שר התחבורה סמוטריץ' בריאיון למקור ראשון: "יש כאלה שיכולים להימשך רק לגברים ונשים אבל יש הרבה באמצע שצריכים הכוונה".

במהלך סוף השבוע התראיין שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) ליואב זמרי כתב בעיתון מקור ראשון. במהלך הריאיון, נשאל שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' אודות עמדותיו כלפיו הקהילה הגאה.

בינתיים אני אסבך אותך עם שאלה אחרת: אתה חושב שנטייה מינית וזוגית היא דבר שנולדים איתו?

"כן. כולם נולדים עם נטייה מינית, ואני בהחלט מאמין שיש אנשים שנולדים עם נטייה תוך־מגדרית מבהקת. אבל מחקרים מראים שיש גם אנשים שנמצאים בין לבין, ויכולים לנהל מערכות יחסים כאלה או כאלה. לכן השאלה היא עד כמה הלגיטימציה הציבורית יכולה למשוך אותם לכיוון הזה; ועד כמה החברה רוצה לעודד בנייה של משפחה מסורתית. יכול להיות שיש מי שאי אפשר לעזור להם. אני תמיד מבדיל בין האדם הפרטי, שצריך לגלות אליו סימפטיה ואהבה, ובין הוויכוח שלי עם קהילת הלהט"ב. הם שמים בפרונט את שיח הזכויות כדי לנהל מאבק תרבותי על הזהות הקולקטיבית שלנו".

אבל הלהט"בים לא אומרים "אנחנו רוצים שכולם יהיו גייז"?

"לשָם המאבק שלהם הולך. עם בקשה כמו 'תן לי לחיות את חיי' אין לי בעיה, אבל הם מבקשים גם לקעקע את המושג 'נורמה'. אם קהילת הלהט"ב הייתה מקבלת את זה שיש מציאות נכונה, בריאה ומתוקנת, מציאות שעושה טוב לאנושות והגיוני שהמדינה תרצה לעודד אותה – זה היה עולם אחר. אבל המאבק שלהם הוא תרבותי. כשאתה לא רוצה שיהיה כתוב 'אבא ואמא' אלא 'הורה 1' ו'הורה 2', אתה בעצם רוצה שאנשים ילכו לאיבוד ויתבלבלו. וזה מה שקורה".

אז הבעיה שלך עם גייז היא ניסוחים ובחירת מילים?

"לא, הבעיה שלי היא עם הערכים, המוסר ודרך החיים הנכונה לחברה. בעיניי אחד הדברים הכי חשובים הוא היכולת להמשיך לקיים את העולם. אם ילד בכיתה ג' מתחיל להתבלבל עם עצמו, שיסבירו שיש רבים שמתבלבלים, וזה בסדר, מהר מאוד אפשר לעשות סדר ולהמשיך הלאה. יש כאלה שיכולים להימשך רק לגברים או רק לנשים, אבל יש הרבה שנמצאים באמצע. אם לא תכווין אותם, הם ימצאו את עצמם במקום לא נכון, בעיקר חברתי".

עד כמה העמדות שלך שונות מאלה של מפלגת נעם?

"הבעיה שלי איתם היא לא האידיאולוגיה, אלא הדרך. הם באמת חיים בחרדה וחושבים שנשות הכותל ולהט"בים יכולים להביא לחורבן. אני לא חרד: חבר'ה, עם ישראל הולך ומתפתח, הגאולה מתקדמת. יש כל כך הרבה התקדמות, גם רוחנית. להשוות את השואה למה שקורה היום? אני לא חושב שאנחנו נמצאים בסכנה קיומית רוחנית. עכשיו הם תוקפים אותי, כי מבחינתם אם אתה לא בקצה של השפיץ כמוהם, אתה פסול".

ברמה האישית, מפריע לך שזוג גברים יגדלו ילד?

"הנה, זו עוד נקודה של צביעות. אמיר אוחנה פרסם עכשיו תזכיר חוק (שיאפשר לבני זוג מאותו מין לאמץ ילד – י"ז). בהודעה לתקשורת הוא ציין שלפני שנתיים עמדת גורמי המקצוע במשרד הרווחה הייתה שלגדול אצל הורים חד־מיניים זו לא טובת הילד, ובעקבות שיחות שלו איתם העמדה השתנתה. אבל כשיעקב ליצמן מבקש מגורמים מקצועיים לשנות את העמדה שלהם, ממליצים להגיש נגדו כתב אישום. במקרה אחד מי שמנסה לעשות את זה הוא עבריין; ובמקרה אחר, עושים עליהום מטורף על אנשי המקצוע כדי שישנו את עמדתם".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן