שר הפנים דרעי במהלך ריאיון לרשת ב': "אבלום את המהלך לקידום תחבורה ציבורית בשבת של ראשי הערים בחקיקה".

הבוקר, חמישי 24.10.2019 התראיין שר הפנים ח"כ אריה דרעי בתוכנית הרדיו של ירון דקל ועמית סגל ב'כאן' רשת ב'.

בראיון, הדגיש אריה דרעי כי הוא מצדד במתווה האחדות של נשיא המדינה והתייחס ליוזמת ראשי הערים בגוש דן למיסוד תחבורה ציבורית בשבת על ידי חברות פרטיות.

ש: האם אתה תשב בממשלה עם גנץ ותסכים להיפגש איתו?

 "אם גנץ באמת כנה ורוצה ממשלת אחדות, יש מתווה אחד של נשיא המדינה. המטרה של כל הפגישות האלה הן לפורר את הגוש, ובסוף יתברר שהוא לא יתפורר. בני גנץ הוא אדם מסורתי אמיתי. הוא נאלץ ללכת על ממשלת אחדות חילונית בגלל שהמנדטים ברחו לליברמן. אני אומר לו – נכון שהתחייבתם, אבל הבוחר לא נתן לכם אפשרות להקים ממשלה לבד. אם לא תקום ממשלת אחדות לצערי הרב נלך לבחירות".

ש: לא התראיינת מאז הבחירות אז בוא נדבר גם על המהות. זה נכון שליברמן וגנץ משתמשים בדת ומדינה כעניין פוליטי אבל זה מנגן על רגש מאוד רחב בציבור הישראלי שאומרים אנחנו בעד יהדות אבל החרדים הגזימו?

"אני מדבר עכשיו בתור יו"ר ש"ס, אני הייתי שר הפנים במשך השנים האחרונות ובזמן הזה התעסקתי עם הרשויות כל הזמן והתנהגתי בצורה הכי ממלכתית שיש. לפני שיש חודשים היו בחירות ולא היה שום מילה על דת ומדינה אז מה השתנה, מה קרה?".

ש: למה אתם נגררים אחרי מפלגת  יהדות התורה בנושאי דת ומדינה? למה לא הסכמתם אז לחוק הגיוס של ליברמן?

"אם היינו מסכימים להצעה של ליברמן אמר ככתבו וכלשונו בחוק הגיוס, למחרת היה מתווה הכותל, גיור ושבת".

ש: האם במשמרת שלך תהיה תחבורה ציבורית בשבת. מה דעתך על היוזמה של ראשי הערים בגוש דן להפעיל תחבורה ציבורית בשבת?

"שבעים שנה עם ישראל חי בסאטאוס קוו. האם יש כפייה דתית במדינת ישראל? אנחנו מדינה יהודית, וכל מיני יוזמות פרטיות של תחבורה ציבורית בשבת נסגרו אחרי שבוע".

ש: הסטאטוס קוו מתחיל להתכרסם מכל הצדדים, למה לא להסכים לאמנת גביזון מדן?

"הסטאטוס קוו הוא לרעת החרדים כי הוא כל הזמן נסוג לרעת החרדים. הסמכות של ראשי הערים היא לא לקדם יוזמה של ראשי רשויות. אם זה יעבור חקיקה בכנסת אז אני מכבד את החוקים במדינה ישראל, אבל אני אבלום את המהלך הזה של ראשי הערים בחקיקה. מתחילים באוטובוסים וגומרים במרכולים ובסוף כולם יעבדו בשבת".

כמו כן, באתר Ynet פורסם הבוקר כי בתום פגישת ראשי הסיעות של בלוק הימין-חרדים אצל ראש הממשלה, החליטו שר הפנים אריה דרעי וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לדרוש לסכל בחקיקה אוטובוסים בשבת כתנאי להקמת ממשלה חדשה.

גורמים בשתי המפלגות הסבירו כי הם מבינים שקווי היסוד בממשלת האחדות, אם תקום, לא יאפשרו יוזמות חקיקה בנושאי דת ומדינה, אולם במקרה זה – כמו ב"חוק המרכולים" – מדובר רק בשימור המצב הקיים שבו בישראל לא פועלת תחבורה ציבורית בשבת ובעיגונו בחוק.

לשמיעת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן