שר התחבורה סמוטריץ' במהלך כנס רבני בית הלל: "כולנו היינו רוצים שמדינת ישראל תנהג על פי התורה וההלכה".

אתמול, שני 5.8.2019 ‏קיים ארגון רבני ורבניות בית הלל בירושלים כנס פנימי בנושא "דת ומדינה- בין זהות לכפיה". במהלך הדיון שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' נאם והתייחס בדבריו, לנושא העבודות בשבת, וטען כי יש להכליל את השבת במסגרת הערכים שלפיהם פועל המשרד.

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) נאם ואמר:

"אין ספק שביצוע עבודות תשתית בשבת זה אחד התפוחים הלוהטים. אנחנו יודעים לקיים מדינה מודרנית בלי לחלל שבת. כמו שסוגרים כביש בשביל תחרויות ספורט אפשר לסגור כביש ביום חול לצורך הקמת גשר. שואלים אותי איזו זכות יש למדינה לכפות משהו על הפרט. מדינה עוסקת כל היום בערכים. השאלה אינה אם מותר למדינה לכפות אלא האם יש אינטרס ציבורי שמצדיק את הפגיעה בזכויות היכול לתמוך בכך שהתורה תהיה מופרטת. הצעת חוק השבת ברוח אמנת גביזון-מדן שניסו לקדם בכנסת, אמרתי אז שמה שיקרה שנישאר גם עם תחבורה ציבורית בשבת וגם עם עסקים פתוחים בשבת. אין שום יכולת לנהל תחרות הוגנת כשעסקים פועלים בשבת, אין כפייה חילונית יותר גדולה מזה. אם נוותר, נישאר עם הויתור ולא נרוויח מכך. דמוקרטיה היא דבר טוב, אבל לא בכל מקום. יש דיסציפלינות מקצועיות שבהם לציבור אין ידע לבחור, כמו שבבחירת שופטים אין בחירה דמוקרטית מלאה כך לגבי רבנים מקומיים. לציבור, להמון, אין כלים להחליט. רוב דייני הגיור מאנ"ש (אנשי שלומנו). לדעתי משה ניסים בדו"ח שלו לא ניסה לפתור את הבעיה אלא לרצות את יהדות התפוצות. הבעיה בגיור שלהיות היום גוי זה "אין". אין בעיה היום להרגיש גוי בישראל. הבעיה עם מערך הגיור שאין לו תקציב, להסברה, למקוואות. אין לי בעיה לאפשר לרבני ערים לגייר ובתנאי שהפסיקה ההלכתית תהיה בכפוף לרבנות הראשית לישראל. אין בעיה שרבני הערים יגיירו אבל שיהיו כפופים ואם לא- זה רק מייצר בעיות כי יהיה מי שלא מכיר בגיורים האלה והם יתקלו בבעיות. כמו שיש בית משפט יש רבנות ראשית וההחלטות שלה מחייבות. כולנו היינו רוצים שמדינת ישראל תנהג על פי התורה וההלכה, אנחנו רק לא יכולים כי יש אנשים שחושבים אחרת ואנחנו צריכים להסתדר איתם".

עוד הביא לציטוט תני פרנק את הדברים הבאים:

"שואלים אותי איזו זכות יש למדינה לכפות משהו על הפרט. מדינה עוסקת כל היום בערכים. השאלה אינה אם מותר למדינה לכפות אלא האם יש אינטרס ציבורי שמצדיק את הפגיעה בזכויות הפרט. כך במקרה של חיוב בחגורות בטיחות. אז גם לנו מותר לכפות ובתנאי שאנחנו מצדיקים זאת. אני מאמין שמניות היהדות נמצאות בעלייה. אני לא מוכן לנהל דיאלוג שהמצב קטסטרופלי והשבת בנסיגה, אני לא חי בהיסטריה שאם לא ניתן הקלות בדיוק עכשיו המצב יתדרדר. אני לא מוכן להתפשר עכשיו כדי שהמצב לא יהיה יותר גרוע בעתיד. כמו שיש משטרה ממלכתית וצבא ממלכתי צריך שתהיה רבנות ממלכתית. מי שמבין את הערך של מדינת ישראל כיסוד של גאולה לא יכול לתמוך בכך שהתורה תהיה מופרטת".

