שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי ליהודי התפוצות: "חברים, את המחלוקות או את הבעיות שיש לכם בחו"ל אל תביאו לישראל"

היום, שלישי 19.06.2018 נאם שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי במסגרת הצעת חוק אימוץ ילדים על ההתבוללות, יהודי התפוצות והזרמים השונים ביהדות ואמר על דוכן הכנסת: "את המחלוקות או את הבעיות שיש לכם בחו"ל אל תביאו לישראל. סוף סוף מצאנו נוסחה שאנחנו חיים איתה יחד,  למה להרוס את הכול עכשיו? למה?". ח"כ איציק שמולי הגיב ואמר: קהילות הללו רוצות להיות חלק מהמשפחה היהודית, ואנחנו שבים ואומרים להם בכל פעם מחדש, אתם יכולים להיכנס בדלת של הבית בגלל חוק השבות, אתם לא יכולים להיות חלק מהמשפחה כי אתם לא יהודים מספיק, וספק אם אתם בכלל יהודים"

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) : "את ההתבוללות אתה לא מוצא ביהדות האורתודוכסית, אלא בזרמים אחרים. וזה אומר דרשני. לכן סוף-סוף במדינת ישראל שקמה בלי זרמים, אלא לא משנה איפה אתה מתפלל אבל בית הכנסת הוא אותו בית כנסת אם אתה מתפלל בו או לא מתפלל בו. זה היה סטטוס קוו במדינת ישראל. זה מחלוקת של חו"ל שמביאים אותה לישראל. למה אנחנו צריכים את המחלוקת הזאת? להפך – אני פונה מכאן לזרמים הללו: חברים, יש מדינה אחת, מדינת היהודים, למה לכם להכניס לנו את המחלוקת לכאן? יש גיור ממלכתי במדינת ישראל שגם בתי דין פרטיים אורתודוכסיים רוצים לגייר. ואנחנו אומרים, לא – רק גיור ממלכתי בישראל. סוף-סוף אנחנו מדינה לא של קהילות; אנחנו מדינה ממלכתית. יש גיור שמדינת ישראל משלמת אותו. למה אני צריך עוד גיורים פרטיים? למה אנחנו רוצים בסוף להגיע, לפנקסים? שכל קהילה כאן תנהל פנקס יוחסין? שכשאני ארצה להתחתן איתך או הילדים שלנו, יצטרכו לבדוק בפנקסים? בשביל מה? יש בתי דין. למה אנחנו צריכים מחלוקות מיותרות שבאמת אין בהן שום תועלת במדינת ישראל? לכן, אני אומר: מה קרה, ריבון העולמים? הכותל המערבי – תדעו לכם שיש ביקורת קשה מאוד על רב הכותל ועל אחרים שהכותל מאוד פתוח ושעושים שם ימי השבעה. אבל בכל זאת שומרים על הצביון של הכותל שיהיה שייך לכל עם ישראל וכולם מרוצים. מה אנחנו צריכים עכשיו את המחלוקת הזאת של תפילה מעורבת או לא? מה קרה? למה הפרינציפים האלה? בשביל מה? בשביל מיעוט קטן שבשוליים שעכשיו אנחנו הולכים להרוס את כל המוסכמות שהיו עד עכשיו?  אי-אפשר בסוף לרצות את כולם. לכן צריכים לראות בסך הכול מה באמת רוב רובו של הציבור – והציבור בישראל, חלקו הגדול הוא לא שומר תורה ומצוות. המחלוקות הללו זה לא הבעיות האמיתיות שלנו. למה לנו ליצור עכשיו עוד בעיות חדשות סתם מיותרות שסתם גורמות לקרע? אין לאף אחד עניין, חלילה וחס, להרחיק או להתמודד או לריב עם הזרמים בחו"ל. אבל אנחנו אומרים להם, חברים, את המחלוקות או את הבעיות שיש לכם בחו"ל אל תביאו לישראל. סוף סוף מצאנו נוסחה שאנחנו חיים איתה יחד,  למה להרוס את הכול עכשיו? למה?"

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) : "זה לא רק עניינים של מאבקי הלכה, זה עניינים של זהות. הקהילות הללו רוצות להיות חלק מהמשפחה היהודית, ואנחנו שבים ואומרים להם בכל פעם מחדש, אתם יכולים להיכנס בדלת של הבית בגלל חוק השבות, אתם לא יכולים להיות חלק מהמשפחה כי אתם לא יהודים מספיק, וספק אם אתם בכלל יהודים. והכאב הוא עצום. כשאני נסעתי לאמריקה בפעם האחרונה הייתי בטוח שהוויכוח הוא ויכוח פינתי הלכתי על אופן הגיור והכותל; ואז מתברר שעוצמת המשבר היא במקום אחר לגמרי, במקום שבו מסתכלים עליהם בכלל כאנשים זרים, כאנשים שלא שייכים. ואני חושב שכאן טמונה הפגיעה".
 

שינוי גודל גופנים