שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ על קביעת משרד הרווחה שלא לאפשר להורים גאים לאמץ ילדים: "אין כל כוונה למנוע או לשלול את היכולת לאמץ מקבוצה כזו או אחרת"

בתאריך ה-16.7.2017 הודיע משרד הרווחה והשירותים החברתיים לבג"ץ במסגרת עתירה של עמותת "אבות גאים" בייצוג עו"ד ריקי שפירא מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה שהיא מתנגדת לאימוץ ילדים בידי זוגות הומואים ולסביות, ונימקה זאת בכך שמשפחות חד־מיניות הן חריגות ועלולות "להעמיס מטען נוסף על הילד". ההודעה של משרד הרווחה והשירותים החברתיים עוררה תגובות זועמות במערכת הפוליטית, ואף שר הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ (הליכוד) הוציא הודעה השוללת את הקביעה, והודיע על שקילה מחדש של התשובה.

שר הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ (הליכוד):  אין כל כוונה למנוע או לשלול את היכולת לאמץ מקבוצה כזו או אחרת. נבהיר כי מדיניות השר לגבי אימוץ, כפי שנתקבלה על ידי משרד המשפטים ומשרד הרווחה, היא שיש לערוך רפורמה מקיפה בשירותי האימוץ ובמקביל להשקיע יותר בטיפול בקהילה", עוד נמסר. "נבהיר כי הרפורמה חיונית וזאת משום שמשך הזמן בממוצע עד לאימוץ ילד בישראל, כולל אימוץ מחו"ל, עומד על יותר משבע שנים, ובכל שנה נמסרים לאימוץ מאה ילדים בלבד. ח"כ מירב בן ארי (כולנו):  המאבק לא מסתכם במצעדים ואירועי משבר קיצוניים, המאבק הוא יומיומי. המאבק הוא יום יום באפלייה ובחוסר שוויון , במצב שבו צריך לעזור לאותו טראנסג'נדר שנאבק מול הרשויות לשנות את סעיף המין בתעודת הזהות כי הוא מובך מול הבנק, קופת החולים וכדומה, פניות שמגיעות למשרדי כל הזמן ובזכות אנשים טובים ממשרד הפנים אנחנו מצליחים לעשות שינוי. המאבק להכניס לבתי הספר הרצאות ושיעורים בנושא הקהילה הגאה, בשנה האחרונה הפכנו את ארגון חושן מארגון וולנטרי לארגון שיש לו תקציב ועשינו מהפכה בכל בסיס הארגון, כל זאת כדי שהם יוכלו להיכנס לבתי הספר ולהסביר שאין הבדל, פשוט אין. לשבת בדיונים אין סופיים בוועדות הכנסת השונות: ביקורת המדינה, חינוך, רוווחה ובריאות ולקדם את הזכויות הבסיסיות המגיעות לקהילה.
 
ח"כ זהבה גלאון (מרצ): 
חוות הדעת של משרד הרווחה קובעת ש"רצוי להימנע ככל הניתן מהעמסת מטען נוסף על הילד". אני חושבת שהם התבלבלו, ודווקא כדאי להימנע מהעמסת מטען נוסף של הומופוביה על החברה הישראלית. מאז שפורסמה התשובה לעתירה, הוכחנו שהסולידריות הישראלית לא אבדה. השנאה, שנדמה שהיא הולכת וגוברת בשנים האחרונות, פינתה מקום קטן לאחדות ולקריאה ברורה – שוויון זכויות גם לקהילה הלהט"בית, ויפה שעה אחת קודם. ההתגייסות המרשימה של נבחרי ציבור מהקואליציה והאופוזיציה, אנשי תרבות ורוח, עיתונאים ואנשי מקצוע לטובת התנגדות לטיעון שמשפחות חד-מיניות הן "חריגות", הוכיחה שאנחנו יכולים, ביחד, להזיז הרים. כי בג"צ אמנם דחה את הדיון לספטמבר, אבל המחאה הציבורית הזו תמשיך להדהד עד שמדינת ישראל תפנים ותיישם – כולנו אזרחים שווי-זכויות. היום אנחנו דורשים: צאו לנו מחדר המיטות. לא משנה את מי אנחנו אוהבים, מה שחשוב הוא שאנחנו אוהבים.
 
ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני):
האפשרות לאמץ ילד אינה פריבילגיה של קבוצות חברתיות מסוימות; יש להבטיח אותה ללא הבדל של העדפות מגדריות שונות; הזכות להקים משפחה באמצעות אימוץ  היא זכות יסוד ואין לראות בה עניין למשא ומתן קואליציוני בין מפלגות. לא ניתן לממשלת ישראל להפלות שוב ושוב את חברי וחברות הקהילה, לא ניתן להם לפגוע בזכויותיהם ובאורח חייהם. רובו הגדול של הציבור תומך בשוויון זכויות לקהילת הלהט"ב ומצדד בחקיקה שתבטיח שוויון זה. הזכות של בני ובנות הקהילה הלהט״בית לאמץ ילדים מהווה חלק בלתי נפרד ומרכזי מהבטחת מעמדם השווה בחברה ובפני החוק!
 
ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני):
לא סוג ב' ולא סוג ג'. בואו נשים את הדברים על השולחן: לא מדובר רק "בניסוח כושל" וזו בטח לא מעידה חד-פעמית, מדובר במדיניות מאורגנת של אפליה."העמסת מטען נוסף על הילד", כפי שטענו המשרדים, הינו משל לדרך בה הממשלה נוהגת בקהילה הגאה דרך קבע, הרואה בה מטען חורג וחורק, מעמסה על החברה ה"נורמטיבית", במקום לחבקה כחלק מהפסיפס החברתי והליברלי, כזה הזכאי לשוויון זכויות מלא. מדינת ישראל בהובלת הממשלה איבדה את דרכה מזמן. הדוגמות לצערנו עולות בתכיפות, כאשר רק לפני כחודשיים, המדינה דחתה בבג"ץ את עתירתן של אורלי ורוית לרישום הורות שיווינית של שתיהן ובחודש שעבר היועמ"ש אסר על משרד הפנים לשנות את מינו של יונתן, טראנסג'נדר שהביא ילד לעולם. כל זאת עוד לפני שהתחלנו למנות את מקרי האפליה המופנים בשוטף כלפי טראנסג'נדרים בקבלת טיפול רפואי ומענה ציבורי. סוגיית האימוץ , שמרכזה הזכות הבסיסית והשוויונית להורות והקמת משפחה, היא סימפטום אחד לאי-השיוויון המופנה כלפי קהילת הלהט"ב דרך קבע. זה מתחיל ברחוב וממשיך במוסדות המדינה, בבית המשפט ובכנסת.
 
ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
שימו לב! באתר משרד החוץ באנגלית יש משבצת על זכויות הלהט"ב בארץ וכתוב 'זכויות אימוץ שוות'. הם מתארים באנגלית צחה איך מדינת ישראל היא גן עדן לקהילה הגאה והם גם מפרטים את הזכויות. איזה שקר, איזו צביעות.
 
ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד):
אני מכהן בכנסת כשנה וחצי. עד עכשיו הצבעתי עם הקואליציה בכל נושא, נושאים שאני שלם איתם ונושאים שאינני שלם איתם – למעט בנושאים להט"ביים (בהם פשוט לא יכולתי להצביע נגד, ולמרות שבתודעה של חלקכם עשיתי כך – זה לא קרה מעולם). חייתי בפשרה בין הרצון לקדם שיוויון חירויות להט"בי לבין הצורך בתחזוק קואליציה המבוססת גם על קולות של אלה שהעניין הלהט"בי זר להם, מוזר להם ובלשון המעטה – אינו מתיישב עם השקפת עולמם. עשיתי כל מה שיכולתי כדי לקדם דברים שבאמת אפשר לקדם, לא רק במישור דעת הקהל (ובעיקר הקהלים הלא מובנים מאליהם, להבדיל מהתלמים החרושים כבר לעייפה) אלא גם במעשים ממש: התחייבות שרי הביטחון (הקודם והנוכחי) כי צה"ל יתייחס בשיוויון מלא לבני זוג בני אותו מין כפי שהוא מתייחס לזוגות שאינם בני אותו מין בקרות אסון ושכול, הבאת תקציבים יותר מאי פעם בעבר לארגוני הנוער הנותנים לנוער להט"בי תחושת שייכות ואיכפתיות, לבית דרור המעניק מסגרת ובית חם ואוהב לנוער להט"בי שהושלך מביתו ע"י משפחתו, השירות הפסיכוסוציאלי שמעניק טיפול לאלה המצויים על סף תהום וזקוקים לו כאוויר לנשימה. שיעור הנוער הלהט"בי השולח יד בנפשו גבוה פי שלושה משיעורו באוכלוסיה. זה קורה בגלל החשש מהאופן שבו זה יתפס על ידי החברה, חשש שלא פעם – יש לו רגליים. הנוער הזה צריך לדעת שיש לו למה לחכות: יהיו לו חיים טובים. הוא יזכה לאהוב, הוא יזכה להקים משפחה, הוא יזכה לחיות. הכרזת המדינה אתמול לביהמ"ש העליון לפיה לא תאפשר אימוץ ילדים להורים להט"ביים היא קו פרשת המים. מדובר בהחלטה לתקן עוול ארוך שנים – כזה שהתחולל לא רק תחת כהונתו, אלא גם תחת כהונתם של שרי רווחה מיש עתיד וממפלגת העבודה (למעשה עמדת המדינה שהובעה בבג"ץ איננה מדיניות חדשה אלא עמדה שנוהגת מאז 2008) – וכמי שאוזנו קשובה לעניינים להט"ביים כפי שהוכיח בעבר (התקציבים לבית דרור ולשירות הפסיכוסוציאלי הועלו משמעותית ע"י השר חיים כץ) אני מתכוון לעזור לו לא להחמיץ את ההזדמנות הזו.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
שר הרווחה נלחץ מסערת האימוץ הוא הבין שתשובת המדינה בעתירה, שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת אבות גאים , חשפה את מה שאסור להגיד, אבל את העמדה עצמה בנוגע  לאימוץ להט״ב אין לו כוונה לשנות. פניתי הערב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שעמדה המדינה לבג"ץ תייצג את עקרון השוויון ולא את ההומופוביה של סמוטריץ׳. ברור שמדובר בעמדה לא חוקתית, שמפלה באופן גלוי ובוטה על בסיס העדפה מינית. עצוב ומטריד שהשמרנות ההומופובית נשארת על כנה בקרב גורמי המקצוע שלא מפנימים את השינויים של המאה ה-21.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני):
אל תדברו איתי על משמעת קואליציונית. גם לא על החרדים, או על לחץ מהימין. אתמול כשלה ממשלת ישראל במבחן נוסף. רק שהפעם אין לה את מי להאשים מלבד את עצמה. לשר הרווחה יש יכולת השפעה דרמטית על זכויות הקהילה הגאה. איך חיים כץ בוחר לנצל את הכח הזה? מה גורם לו להשתמש בעמדה הזאת דווקא כדי להתעקש שלא לאפשר לבני זוג בני אותו מין לאמץ ילד/ה? ראינו מה יצחק בוז'י הרצוג בחר לעשות כשכיהן כשר הרווחה ב2008, ואישר לבני זוג מאותו המין לאמץ את ילדם הביולוגי, או המאומץ של בן/ת זוגם/ן. הוא גם הוביל לשינוי אמיתי בהחלטה לפיה אין מניעה חוקית להסכים גם לבקשת אימוץ של ילד שאינו של אחד מבני הזוג, אלא מגורם שלישי. אז על מה בעצם אנחנו מדברים? לשון החוק היא ״אין האימוץ ייעשה אלא על ידי איש ואשתו יחד״, ובכל זאת בממשלה מצאו לנכון לאפשר לזוגות ידועים בציבור, בהנחה שהם גבר ואישה לאמץ ילד/ה. אבל מה קורה כאשר מדובר במשפחות חד מיניות? מסתבר שזו כבר ״משפחה חריגה״ שעלולה ״להעמיס מטען נוסף על הילד״.
 
ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני):
מחבקים את הקהילה הלה"טבית ומשקרים בכל פעם שמירי רגב תרים במצעד הגאווה, בכל פעם שח"כ מהליכוד יחבק להט"ב באיזו ועדה, תזכרו שהם בעצם מתחפשים. כי האמת היא שהם מייצגים ממשלה שחושבת ש״משפחה חד-מינית היא חריגה ולכן האימוץ עלול להעמיס קשיים על הילד״. בכל פעם שנתניהו ינאם באו"ם ויספר כמה ישראל היא מדינה ליברלית שמקבלת את הקהילה הלה"טבית כשווה בין שוות, תזכרו שהוא משקר כי בעצם משרד הרווחה שתחתיו וגם משרד המשפטים מתנגדים לאימוץ ילדים ע"י זוגות להט"בים. ובכל פעם שיגידו לכם שאין שום מפלגה שתדאג לקהילה הגאה יותר מהמחנה הציוני תדעו שזו האמת. וכדי שנוכל לעשות את זה אתם חייבים להצטרף לשורותינו ולהיאבק יחד איתנו על השוויון שלכם. כי כל עוד זה תלוי בחברי הכנסת של הליכוד או בראש הממשלה שלנו? ראיון בערוץ 20 חשוב יותר מכם.
 
ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני):
לקרוא ולא להאמין איזו השקפה חשוכה השתלטה על משרדי המשפטים והרווחה!! להלן ציטוט ממסמך רשמי של ממשלת ישראל והשרים הנ״ל: "רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת "מטען" נוסף על הילד, בדמות השמתו בתא משפחתי שנתפס בחברה הישראלית כתופעה חדשה ושונה." – זו התשובה שניתנה היום על ידי המדינה, מטעם משרדי הרווחה והמשפטים, בתגובה לעתירת עמותת "אבות גאים" והמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שביקשו לאפשר לזוגות חד מיניים לאמץ ילדים ללא התחשבות במינם. לפני שנים כשר הרווחה והשירותים החברתיים, אישרתי שינוי מדיניות שאיפשר מאז להורים להט״ב לאמץ ילדים ומאז אומצו הרבה מאד ילדים בכל רחבי הארץ, שחיים וגדלים בבית נורמטיבי חם ואוהב בלי קשר לזהותם המינית של ההורים. מעמדת המדינה ניכר שמישהו החליט לחזור בו וסימן את המטרה – לא לאפשר ללהט"בים – וחיפשו בכל מחיר את הדרך להקיף את העיגול סביבה. מדובר בטיעון שברור לכל כי כל מטרתו למנוע בכוח אימוץ מהומואים ולסביות, וכל כולו נשען על ההנחה ההזויה והבלתי מבוססת כי הם הורים פחות טובים. המציאות מלמדת, לצערנו הרב, שגם אצל מי שממנו לא נדרש ״רישיון להורות״ – יש המון רעות חולות, כולל התעללות והזנחה של ילדים – לכן זו טעות חמורה למנוע מראש הורות דווקא מאנשים שרוצים ופועלים מתוך מוטיבציה של דאגה לילד עזוב לבית חם ודואג מבלי כל קשר לזהותם המינית של ההורים. תגובת המדינה סותרת מחקרים מפורשים בארץ ובעולם, אינה מגובה באסמכתא מקצועית וחוזרת אחורה להשקפת עולם מיושנת ובלתי רלבנטית לעידן בו אנו חיים. כאמור, יש מחקרים רבים שמוכיחים בבירור כי הורות של זוגות חד מיניים טובה לא פחות מהורות של זוגות רגילים. כבר היום קיימת אפשרות חוקית להומואים ולסביות לאמץ כהורה יחידני. אם מאפשרים את זה, מדוע לא לאפשר לילד המאומץ שיהיו לו שני הורים?!  במקום להשאיר לרשות המוסמכת את שיקול הדעת לבחון כל זוג וזוג והתאמתו באופן פרטני, סוגרים בפניה את הדלת ומונעים מזוגות הלהט"ב הורות לגיטימית ככל זוג נורמטיבי. זו שערורייה!
 
ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
תזכירו לי מתי הפעם הבאה שנתניהו אמור לנאום באו"ם ולומר שישראל היא גן-עדן ללהט"בים? משרד הרווחה והמשפטים החליטו לא לאפשר להומואים ולסביות לאמץ. מה הנימוק? ‏״רצוי להימנע מהעמסת ׳מטען׳ נוסף על הילד״. לקרוא ולא להאמין כמה בורות ולהטבופוביה יש בממשלה הזאת. נכון לעכשיו, ללהט"בים במדינת ישראל אינה עומדת אפשרות ראויה לממש את זכותם היסודית להורות באמצעות אימוץ. זאת למרות שבשנת 2008 השופט מזוז, דאז היועץ המשפטי לממשלה, קבע כי בני-זוג חד-מיניים רשאים לאמץ ילדים כמו כלל הזוגות בישראל, והנחה את משרד הרווחה לפעול בהתאם. זו פשיטת רגל ערכית ומוסרית והממשלה מסרבת לספק תשובות. כלל המשרדים המעורבים בחרו להיעדר, למרות הזמנות חוזרות ונשנות, מדיון מיוחד שערכנו בנושא משפחות גאות, לפני כחודש, בכנסת מטעם השדולה הגאה בכנסת ה-20.
 
אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה:
לא צריך צוות מקצועי כדי לקבוע שמשפחות להט"ביות שוות בזכויותיהן. נקודה. העמדה לפיה משפחות חד מגדריות הן "חריגות" ו"עלולות להעמיס מטען נוסף על הילד" סותרת את עמדת הציבור, שרובו המכריע תומך בשוויון זכויות מלא לקהילה הלהט"בית. העמדה הזו גם סותרת את המחקרים שנעשו ואת מגמות החקיקה בעולם, אבל בעיקר סותרת את המציאות – מציאות שבה כבר היום גדלים בישראל ילדים במשפחות חד מיניות, והם ילדים אהובים, מטופחים ומאושרים בדיוק כמו בכל משפחה אחרת, כך שהחריג היחיד בסיפור הוא עמדת משרד העבודה והרווחה. העולם כבר שם, הציבור הישראלי כבר שם. הגיע הזמן להתאים את העמדות ואת החקיקה למציאות.