שר התחבורה ישראל כץ על רפורמת מוניות השירות והפעלתן בשבת:"הרפורמה הזאת לקחה בחשבון את הסטטוס קוו הקיים, ומצאה פתרון במסגרתו"

במסגרת דיון שנערך במליאת הכנסת, התייחס שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) לשאילתא שהופנתה אליו בנוגע לרפורמת מוניות השירות שעתידות לעבוד בשבת, וכן לתיעוד שפורסם באתר 'בחדרי חרדים' ובו צילום של עבודות תשתית המתבצעות ברכבת ישראל ביום שבת האחרון. 

בנוגע לצילומי עבודות הרכבת בשבת אמר השר כץ:
"שמתי את הדברים על השולחן כשהצגתי את הרפורמה בצורה הכי גלויה. לא צריך איזה אתרים חשאיים שכל היום מלבים. מעניין, ראיתי כבר שיש אתרים במגזר החרדי, אני לא יודע אם הם מופעלים על ידי חרדים, אבל הם מפיצים בשורה בקרב חרדים ששולחים ערבים בשבת לצלם אולי מישהו עושה עבודות.
מעניין מאוד, אני עוד לא ראיתי שהרבנים אישרו לעשות עבודה באמצעות גויים בסוף השבוע כעבודה תקינה. אבל לשלוח צלמים בסוף השבוע, ולפרסם מיום ראשון בבוקר שתוקפים בדרך כלל את ראשי הציבור החרדי, ובאותה הזדמנות את ראש הממשלה, את כל הממשלה – מעניין למה. אלה דברים שוודאי לא מסוג הדברים שאנחנו מקדמים. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, ואנחנו מוסיפים שירות מאוד משמעותי לכל צרכני התחבורה הציבורית. זאת תהיה מהפכה מאוד גדולה, חיובית. זו הפעם הראשונה שבחקיקה גם נבדיל בין קודש לחול. שמעתי כבר כל מיני איומים – ניגש לבג"ץ, למה בשבת לא מסובסד. שייגשו לבג"ץ, כי אנחנו עשינו את זה בצורה נקייה, נכונה ומקצועית".

השאילתא המקורית בנוגע לרפורמת מוניות השירות, נשאלה על ידי ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
"משרד התחבורה פרסם לאחרונה את רפורמת המוניות העתידה. אישי ציבור בירושלמים מצביעים על שני חסרונות בולטים: השכונות החרדיות מודרות מאותה רפורמה וממילא לא ייהנו מהטבה בשירות או הוזלה ויתרבו חילולי השבת".
בתשובה, ענה השר כץ:
"הרפורמה הזאת גם לקחה בחשבון את הסטטוס קוו הקיים ומצאה פתרון במסגרת הסטטוס קוו. מאחר ומבחינה מקצועית הצורך בתגבור, ובעיקר באמצע השבוע כשיש עומס גדול, אז הרב-קו בתוך החקיקה שאושרה כבר בוועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית ותובא בקרוב לאישור הכנסת, הרב-קו יופעל באמצע השבוע, הוא לא יופעל בסוף השבוע. ולכן, בסוף השבוע, מונית היא כמו במעמדה היום – כמו מונית רגילה, מונית ספיישל, דבר שהוא לא מסובסד, והוא לא נוגע לסטטוס קוו עצמו. באמצע השבוע יהיה שירות מוניות שהוא מהתחבורה הציבורית שפועלת גם באמצע השבוע.
אתה לקחת כאן את המקל משני קצותיו – גם להוסיף קווי מוניות שירות, וגם לוודא שלא יפעלו בשבת. הן יפעלו בדיוק כמו שהן פועלות היום. לא נגענו בחוק סוף השבוע. לא נגענו בחוק שהוא הסטטוס קוו של מוניות שירות בסוף שבוע, לא נגענו בו. אנחנו נוגעים רק באמצע השבוע, בזה שאנחנו מכניסים רב-קו באמצע השבוע".

בסוף דבריו, פנה השר כץ באופן אישי לחבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה), ושיבח אותו על התנהלות מפלגתו בסויית הרפורמה:
"חבר הכנסת מקלב, אני חייב לשבח אותך על גילוי המנהיגות שלך ושל חבריך בסוגיה הזאת של מוניות השירות. אתם מצד אחד ודאי מקפידים מאוד, ושומרים על ערכים שאתם מאמינים שצריך לשמור עליהם, וביחד עם זה, בדקתם את הדברים לגופו של עניין, ואכן החוק הזה באמת מאפשר באופן נדיר, בחקיקה, לשמור על הסטטוס קוו ויחד עם זאת להוסיף רמת שירות מאוד משמעותית גם לציבור שאתם מייצגים, שהוא צרכן תחבורה ציבורית יוצא מן הכלל, וגם לכלל הציבור. זה מוכיח שכשרוצים, אפשר לא להיכנס למריבות, ולא לחפש קטטות, אלא לאפשר גם לשמור וגם לקבל את השירות. אני השקעתי בזה הרבה מחשבה, והתייעצנו לא מעט, גם איתך וגם עם אחרים. אני חושב שזו דוגמה טובה לדרך שבה צריך לעשות דברים".

לקריאת הכתבה המלאה באתר 'בחדרי חרדים', לחצו כאן. 

שינוי גודל גופנים