 

החזון של סמוטריץ למדינה שלנו

אתמול בערב, בכנס של רבני בית הלל, דאג בצלאל סמוטריץ להזכיר לנו על מה הבחירות האלו מתנהלות- האם אנחנו רוצים שתהיה פה מדינת הלכה או מדינה יהודית ודמוקרטית.ככה בלי למצמץ, אומר שר התחבורה שמבחינתו "…אפשר לסגור כבישים כדי להניח גשרים ביום חול…", וחוזר שוב על העמדה הברורה שלו- "…אם היינו יכולים, שמדינת ישראל תנהג על פי התורה ועל פי ההלכה…".זה שר התחבורה שלנו, ובבחירות הקרובות מדינת ישראל תצטרך להכריע אם היא רוצה שיסגרו פה כבישים באמצע השבוע במקום בשבתות כדי להניח גשרים, ואם היא רוצה להיות מדינה שתנהג על פי התורה ועל פי ההלכה.אם אתם חושבים כמונו, שצריך לעשות הכל כדי לא לתקוע את המדינה באמצע השבוע ושאסור שתהיה פה מדינת הלכה, תשתפו את הסרטון הזה ותלכו להצביע. שום דבר אחר לא חשוב.קרדיט: ערוץ 7, וערוץ הטלגרם של דפנה ליאל ועמליה דואק

פורסם על ידי ‏ישראל חופשית‏ ב- יום שני, 5 באוגוסט 2019

 

 

הדברים עוררו סערה ברשתות החברתיות, ויו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב בתגובה:

"זה לא ייאמן איך פעם נוספת, בלי אפילו למצמץ, אנחנו שומעים את השר סמורטיץ' מצהיר שאם זה היה תלוי בו ובחבריו, הוא והם היו מבטלים את החוקים במדינת ישראל וכופים עלינו מדינת הלכה שפועלת רק על פי דין תורה. לא יהיה לך צורך להסתדר איתנו, מכיוון שב-18 בספטמבר תקום פה ממשלה לאומית ליברלית רחבה, בלעדיך ובלי כל מי שמנסה לכפות עלינו מדינת הלכה".

גם יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, הגיב לדברים וכתב:

"סמוטריץ' רוצה מדינת הלכה. נתניהו יתן לו אותה תמורת חסינות".

שר החינוך ח"כ הרב רפי פרץ התייחס בכנס 'קטיף' לסערה התקשורתית ואמר:

"אנחנו נמצאים תחת מתקפה כלפי הציבור המסורתי והדתי בישראל. מוציאים כל דבר מפרופורציות. לגופו של עניין אנחנו בני הציונית הדתית החלטנו החלטה לפני מאה שנה, אנחנו הולכים יחד עם עם ישראל ביחד ואנחנו שותפים לתקן וליצור. היום יש סטאטוס קוו שמהווה איזון אדיר ואנחנו צריכים לשמור עליו מכל משמר".

בתגובה פרסם ח"כ בצלאל סמוטריץ' פוסט בדף הפייסבוק שלו וכתב:

