תגובות במערכת הפוליטית לאישור 'חוק המרכולים' בוועדת השרים לענייני חקיקה

הצעת חוק המרכולים, שיזם שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) ומבקשת להתנות את פתיחתם וסגירתם של עסקים בשבת באישורו של שר הפנים, אושרה הבוקר (א') במסגרת וועדת השרים לענייני חקיקה. כזכור, בפשרה שהושגה בקואליציה בעקבות משבר עבודות הרכבת בשבת, הוסכם כי יקודם חוק המרכולים וחוק נוסף לפיו יוכל שר הרווחה להתחשב בשיקולי "מסורת ישראל" בעת מתן אישור לעבודות בשבת.

חלק מן התגובות לאישור הצעת החוק הבוקר,  הגיעו בעקבות מכתב לנתניה לדרעי ולשרת המשפטים איילת שקד, אותו שיגרו בשבוע שעבר כ- 58 ראשי רשויות ועיריות מרחבי הארץ, בהם, חיים ביבס ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב ויו"ר פורום ה-15. במכתב הביעו התנגדות עזה לחוק, וטענו  כי מדובר בפגיעה חמורה בתושבי מדינת ישראל, באמצעות פגיעה בסמכויות נבחריהם בשלטון המקומי ובשינוי דרסטי של הסטטוס קוו הקיים (עוד על המכתב, תוכלו לקרוא כאן). 

הנה כמה מן הדברים שפירסמו חברי הכנסת בעקבות אישור הצעת החוק הבוקר:

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס קוו בכל רחבי הארץ ולמנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי, השבת קדושה לנו יותר אבל אנחנו לא יכולים לסגור את המרכולים בתל אביב. אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג"ץ בעניין המרכולים בתל אביב, לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד): 
"חוק המרכולים שאישרה הממשלה היום הוא שפל חדש בכניעה המתמשכת של נתניהו לחמדנות של ליצמן ושות׳.
הסחרור של ראש הממשלה, במאמץ נואש לשמור על כסאו המתמוטט, מביא לפארסה המבישה של חוק ההמלצות בכנסת, ובמקביל לניתוץ הסטטוס קוו כדי לענות לגחמותיו של האדמור מגור. וזה כבר נזק לדורות".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו): "מדובר פה בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל. כפי שהודעתי בשבוע שעבר, סיעת ישראל ביתנו תתנגד לחוק במידה ויעלה להצבעה במליאה והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה בזמן ההצבעה".

ח"כ אבי גבאי (המחנה הציוני): "גם בנושא פתיחת החנויות בשבת – אנחנו מכבדים את הדת, אך לא מכבדים כפייה דתית שפוגעת באזרחים. רשויות מקומיות צריכות לקבל את הסמכות להחליט בעצמן ובהתאם לאופי התושבים שלהן בנוגע לפתיחת חנויות בשבת, תוך התחשבות בתנאי העובדים".

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד): "חוק המרכולים עבר בממשלה. עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית, נאבק בחוק בכל הכוח".

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "לא די בכך שנתניהו הלחיץ והסחיט מקריב את המדינה על מזבח האינטרסים הצרים שלו ושל חברי הקואליציה, עכשיו הוא עובר לפגוע ברשויות המקומיות? אין פתרון אחר מאשר שכל רשות וכל קהילה תנהל את חייה ואת עצמה לפי ערכיה בצורה דמוקרטית. ההחלטות בנושאים האלה צריכות להתקבל ברמה העירונית והמקומית".