שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר במליאה: "לקחו נושא שהוא בשורש העניין של כל יהודי: שמירת הכשרות וסחרו בזה"

ביום ב', 6 ביוני 2022 ז' בסיוון תשפ"ב, הועלתה בפני מליאת הכנסת הצעת אי אמון מטעם סיעות ש"ס ויהדות התורה בנושא: "ממשלה כושלת כלכלית וחברתית". ח"כ מאיר פורש (יהדות התורה) הציג את הצעת אי האמון בשם מפלגתו:  

"אני מבקש להביע את הסיבות לאי-האמון שיש לנו בממשלה הזו, חבריי ואני במהלך השנה האחרונה דיברנו כאן, במליאה, עשרות פעמים כנגד הממשלה הזו. הפעם אני מבקש להתייחס לשקר החדש שאותו מנסה לאחרונה לשווק ראש הממשלה בנט. מה בנט אומר? בעצם החרדים לא רוצים להיות בממשלה. זו בחירה של החרדים. אבל זה הרי שקר. כאשר אתה, בנט, סרטטת לעצמך את מבנה הממשלה, בנית את ההרכב של הממשלה על ידי הסיעות ימינה, יש עתיד, כחול לבן, מפלגת העבודה, מרצ, ישראל ביתנו, תקווה חדשה וסיעת רע"מ. לא פנית אלינו, כי ידעת מה הן דרישות היסוד של הסיעות השותפות שלך. כאשר ידעת שהם מבקשים לחלן את קדושת השבת, הם מבקשים לחלן את קדושת העם היהודי, הם רוצים לראות הכרה בתנועה הרפורמית, הם רוצים לפגוע בלומדי התורה ולפגוע במשפחות ברוכות ילדים ועוד, הבנת שאין לך מה לפנות אלינו. גם אתה יודע שאנחנו יכולים לתמוך בממשלה רק אם בקווי היסוד נאמר שצריך לחזק את קדושת השבת, להאדיר את קדושת העם היהודי, לפסול בתכלית את התנועה הרפורמית, לחזק את לומדי התורה ולחזק את המשפחות ברוכות הילדים. לכן, אל תנסה לשווק את השקר הזה שאתה כאילו מצטער על כך שהחרדים לא נמצאים בקואליציה. אתה לא רוצה אותנו". 

בהמשך לדיון שהתקיים בועדה למיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים בנושא: עלויות כשרות הבשר והשפעתן על יוקר המחיה, חשפה בפני המליאה יו"ר הוועדה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) את המתרחש בתחום זה:  

"אני רוצה ברשותכם לדבר על משהו שנוגע לחיי כולנו. הבשר בארץ, כפי שידוע לכולכם, מאוד מאוד יקר, ויש לזה סיבות. הסיבות האלה נולדו לפני 30 שנה, כאשר ממשלת רבין רצתה להעביר את הסכמי אוסלו, ובהימנעות של ש"ס הם הצליחו לעשות כך, אבל כפי שאנחנו יודעים, מר אריה דרעי לא עושה שום דבר סתם כך, וכנראה שהוא קיבל משהו בתמורה. אז ב-1993 – הסכמי אוסלו וב-1994 נולד חוק, חוק יבוא בשר, שבעצם הסמיך את הרבנות הראשית לגוף היחיד בארץ שיכול להעניק תעודות כשרות לבשר מיובא. אחר כך כנראה הבינו שזה לא מספיק, והחוק הורחב מבשר למוצריו. גם למוצריו. לכן כבר 30 שנה, בגלל השוחד שדרעי קיבל מרבין זיכרונו לברכה, אנחנו כולנו משלמים ביוקר, כי הגורם היחיד שמוסמך להעניק תעודות כשרות על בשר מיובא ומוצריו בארץ זו הרבנות הראשית". 

שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר (ישראל ביתנו) שאל:

"אם יש כשרות של OU זה לא טוב?" 

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) השיבה ולאחר מכן המשיכה את דבריה:  

"לא, אם אתה בן אדם חרדי, דתי, נוסע לחו"ל ואוכל שם OU, OK וגופים אחרים שכולם מכירים בחו"ל, זה בסדר גמור, אבל הם לא מורשים להביא בשר לפה, לארץ. זה לא כשר. בחו"ל זה כשר, פה זה לא כשר. גם בצרפת, גם בארצות הברית ובכל המדינות האחרות. אגב, זה לא רק בשר, זה גם כן תוצרת בשר: נקניקיות, פסטרמות. תשאלו את עצמכם פעם למה אין פה שום דבר מבשר מיובא, לא מה שנקרא מק"טים. הבשר המיובא זה 60% משוק הבשר בארץ, ולפי נתוני משרד האוצר, זה תוספת ליוקר המחיה בין 550 ל-770 מיליון שקל בשנה, שכולכם משלמים. כולנו משלמים.