"שקרנים נמאסתם. את הציניות ושנאת היהדות של ליברמן ולפיד אני מבין, הם מתביישים בצמד המילים מדינה יהודית. אבל כל גוף תקשורת או אדם אחר שמשתתף במחול הזה הוא שקרן וסותם פיות במקרה הטוב. אף אחד לא יסתום לנו את הפה. כן, אנחנו אוהבים את השבת, אוהבים את התורה ואוהבים את היהדות. מה שקורה כאן מאז אתמול זו סתימת פיות קלאסית מהסוג המכוער ביותר. מניפולציה של עיוות רק כדי לעורר עוד ועוד רגשות אנטי דתיים ויהודיים. אתמול בכנס רבני בית הלל דיברתי אל הנוכחים באולם ואמרתי שאני בטוח שכולם כאן, מכל גזרות היהדות הדתית, היינו רוצים מדינה יהודית הנשענת על אדני התורה וההלכה. זו שאיפה אמונית של כל אדם שומר תורה ומצוות. אבל באותה נשימה הדגשתי שכולנו גם מבינים היטב שאנחנו לא יכולים, ובעיקר לא רוצים, לכפות את אמונתנו – כי אנחנו לא חיים כאן לבד ולכן עלינו לעשות הכל כדי למצוא פתרונות המתחשבים בציבור כולו. וכן, אני מאמין שאפשר למצוא את הפתרונות האלה. בלי שנאה ובלי כל כך הרבה אנטי. עם הרבה אהבה, אכפתיות ותשומת לב. דיברתי בכאב על הניסיונות לרמוס את השבת שחשובה לרוב הגדול של אזרחי ישראל – דתיים, מסורתיים וגם חילונים המבקשים להקפיד על יום המנוחה ועל הדרכים למנוע את הרמיסה של השבת האהובה. ושוב אני מדגיש למי שמתעקש לא להבין ולהסית, אני לא מאמין בכפייה. אי אפשר לשמור מצוות מתוך כפיה, אלא מתוך אמונה, אהבה ומחויבות פנימית עמוקה. אבל מותר לנו, מי שאוהבים את השבת וחווים את החוויה הקסומה הזו מדי שבוע, שמבינים שהשבת היא חלק מתעודת הזהות שלנו, לחלום, לשאוף ולחפש את הדרכים המעשיות לכך שזו תהיה החוויה ומציאות החיים הרחבה של עם ישראל. לא תסתמו לנו את הפה."

כמו כן, בין הנואמים הנוספים בכנס, דיבר ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) ואמר:

"כשפוליטיקאים עוסקים בדת ומדינה זה מביא בעיקר להתרחקות. הסיבה לכך שהמצוות הפופולאריות הן יום כיפור וברית מילה והסביבה לכך היא שלא מתערבים בהם. החיבור של דת-מדינה-כסף-שררה-שלטון מזכיר לי את התפתחות הנצרות והתהליכים שעברו עליה ואנסה לצמצם את זה ככל שאצליח. אם אנחנו קוראים לעצמנו מדינת יהודית או מדינת היהודים, אנחנו צריכים לייצר אצל יהדות התפוצות תחושת שייכות. צריך להכיר בכך שיש כאן בעיות, צריך לאפשר גיור ברוח בית הלל, לאפשר לרבנים לתת כשרות כשהם אוכלים מהכשרות שלהם, לעסוק בנושאי נשים, לעודד גיוס בנות דתיות ולעודד פוסקות הלכה. צריך להתעסק במינוי רבנים ראשיים ציוניים, הגבלת כהונה של רבנים ועוד שאלות טכניות. במהות צריך כל מי שעוסק בהנהגה רוחנית בשאלות שאנו הפוליטיקאים עוסקים בהם, בטוהר מידות ובנושאים נוספים. ביום חמישי שעבר באתי עם ‎בני גנץ לבני ברק כדי להכיר ולדבר. שאלו אותנו שאלות בנושא דת ומדינה וענינו להם, אני חושב שאפשר לשים את העמדות שלך על השולחן. יש לי אחריות כשליח ציבור גם אל מול החברה החרדית אבל זה לא פוגם בעמדות הבסיסיות ובאחריות כלפי שאר הציבור הישראלי. התחושה שלי מרה"מ שנושאי דת ומדינה לא מספיק חשובים לו. לסמוטריץ' זה חשוב אבל גם לי זה חשוב. חשוב לי שיהודים בישראל יוכלו להתחתן בכל מיני אפשרויות ולא יכפו עליהם דרך אחת. המונופול צובר כוח מחוסר אכפתיות. אם נצליח להרכיב קואליציה בכל מקרה נמשיך לעסוק בנושא, כי אכפת לי ממנו. אצל מעט מאוד ישראלים אין מרכיב יהודי בזהות שלהם. אנחנו צריכים לחנך על העבר שלנו, על המורשת, על ההיסטוריה. גם כדי להיות אפיקורס טוב צריך לדעת במה אתה כופר. אני מבין מאיפה באות טענות מציבור חילוני שאומר שאנחנו רוצים יהדות אחרת מאשר ארגונים דתיים שנכנסים למערכת החינוך הממלכתית".

