שר הפנים דרעי מקדם חוק גיור חדש שיכיר רק בגיורים ממלכתיים. ח"כ מתן כהנא: "המחמיר בגיור – מקל בהתבוללות".

אתמול, רביעי 17.6.2020 פנה שר הפנים אריה דרעי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה לקדם את חקיקתו של חוק גיור חדש – שיכיר רק בגיורים ממלכתיים. השר דרעי הגיש לנתניהו תזכיר חוק, שיבלום הלכה למעשה כל גיור פרטי בישראל, גם של בתי החרדיים כדוגמת בית דינו של הרב קרליץ בבני ברק.

בראיון לרדיו 'קול חי' אמר שר הפנים אריה דרעי (ש"ס):

"פניתי לביבי להפיץ תזכיר חוק שיכירו רק בגיור ממלכתי במדינת ישראל. אין לנו את 'ישראל ביתנו' שנלחמו נגד זה. אין לנו גם את מפלגת 'ימינה' שלפחות חלקם נלחמו בזה כי הם רצו לדאוג לארגון 'צוהר'. היום יותר קל לקדם את זה".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הביע תמיכה בהצעת חוק הגיור הממלכתי של שר הפנים אריה דרעי ואמר:

"אני מחזק את השר דרעי בדרישתו לחוקק את חוק הגיור הממלכתי. הגיור הוא ענין הלכתי לאומי הנוגע לעצם קיומנו כעם. לכן הוא חייב להעשות בצורה ממלכתית על ידי הרבנות הראשית שיסד הרב קוק זצ"ל כדי לשמור על אחדות העם ועל יהדותה של המדינה. נתמוך בהצעת חוק שתסדיר את המעמד הממלכתי של הגיור כפי הוראתם של רוב רבני ישראל. אפשר וצריך לשפר, להנגיש, ולקרב את המתגיירים בתהליך הגיור מבלי לשפוך את התינוק עם המים ולפרוץ את המסגרת ההלכתית הממלכתית ששומרת על אחדות העם. לא ניתן יד להצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הסמכות ההלכתית העליונה בגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים. זו הדרך הנכונה להתמודד עם ההתבוללות ולחזק את אחדותו של עם ישראל".

ח"כ מתן כהנא (ימינה) תקף את היוזמה וטען:

"משמעות דבריו של דרעי היא קיפאון מוחלט וסופי של סוגיית הגיור וביטול המתווה של משה ניסים עליו סמכו ידיהם גדולי רבני הציונות הדתית: הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב צפניה דרורי, הרב אליעזר ולדמן, הרב איסר קלונסקי והרב אריה שטרן. למדינת ישראל דרוש חוק גיור ממלכתי אבל כזה אשר מביא מזור ומוצא למאות אלפי אזרחי ישראל ולא יחסום את שער הכניסה אל היהדות לאלה אשר חפצים בכך. המחמיר בגיור – מקל בהתבוללות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' השיב לעמדתו של ח"כ מתן כהנא וכתב לו:

"‏אתה טועה מתן. חוק הגיור הממלכתי שדרעי מקדם, ומעגן את סמכותה ההלכתית העליונה של הרבנות הראשית בענייני גיור, הוא הדרך היחידה למנוע מבג"ץ לכפות הכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים ולפגוע באחדות העם ובזהות היהודית של המדינה. ‏רבני הציונות הדתית תמכו אמנם עקרונית במתווה ניסים אבל התנו זאת בתיקונו באופן שבו הסמכות ההלכתית העליונה תישאר בידי הרבנות הראשית וכל מי שיעסוק בגיור יהיה כפוף לה (שימור מעמדו של הרב הראשי כראש העדה הדתית שחותם על תעודות ההמרה, אישורו למינוי ראש מערך הגיור, ועוד)".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן השיב לקידום תזכיר החוק וכתב:

"‏שמענו את אריה דרעי מצהיר הערב, כי הוא מקדם את החוק לפיו יוכר בישראל אך ורק גיור ממלכתי. הצהרה זו באה כהמשך ישיר להתנכלות לציבור העולים מבריה"מ לשעבר ע"י משרד הפנים שדרעי עומד בראשו. ולכן נאמר זאת בקול צלול וברור: אחרי הבחירות הבאות אנו נדאג להקים קואליציה ללא כפייה חרדית".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הגיב אף הוא לפרסום וכתב:

"‏תמוהה בעיניי שסמוטריץ מחזק ומצטרף לדרישות של מנהיג הכת הקרובה ביותר ליהדות, דרעי, בהשלטת מונופול של הגיור החרדי הממלכתי. סמוטריץ' בנו, הרב צבי יהודה, לחם נגד הכפייה הדתית.  אני מניח שגם האב וגם הבן, אם הם היו בחיים, הם היו נותנים לך שתי סטירות כדי שתתאפס".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן):

"הניסיון של דרעי להחזיר מהכפור את הניסיון לבטל גיורים פרטיים, הוא בעצם ניסיון להתנקש בגיור כהלכה של הרב רבינוביץ' והרב ריסקין. לפעמים גם מניעה יכולה להיות הישג. אנשים פחות מתעניינים בעבודה האפורה והיומיומית אבל בסוף, הפרטים הקטנים זה הדבר".

שינוי גודל גופנים