שר התחבורה ישראל כץ: "בתחום של דת ומדינה מי שצריך לקבל את ההחלטות זה המנהיגים, זו הממשלה, זו הכנסת"

שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) התראיין לכבוד חג הסוכות לתכנית וואלה! TALK, והתייחס בדבריו בין השאר לסערות המתחוללות ביחס לתחבורה הציבורית בשבת ולעבודות הרכבת הקלה בשבת, המלוות אותו בתפקידו כשר התחבורה בשמונה השנים האחרונות. 

הנה הדברים שאמר כץ בראיון ביחס לנושאי דת ומדינה:

"אז איפה אתה עומד כשאתה שומע את ההתקפות [על בית המשפט העליון]?
אני מכבד את מערכות החוק, אך זה לא אומר שהן נקיות משגיאות. אפשר להביע דעות וזה בסדר גמור. מעניין שהשמאל תוקף פסקי דין או שופטים, זה כאילו צדק עליון. אני חושב שיש דברים, בעיקר בתחום של דת ומדינה, ששם יש בעיה מסוימת, פער בין בית המשפט העליון לבין ציבורים במדינת ישראל, אז המגבלות המשפטיות הן גם יתרון כשהן נותנות לך את ההגנה לעשות את הדברים הנכונים. בסופו של דבר, מי שצריך לקבל את ההחלטות זה המנהיגים, זו הממשלה, זו הכנסת. לפעמים, כשאנחנו לא מקבלים את ההחלטות, אנו זורקים אותן לבית המשפט וכשהוא מחליט אומרים "וואו למה?". בהרבה מאוד סוגיות, כשבית המשפט נדרש להחליט – הממשלה הייתה צריכה להחליט קודם. ברוב הדברים הדרג המדיני חייב לקבל החלטות. לא קיבלו החלטות לגבי החנויות בתל אביב למשל, למה הממשלה לא קיבלה החלטות?
למה אתה נלחם נגד תחבורה ציבורית בשבת?
אני מותקף משני הכיוונים. מצד אחד מותקף על ידי הציבור החרדי, מדוע יש עבודות שמתבצעות גם בימי המנוחה ובשבת, ואני אומר להם שהחוק, שאני לא אחראי עליו, מאפשר מכל מיני סיבות לבצע עבודות אם הן חיוניות. לא נאמר בחוק שזה רק פיקוח נפש, אתם אומרים את זה. אתם רוצים – תשנו את החוק. אבל זה החוק, פועלים לפי החוק והיועץ המשפטי לממשלה נתן עכשיו אישור. מצד שני, באים ציבורים ושואלים למה אין אוטובוסים בשבת, למה אין תחבורה ציבורית מלאה בשבת? אני אומר להם – זה החוק. החוק מעוגן בסטטוס קוו. אתם רוצים – תשנו את החוק. אני מקיים את החוק לשני הכיוונים.
אתה שר הדתות או שר התחבורה?
אני שר התחבורה ואני שר בממשלה ואני מקיים את החוק.
אז תושבי פריפריה שרוצים בסוף השבוע להגיע למרכז תקועים בגלל זה בבית, חיילים בחופשה לא יכולים לזוז בסוף השבוע, ורק אצל מי שיש לו כסף למוניות או מחזיק כלי רכב הכול בסדר
אני יודע שיש הרבה ציבורים שכן רוצים תחבורה ציבורית בשבת אבל יש חוק. אני אומר בצורה גלויה, גם כשלפיד היה בממשלה הוא לא הציע לשנות את החוק, וכשהרצוג היה מועמד הוא אמר "אני עם החרדים".
אבל יש גם יוזמות פרטיות שאתה נלחם בהן
לא, אני אסביר, כרגע זה בבדיקה. גם בעניין העבודות, מצד אחד זה מקומם ציבורים גדולים ומצד שני, בעניין האוטובוסים, אם מישהו רוצה – הוא צריך לשנות את החוק. זה מה שבג"ץ אומר, ואנו מכבדים את בג"ץ. כל השופטים אמרו עכשיו לעותרים שעליהם למשוך את העתירה – אם אתם רוצים, תשנו את החוק. עם זאת, אני כן דוחף לפתרון, והפתרון הוא מוניות השירות, הן לא מסובסדות בסוף השבוע והן כן יכולות לפעול. כשרון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, העלה את זה, עניתי לו – והוא יודע את האמ. כשהוא אומר למצלמות 'תחבורה ציבורית בשבת', הבקשות שהוא הגיש הן למוניות שירות, ובצדק – כי הוא בעצמו חתום עם המפלגות הדתיות על הסכמים קואליציוניים והוא רוצה שאנשים יוכלו לחיות ביחד.
אז מה נבין מזה, יהיו מוניות שירות בשבת?
כן, זה הפתרון. יהיו מוניות שירות שיוכלו לתת שירות למי שירצה. אין אף עירייה היום שהגישה בקשה לאוטובוסים בשבת, גם לא עיריית תל אביב. אני בקשר עם שר האוצר והוא מגלה רוח חיובית לאפשר רפורמה מקיפה שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות.
אז אולי גם יהיה UBER?
בתחום המוניות, הגעתי למסקנה שכל עוד בתל אביב ובגוש דן מבצעים את עבודות הרכבת הקלה, שגם ככה הן קשות, אין מקום להכניס עשות אלפי מכוניות פרטיות שיעניקו הסעות לאנשים. אנחנו בתהליך שייקח בין שנה לשלוש שנים, שיהפוך את כל התחבורה הציבורית באוטובוסים למודרנית על ידי נתיבים מיוחדים. זה תהליך שיעביר את האנשים מכלי הרכב הפרטי לאוטובוסים, למוניות השירות ולרכבות שיתחילו לעבוד עוד ארבע שנים. זה לא כמו בלונדון וניו יורק.
אז אולי בעוד כמה שנים יהיה UBER?
אני אומר כך, כרגע מצב התשתיות לא מצריך את השירות הזה שנוגד את המגמה להעביר אנשים לתחבורה הציבורית הקונבנציונלית. כשיהיו רכבת ואוטובוסים עם נתיב ייעודי באכיפה, אנחנו ניסע בתחבורה הציבורית. משקיעים כאן עשרות מיליארדים, אני לא אכניס שירות שהוא לא נכון באופן מקצועי. אני חושב שלא צריך כרגע. אגב, תוך ארבע שנים יראו כאן רכב אוטונומי שייסע בלי נהגים, ללא נהג מונית. זה עולם מרתק ואני דוחף את זה במלוא העוצמה בשיתוף עם ארצות הברית, נהיה שתי המדינות המובילות בעולם שיחליפו רכב פרטי ברכב עם נהג אוטונומי."

לראיון המלא באתר "וואלה":  https://news.walla.co.il/item/3102872 

שינוי גודל גופנים