תגובות במערכת הפוליטית לדבריו של הרב עמאר נגד להט"ב

בראיון לעיתון ישראל היום בתאריך ה-18.11.2016 התבטא הרב שלמה משה עמאר, הרב הראשי לשעבר, ורבה הספרדי הראשי של העיר ירושלים כיום, באמירות שנויות במחלוקת כלפי הקהילה הגאה. אמירותיו של הרב עמאר עוררו מספר תגובות גינוי במערכת הפוליטית.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
"פניתי הבוקר לשרת המשפטים בבקשה לשקול להעמיד לדין משמעתי את הרב הראשי לירושלים. דבריו הם הסתה בוטה, הישר מההגדרה המשפטית בחוק – כלפי קבוצות וקהילות, מצד אדם שמחזיק בתפקיד ציבורי. ׳שתיקת הכבשים׳ שמעניקה לגיטימציה לאמירות הקשות של הרב, מצד הגורמים האמונים לשלומו של כלל הציבור הישראלי, סלחנות בלתי נסבלת כלפי פגיעה בקהילה הגאה וברפורמים, בפרט, ובדמוקרטיה הישראלית בכלל. מתחת לכל עץ רענן מצוי רב או איש ציבור, גם שרים ביניהם, שמפיצים דברי הבל ובלע נגד הקהילה ונגד מיעוטים אחרים. רבני הערים אינם מעל החוק, הם מחזיקים משרות ציבוריות ואפשר וצריך לפעול נגדם".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד):

"בעניין הרב עמאר. לפני כולם – ליבי עם אלה, בעיקר מבני הנוער, המשתייכים לצאן מרעיתו ויודעים כי הוא מדבר עליהם. ליבי איתם – יותר מכולם.
עכשיו, עד כמה שמפתיעה אותי בכל פעם מחדש התדהמה שאוחזת באנשים תבוניים כשהם שומעים על עוד איש דת המתבטא נגד להט"ב (אין בכך כל חדש למרבה הצער), אומר בכל זאת את הדברים הבאים – המופנים בעיקר לרבנים ולאנשים דתיים: אין לנו ציפייה שאף רב יתיר את מה שהתורה אוסרת. אבל (עם שלושה סימני קריאה) יש דרך ארץ – והיא קדמה אפילו לתורה.
יש דרך להתבטא כלפי להט"ב שהיא מבזה, משפילה, מסיתה, מעוררת שנאה – וגרוע לא פחות – שנאה עצמית, והלבנת פנים.

ח"כ זהבה גלאון (מרצ):
הרב שלמה עמאר, הרב הראשי של ירושלים, הסביר היום שהומואים הם "כת של תועבה" ושהתורה מחייבת אותם במיתה.
הרב עמאר מקבל כסף ממדינת ישראל. האם הוא טוען שצריך להוציא הומואים להורג? האם הוא גם ממליץ על סקילה, כפי שמורה התורה? מי עוד צריך למות לפי כבוד הרב? האם בישראל צריך לחסל מי שחילל שבת? ועובד עבודה זרה? גם הם חייבים מיתה על פי התורה, אבל משום מה אני לא רואה את הרב עמאר מטנף עליהם. ומה עם עיר הנידחת? האם צריך לחסל את אוכלוסייתה של עיר שרוב תושביה פנו לעבוד עבודה זרה? גם זה בתורה. איפה הרב?

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
אני מבינה שהרב עמאר סובל ממצוקת תדמית במגזר החרדי, אבל זה עדיין לא נותן לו הצדקה להסית כנגד ציבורים שלמים. יש דרכים אחרות לקבל אהדה.
״כת של תועבה״, ״סטייה״, ״מועדון״ הם חלק מהביטויים השונאים שייחס הרב עמאר לקהילת הלהט״ב בראיון שמתפרסם הבוקר בעיתון ״ישראל היום". איש ציבור, שמקבל משכורת מכספי ציבור, סמכות. סמכות שהוא מנצל כדי להסית כלפי ציבור גדול בישראל. ועוד בירושלים, שבה רק בשנה שעברה נרצחה שירה בנקי ז״ל בגלל השנאה הזו.
אנחנו מחויבות להבטיח שוויון זכויות וחיים בביטחון לכל אזרח ואזרחית בישראל. שוויון ובטחון משיגות במעשים – ובדיבורים. איש ציבור שמסכן את הבטחון של אזרחיות ואזרחים בישראל צריך להיות מפוטר מתפקידו היום. אני קוראת לשר לשירותי דת לעצור את ההסתה הזאת מיד.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
נדהמתי מההתבטאויות של הרב שלמה עמאר כנגד הקהילה הלהט"בית.
אני מכירה את הרב עמאר שנים רבות עוד מתקופת כהונתי כראשת העיר הרצליה וזוכרת אותו כרב מתון בעיקר לנשים וככזה שסייע רבות לנשים עגונות.
ההשתלחות חסרת הרסן כנגד הקהילה הלהט"בית הינה בגדר הסתה והפצת שנאה כלפי ציבור גדול מאד מתושבי מדינת ישראל.
אינני מצפה שהרב ישנה את דעותיו אך כרב הראשי לירושלים הוא מחוייב בזהירות רבה לדברים שהוא אומר.
אני מצפה שיתנצל במיידית ויחזור בו מדבריו, אחרת אינו ראוי להמשיך בכהונתו.