שר העבודה והרווחה בדיון על אפליה בהליך אימוץ ילדים לזוגות גאים: "כדי לפתור את המצב המפלה מעיקרו צריך לשנות את החקיקה".

היום, שלישי 3.11.2020 התכנסה הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד) לדיון בנושא בקשה לחוות דעת מבקר המדינה בנושא אפליה בהליך אימוץ ילדים.

יו"ר הועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד) פתח את הדיון ואמר:

"המדינה התחייבה בפני בג"ץ בנושא הזה של קידום החלטה לזכות למשפחות גאות לאמץ, וזה לא קורה. הועדה עשויה לבקש חוות דעת ממבקר המדינה בנושא. מעבר לזה, זה נושא חברתי ראשון במעלה שנוגע ללחצים פוליטיים אל מול ערכים שהמדינה התחייבה להם מול בית המשפט והוא ראוי לברור על ידי הכנסת ומבקר המדינה. יש פה סוגיה בסיסית של שוויון של מה שמותר להורים סטרייטים ואסור לאחרים. הנושא עומד בלב של הרבה מאוד סוגיות, זה תמיד קל להסביר את הדברים ולתרץ אותם אבל זה סוגיה בסיסית של שוויון. אנחנו נבקש ממבקש המדינה להבין למה המדינה לא ממלאת את החוקים שלה?".

ח"כ עידן רול (יש עתיד) אמר:

"אני אפתח באמירה כללית. הקהילה הגאה מנהלת סדר שונה במאבק שלה אל מול קהילות גאות במדינות אחרות. המאבק של הקהילה הגאה בישראל נסוב סביב הסוגיה של הקמת משפחה. יש אתוס מיוחד כאן בישראל סביב הנושא של משפחה. יש רגישות וחשיבות שאנחנו מייחסים לזה ברמת הפונדקאות והאימוץ. נכון לעכשיו, המצב בישראל הוא שזוג גאה לא יכול לאמץ ולהקים משפחה גאה בישראל חוץ ממסלול של הורות משותפת. יש בישראל אלפי זוגות גאים שמייחלים להזדמנות להקים משפחה. מניסיון אישי שאתה נאבק כל כך הרבה זמן להיות אבא אני מעריך יותר את הרגעים הקטנים ויש בשלות והכרת תודה. ממשלות נתניהו מונעים מהקהילה הגאה להקים משפחה. זה עוול נוראי שנוגד את מה שהלך הציבור היום וכל סקר מראה את הסולידריות החברתית כלפי המשפחה הגאה. הגיע הזמן לתקן פה עוול היסטורי".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) אמר:

"אני רוצה להיות אבא ואני חולם על משפחה גדולה. הדרך שלי אבל האפשרות הזאת חסומה בפניי. האמירה של המדינה והממשלה היא כזו שמעליבה זוגות צעירים שאתם לא ראויים להיות הורים פשוט כי נטיית הלב שלכם היא שונה. זאת אמירה שמעבר להיותה מזלזלת היא פוגענית ומכרסמת תחת היסודות שמגדירים את החוזה האזרחי שבין האזרח למדינה שלו. אנחנו גם יודעים שיש אפליה על אימוץ שמחריגה את הקהילה הגאה בהסכם שנחתם מול רוסיה. בבוא היום אני מצפה שהמדינה תתקן את האמירה הנורמטיבית הפסולה שאומרת שאתם שווים פחות כי נטיית הלב שלכם היא אחרת".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה:

"בתור אימא אני אומרת את הדברים האלה, הדיון הזה משפיע על כל התפיסה של אימהות, במדינת ישראל יש לך ציווי חברתי ללכת ולהיות אימא, הדיון על אימוץ הוא אחד הדיונים החשובים שלא מתקיים מספיק אנחנו מפספסים פה מפגש קוסמי, הקריטריון לאימוץ צריך להיות מותאם למועמד, יכול להיות שמשפחות סטרייטיות היו פחות מתאימות וגם הורים חד הוריים יכולים לאמץ. ההורות היא ציווי חברתי, אימוץ הוא מאוד קריטי ומשפחה סופר חשובה. המדינה צריכה לרדת לרזולוציות קטנות יותר, צריך להסתכל על משפחות פר מקרה".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי (העבודה) עלה לדבר בוועדה מהזום ואמר:

"מבחינתו המפתח לשינוי של המצב שאין שום ספק שהוא פוגעני זה השינוי בחקיקה. אני מנסה לקדם בשנים  האחרונות את הדבר הזה עוד לפני תפקידי כשר. כדי לפתור את המצב המפלה מעיקרו צריך לשנות את החקיקה. בעייני הקריטריון היחידי שיכול לקבוע אם הורים מסוגלים להורות זה רק המסוגלות ההורית ולא שום דבר אחר. זה המדיניות שאנחנו מנסים לדחוף קדימה. מסוגלות הורית שמשרתת את טובת הילד. כרגע לפי החוק הקיים הידיים של המשרד קשורות. ברירת המחדל יכולה הייתה להיות שלא יאפשרו שום נתיב למשפחות גאות וכדי שדברי לא יצאו מהקשרם, הדבר שאנחנו מעודדים לעשות זה לנסות לדחוף את שינוי החקיקה כמה שיותר מהר. השאלה בינתיים מה אתה עושה? אנחנו בהחלט עובדים על תזכיר החוק ותוך שבועיים שלוש נוכל להעלות אותו לממשלה. האתגר הוא כפול ומכופל לא רק בגלל ההרכב ההטרוגני של הממשלה אלא בגלל המשבר שמתחולל בתוכה. אנחנו מוכנים להתחייב לעשות כל מה אפשר כדי להעלות את זה בוועדת שרים וההעברה של זה בממשלה. הזכות להורות היא טבעית במדינת ישראל. גם האופציה של חקיקה פרטית פתוחה מבחינתנו".

יו"ר הועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר לאחר דבריו של שר העבודה והרווחה:

"מכיוון שאני טיפוס פסימי יותר משר הרווחה, והעובדה שמדינת ישראל לא עומדת בהבטחתה אל מול בג"ץ אנחנו נבקש חוות דעת ממבקר המדינה בנושא".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן