שר החינוך נפתלי בנט על צביונה של השבת במרחב הציבורי: "מרבית העם אינו דתי, ולא ראוי לכפות עליו את ההלכה"

שר החינוך נפתלי בנט פנה היום (ג') לציבור הרחב בדף הפייסבוק שלו והזמין אותו לשאול שאלות בכל הנושאים העולים על רוחו. בין התשובות לשאלות שנתן השר בנט,  מצויות גם כמה התבטאויות מעניינות המשקפות את עמדותיו בנושאי דת ומדינה שונים. 

הנה כמה מן השאלות שנשאלו והתשובות שענה השר בנט:

ש: היי נפתלי, אתמול חבר כנסת שלך, מוטי יוגב, השפיע בפעם המי יודע כמה דברים קשים נגד הזכות שלי ושל עוד עשרות אלפי ישראלים, חלק מהם גם הצביעו לך, לגדל ולהעניק אהבה לילדים. אני לא אחזור על מה שהוא אמר, אבל אני כן מצפה ממך להתנער מהדברים. (לדבריו המלאים של ח"כ יוגב בנושא פונדקאות לזוגות להט"ב, לחצו כאן).

השר בנט: "איני מקבל את הביטוי שהוא השמיע. עם זאת, בהחלט זכותו להביא את עמדתו המהותית. זו משמעות חופש הביטוי".

ש: אפשר לשלוח את סמוטריץ' לסדרת חינו שניינה נשים ואיך צריך להתייחס אליהן? בפרט כשפותח פה כנציג ציבור? 
השר בנט: "אינני מסכים לכל עמדותיו של בצלאל, ולעיתים הוא שוגה בסגנון, אבל אני שמח שיש לו אפשות להביע את עמדותיו והוא בהחלט מנסה לצמוח וללמוד."

ש: אם מיכל בתך תרצה להיות לוחמת או טייסת האם תעודד אותה לעשות כן?
השר בנט: "אם תרצה, אעודד אותה בכל דרך שתבחר. לגופו של עניין צריך להפעיל שכל ישר. השיקול היחיד ציך להיות ביטחון המדינה ולא אג'נדות כאלו ואחרות."


ש: למה הבית היהודי לא משמיעה את קולה בסוגיית השבת?
השר בנט: "הנה עמדתי: השבת היא נכס אדיר של העם היהודי. המצאנו את זה. המצאנו את רעיון החירות פעם בשבוע. החירות ממלאכה. נתנו את זה במתנה לכל העולם". לכן ראוי שצביון השבת בישראל יהיה מיוחד. שלא יהיה סתם יום של חול או יום של מסחר. מאידך, מרבית העם אינו דתי, ולא ראוי לכפות עליו את ההלכה. לכן צריך איזון. לדעתי האיזון הראוי: בידור ותרבות–כן. מסחר–לא. תחבורה ציבורית–בצורה נקודתית על פי צורך, לפי אופי המקום. קוראים לזה שכל ישר. זה היה חוסך את כל המאבקים המיותרים".