שר התחבורה ישראל כץ: "בקרוב תצא חוות דעת משפטית של משרדי שתאסור על קווי התחבורה הפרטיים לפעול בשבת"

בראיון שנתן שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" בסוף השבוע האחרון, הוא רמז כי בימים אלו משרדו מגבש חוות דעת משפטית כנגד פעילות הארגונים השיתופיים "שבוס" ו"נוע תנוע" המפעילים קווי תחבורה פרטיים בשבת למגוון נקודות ברחבי הארץ.

 אמנם נראה שהצהרתו זו של שר התחבורה עומדת בניגוד לחוות דעת של המשרד לגבי אותם גופים שניתנו במהלך השנים האחרונות, אך לא ניתן לנתק את אמירתו משני אירועים אחרים שהתרחשו בשבוע שעבר:
בתגובה לעתירה לבג"ץ לחייב את המדינה בהפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת, השיבה בשבוע שעבר פרקליטות המדינה כי הפעלת תחבורה בשבת אינה צורך חיוני של תושבי ישראל. תשובת המדינה הוגשה בתגובה לעתירת ח"כ תמר זנדברג, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, תנועת ישראל חופשית ועמותת חדו"ש.
זאת ועוד, בשבוע שעבר שר העבודה והרווחה חיים כץ התחייב בפני נציגי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה כי בחודש הקרוב, עד לאחר תקופת החגים, לא יתקיימו עבודות תשתית של רכבת ישראל בשבת.

בתגובה לראיון התבטאה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ): "חוצפה שאין כדוגמתה: שר התחבורה במתקפה משולבת על התחבורה הציבורית בשבת, מאיים לבטל את קווי התחבורה של שבוס – תחבורה חברתית בסופ"ש ונוע תנוע – תחבורה בשבת. בראיון לבני רבינוביץ בתחנת הרדיו החרדית קול ברמה התגאה שר התחבורה בכך שיש הקוראים לו 'הח"כ החרדי בליכוד'. אז הוא מנסה כנראה ליישם את הסטטוס החדש, ולהתנכל לאגודות שיתופיות של אזרחים שקמו ועשו מעשה שגם נותן מענה לצורך בתחב"ץ בשבת, וגם מהווה מחאה אזרחית אפקטיבית ומדויקת. מחר יתקיים הדיון בבג"ץ שהגשנו, ואתה חייב לספק לציבור תשובות אמיתיות מתחום אחריותך שאולי שכחת: תחבורה. התפקיד שלך הוא לפתוח קווי תחבורה, לא לסגור אותם. אתה צריך להתבייש שאזרחים עושים את העבודה שלך, ואחרי שתתבייש, תתחיל לעשות אותה."

שינוי גודל גופנים