ח"כ אוחנה בוועידה הלאומית של קהילת הלהט"ב: "אל תבחרו בי כי אני הומו, ואל תמנעו מלבחור בי בגלל הסיבה הזו. אני לא רק הומו".

היום, שלישי 11.6.2019 התכנסה הועידה הלאומית של קהילת הלהט"ב בישראל, בהובלת המרכז הגאה בתל אביב . הועידה דנה בסוגיות הליבה של קהילת הלהט"ב הישראלית ובדרכים לקדם את הנושאים המרכזיים שעל הפרק. במהלך הועידה התקיימו שלושה מושבים עם מובילי דעת קהל ודמויות מובילות מהממשלה ומהכנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית, מהמגזר העסקי ומעולמות התרבות, התקשורת והאמנות.

בוועידה השתתפו חברי כנסת רבים ביניהם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) שהביע ביקורת כלפי קהילת הלהט"ב וח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) בהמשך להשתתפותו ההיסטורית במצעד הגאווה שכן זוהי הפעם הראשונה בה ח"כ מטעם ישראל ביתנו משתתף במצעד הגאווה ומביע עמדה רשמית בנושא זכויות הקהילה.

שר המשפטים ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "התלבטתי אם לבוא לכאן. מהיום שהתחלנו את הפעילות שלנו בנושא הגאווה במפלגת ליכוד, את חצי הארס הכי מושחזים וקטלניים שנורו לעברנו קיבלנו לא מהימין ולא מהקבוצות הדתיות, אלא ממה שמכונה קהילת הלהט"ב. אני לא בטוח שיש לנו מאפיינים של קהילה. זה הגיע לשיא עם מינויי לשר, חשבנו אז, ב-2011, שהגיע הזמן שנצא מהארון, לא מהארון הלהט"בי אלא מהארון הפוליטי. אנחנו אנשי ימין עם כל סט הערכים והעמדות של אנשי ימין. ב-2014 כשקיבלתי החלטה לרוץ בפריימריז ביקשתי – אל תבחרו בי כי אני הומו, ואל תמנעו מלבחור בי בגלל הסיבה הזו. אני הומו – אבל אני לא רק הומו".

השרה לשיווין חברתי ח"כ גילה גמליאל (הליכוד): "לא הייתה לי התלבטות אם להגיע לכאן היום. הליכוד מינה עכשיו את השר הראשון מהקהילה וכפי שאתם רואים אפשר לטעון שראש הממשלה מינה אותו או הממשלה עצמה מינתה אותו אבל אפשר גם לטעון שבוחרי הליכוד בחרו אותו על כל מתפקדיו וזה אומר משהו על תנועת הליכוד. לי באופן אישי יש חיבור טבעי וברור לקהילת הלהט"ב וצריך לזכור שליכוד היא תנועה לאומית וליברלית".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ: "הסיבה שאנחנו נמצאים פה כולם זה כי אכפת לנו אבל אני לא יודע להגיד אם נצליח לפתור הכל. בסוף כולנו נבראנו בצלם ולכל אחד מגיע את הזכויות שלו זה מה שאנחנו צריכים לקדם אבל האם נצליח לקדם את הכל? אני מאמין שאסור לנו להדיר אף לא גורם אחד בחברה הישראלית המדינה הזאתי היא שייכת לכל מי שחי בה. נצטרך לשבת בחדרים סגורים ולנהל שיח עמוק ולזהות מה הם נושאי הליבה הכבדים ומה הם הנושאים שמאפשרים חופש אחד לשני. אני יודע שיש דברים שהחרדים לא יכולים לאשר אותם ויש דברים שהם לא יכולים להתנגד אליהם".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "הייתי רוצה לברך את שר המשפטים ההומו הראשון במדינת ישראל למרות שהעמדות שלנו בנוגע לזכויות הקהילה לא דומות. חודש בגאווה השנה מטיל עלינו אחריות מיוחדת. השנה מצד אחד החודש תופס אותו בתקופת ריאקציה בישראל ובעולם. כשמועמד לשר המשפטים מבקש לחזור לימי התנ"ך, כשלראשונה חבר כנסת מכהן משתתף בהפגנה נגד מצעד הקהילה וכשנערה טרנסית צריכה להילחם על הזכות ללכת לבטחה לבית הספר. אנחנו כולנו בשלים ובשלות ללאסבית חברת כנסת וטראנסית חברת כנסת".

ח"כ איציק שמולי (עבודה): "מרגש להיות פה. הגעתי לכאן היום לא רק כנבחר ציבור אלא גם כבן זוג של ערן של ואבא של נבו. אני פה כדי להדגיש שאני חלק מהקהילה וחלק מהמאבק של הקהילה. למרות ההישגים לאורך השנים עדין יש לנו הרבה חוקים לשנות הרבה לבבות לפתוח והרבה פיות לסגור. יש עדין רבים מידי שמחזיקים בעמדות מפלות ומסרבים להכיר בעובדה שיש יותר מדרך אחת לאהוב ולהגדיר משפחה. הזכויות האלה לא באמת צריכות להיות תלויות בממשל".

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו): "אני רוצה להודות קודם כל לנריה כנפו מנהל מכון על משמר הכנסת. נריה נכנס למשרד שלי בכנסת מיד אחרי שנבחרתי ותוך כדי שאנחנו מדברים על יהדות פלורליסטית ומתווה הכותל ומה שצריך לעשות הוא אמר לי אלי תשמע אמר לי שאם אתה רוצה לעשות משהו באמת משמעותי אז, לך למצעד הגאווה. אמרתי לו אתה יודע מה זה על הכיפאק ואני אעשה את זה. הלכתי למצעד הגאווה בגלל החברים של הילדים שלי. אחד הדברים שציערו אותי זה שהחברים החליטו לצאת מהארון בגיל 21 22 ושאלתי בתור אבא למה זה לקח כל כך הרבה זמן לצאת מהארון? קודם כל הלכתי למצעד בשבילם במעמד של הילדים שלי בשביל החברים שלהם שידעו שיש להם מקום בחברה הזאת והם לא לבד ואנחנו נמצאים שם בשבילם,.

ח"כ עידן רול (כחול לבן): "‏הבוקר בוועידת המשפיעים של הקהילה הגאה עלו מהקהל סוגיות שהן בדמה של הקהילה שלנו- מענה כולל לקהילה הטרנסית, החמרת ענישה, איסור טיפולי המרה, פונדקאות וברית הזוגיות. כחול לבן ואני כראש המטה הגאה, נמשיך להיאבק על שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה ולא נתפשר בנושאים אלה בשום אופן".

לצפייה בווידאו המלא של הועידה יש ללחוץ כאן