אבל תמיד אמרו כשאני התמניתי ליו"ר הוועדה לשירותי דת: מה לך, לאישה חילונית, ולשירותי דת? כאילו רק אנשים דתיים צריכים להתעסק בזה. אז כנראה שזה לא מסתדר לכם טוב, כי כנראה שיד רוחצת יד. כנראה שחבר כנסת גפני שאני מחזיקה ממנו לא טיפש ולא פראייר, הוא נלחם על יוקר מחיה ולעזרה לשכבות החלשות או שהוא נרדם בשמירה או שזה התאים להם מצוין. אז יש פה קרטל, קרטל בשר במדינת ישראל בראשות הרבנות הראשית, שעולה לכולנו המון כסף כל חודש לכל משפחה ישראלית, ועלינו לפרק את הקרטל הזה. רק לאחרונה היה ניסיון כזה. יש לנו 600 שוחטים שמורשים לנסוע לחו"ל ולעשות שחיטה; היה ניסיון לפתוח בית ספר לשחיטה. השקיעו כסף, פתחו וגייסו עשרה איש. בהוראת הרב הראשי לישראל בית הספר הזה נסגר. תשאלו את עצמכם למה, למי זה הפריע, ומי רוצה שאנחנו כאזרחי ישראל נשלם ביוקר.

סוד קטן: כשהרב הראשי עכשיו היה בחו"ל, אותו רב ראשי שסגר בית ספר לשחיטה, הוא אכל שם בסבבה בשר ומוצריו בהכשרה של OU או KF וגורמים אחרים. אז מה שכשר שם צריך להיות כשר גם פה. אנחנו אותם יהודים."

בשם הממשלה השיב על הצעת האי-אמון שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר (ישראל ביתנו), שבנאומו התייחס למונופול הכשרות שיש לרבנות הראשית בתחום ייבוא הבשר ומוצריו:  

"כשמדברים על יוקר המחיה, אי-אפשר להתעלם לפחות מחלק מהדברים שהוצגו כאן קודם. אני רוצה לדבר על הדבר שהוא אולי הכי לא כשר שנעשה במדינת ישראל ב-30 השנים האחרונות. כשאני מסתכל – אם מדברים על כשרות – על מה עשו כאן כדי לפגוע בשכבות החלשות במחירי הבשר, אני חושב שזאת אחת השערוריות הגדולות ביותר שהיו כאן בשנים האחרונות. אי-אפשר להתעלם מכך, שב-1994, בגלל דיל שעשתה סיעת ש"ס עם ראש הממשלה דאז יצחק רבין, ניתנה לרבנות הראשית בלעדיות על כשרות מוצרי הבשר מחו"ל – בשר ומוצריו. זאת אומרת שיהודי חרדי שטס לחו"ל וקונה שם בשר עם חותמת כשרות של ארגון הכשרות המקומי, של ה-OU, OK הוא יכול לאכול את זה אבל אם רוצים לייבא את זה למדינת ישראל, זה כבר אסור. למה? כי מה יעשו העסקנים, מה יעשו העסקנים אם לא נוכל לשלוח אותם לעסוק בדברים האלה? בהיבט הזה, אני חייב לומר: זה אחד הדילים הכי לא כשרים שנעשו כאן. לקחו נושא שבאמת אני חושב הוא בשורש העניין של כל יהודי: נושא שמירת הכשרות וסחרו בזה. 

מה שעשתה סיעת ש"ס סביב הסכמי אוסלו בשנות התשעים הוא פשוט למכור את ארץ ישראל, כדי לדאוג לעסקנים שלהם. זה מה שנעשה. אני לא יכול להבין. אין לי הסבר אחר לעניין הזה. הרי ממה נפשך? אני יכול להבין שתגידו שאתם רוצים שזה יהיה רק בשר כשר. אבל פתאום הכשרות של ה-OU לא מספיק טובה לכם? אתם צריכים לשלוח מכאן את אלה שיפקחו על הכשרות שאתם אוכלים אותה בחו"ל, אם אתם נמצאים שם. ומי משלם את המחיר? מי משלם את המחיר של הדיל הלא-כשר הזה? צרכני הבשר פה, במדינת ישראל. אותם אלה שאתם צועקים: השכבות החלשות הם משלמים את המחיר".

לאחר ההצבעה ברוב של 56 מתנגדים אל מול 50 תומכים הצעת האי-אמון בממשלה לא התקבלה.