שר הפנים אריה דרעי השתמש לראשונה בסמכויותיו ומסרב לקבל את חוק העזר העירוני בראשון לציון, המתיר לפתוח חנויות בשבת. ח"כ עליזה לביא: "דרעי פועל ממניעים פוליטיים ופוגע בשבת

היום, חמישי 21.06.2018 פורסם כי בפעם הראשונה מאז חוק המרכולים נכנס לתוקפו, שר הפנים אריה דרעי(ש"ס) נוטל את סמכויותיו לידיים, מסרב לקבל את חוק העזר העירוני בראשון לציון, המתיר לפתוח חנויות בשבת.

כזכור, שבועיים לפני העברת חוק המרכולים בקריאה שניה ושלישית בכנסת, העבירה מועצת עיריית ראשון לציון תיקון לחוק העזר העירוני, המאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת. על פי החוק שאושר, דרשו חברי מועצת העיר, שיינתן אישור חוקי לפתוח מרכולים וקיוסקים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים: ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים, בשבת. 

חוק המרכולים קובע כי חוקי עזר עירוניים העוסקים בימי מנוחה השבועיים, ידרשו לקבל את אישורם הסופי וכניסת תוקפם רק אחרי 60 יום, שבמהלכם יוכל שר הפנים לדרוש שלא לאשרם.
 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "זוכרים שאמרו לנו שחוק המרכולים לא ישנה כלום בשטח? אז אמרו. דרעי מפעיל כעת לראשונה את החוק- ומבקש לפסול חוק עזר עירוני של עיריית ראשל"צ. שיהיה ברור – דרעי לא פועל למען השבת, הוא פועל ממניעים פוליטיים ופוגע בשבת. הציבור אוהב את השבת, זוכר ומקיים אותה, גם אם בדרכים שונות. מי שהופך אותה לכלי תעמולה לצרכים פוליטיים – לא דואג לאופיה של השבת, אלא חושב על עצמו ומתעלם מההשלכות. בדרך הוא גם פוגע בעצמאותן של הרשויות המקומיות שמכירות טוב מכולנו את מרקם החיים באזורים השונים בערים, הוא פוגע בתושבים שיודעים לרוב להסתדר זה עם זה, ומעל לכל – הוא פוגע במתנה היקרה ביותר שקיבלנו – השבת. כי הוא מייצר סביבה מלחמות מיותרות, הופך אותה למקור לריב ולפילוג, במקום למה שהיא באמת – מקור לעונג, שלווה ואחדות . דווקא כי השבת יקרה לי – אני קוראת לשר דרעי להניח לשבת במנוחה, ולא לעורר עוד מריבות סביבה. היו לנו מספיק כאלה".