוי. בכוונתי לכנס את ועדת הכלכלה לדיון המשך בנושא, גם לבקשתה של ח"כ רחל עזריה".