 

הנהגה, דת ומדינה.יש שתי מצוות שהישראלים שומרים יותר מכל דבר אחר: ברית מילה ויום כיפור. הסיבה: אין אף אחד שאומר מה לעשות ומתערב. ככל שהמדינה תתערב פחות באורח החיים הדתי של אזרחיה, כך היהדות תרוויח. התובנה הזאת נעדרת מממשלת ישראל וליתר דיוק מהמפלגות החרדיות והשותפים החרד"לים שמובילים.עסקת התמיכה בנתניהו ללא סייג וביקורת כוללת ויתור על דת ומדינה.סמוטריץ וליצמן, המפלגות החרדיות והחרד״לי רואים את המעורבות במרחב הציבורי על פי תפיסתם הדתית כמטרה.וכאן מגיע המקום של הנהגה.תפקיד המנהיג בעם היהודי הוא לייצר צביון יהודי משותף, לא הלכה משותפת.תפקיד הרבנים בעם היהודי לעומת זאת הוא לייצר הנהגה רוחנית. לעסוק בשאלות מוסר, לא להיות פוליטיקאים. לקרב ולא להרחיק.לצערי מעטים מידי בקרב הרבנים טורחים להביע דעה על אחדות העם, דוגמא אישית, טוהר מידות ועוד.במקום זה עסוקים במספר אחד או שניים במפלגה ומתי מקיימים קואליציה או הולכים לבחירות.עם ישראל לא מסתיים בגבולות מפלגת איחוד הימין. האחריות להיות מעורב לא מסתיימת באזור הנוחות.הנה דברים שאמרתי בכנס רבני בית הלל. לפני סמוטריץ, אחרי איילת שקד.תסתכלו סביב אין אחרים שיובילו את היהדות המשלבת. זו שנותנת לחרדים את המרחב הפרטי ולפעמים הציבורי אבל דואגת למרחב הפרטי והציבורי של הציבור הכללי.זו שדואגת לעידוד ותמרוץ גיוס בנות לצה״ל, רפורמות בשוק הגיור והכשרות. מוסדות חינוך משותף לחילונים ודתיים.ראיית הכלל ולא המגזר.

פורסם על ידי ‏יועז הנדל Yoaz Hendel‏ ב- יום שלישי, 13 באוגוסט 2019

 

 

גם יו"ר הימין המאוחד איילת שקד נאמה בכנס ואמרה:

"לא נכנסתי לפוליטיקה בשביל ענייני דת ומדינה. זה לא הדגל שלי. לרוב בקואליציה עם חרדים לא קורה שום דבר בענייני דת ומדינה כי יש הסכמה שלא משנים דבר בנושא הזה אלא בהסכמה של כולם, אז לרוב לא קורה כלום, למעט בנושאים בהם בג"ץ מתערב. הרב רונצקי היה מי שליווה אותי בכניסה שלי ושל נפתלי בנט לפוליטיקה. הוא היה מורה הדרך שלי בכל הנושאים של דת ומדינה ובדק איתי אם אני מסכימה לאמנת גביזון-מדן".