שר החינוך נפתלי בנט הגיב למאמרו של נשיא הקונגרס היהודי העולמי אשר תקף את חוק הלאום, והזהיר מפני הפיכת ישראל לתיאוקרטיה. נפתלי בנט: "ההגנה על המסורת היהודית היא הדרך להיות בטוחים".

אתמול, רביעי 15.08.2018 שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי), הגיב  למאמרו של נשיא הקונגרס היהודי העולמי נגד חוק הלאום, שהתפרסם בעיתון 'ניו יורק טיימס'.

בתגובתו, שר החינוך נפתלי בנט מדגיש את חשיבותו של חוק הלאום לצד חוקי היסוד הקיימים המגנים על זכויות הפרט בישראל ומדבר על יהודי התפוצות.

כזכור, לפני כשבוע רון לאודר נשיא הקונגרס היהודי העולמי תקף את חוק הלאום, את הקמפיין של הממסד הדתי בישראל נגד זרמים לא אורתודוכסיים ואת אפליית הלהט"בים בישראל במאמר תקיף בעיתון ה'ניו יורק טיימס'.

רון לאודר נשיא הקונגרס היהודי: "במשך 4,000 שנה נראה העם היהודי כמצפן המוסרי של העולם. התנועה הציונית הייתה דמוקרטית ללא פשרות כבר מראשיתה. היא מניפה על נס חירות, שוויון וזכויות לנשים. עם הקמתה, נעשתה ישראל הדמוקרטיה הראשונה והיחידה במזרח התיכון. הצהרת העצמאות מבטיחה 'שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחי ישראל בלי הבדל גזע ומין, חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות'. תיאודור הרצל, חיים וייצמן, זאב ז'בוטינסקי, דוד בן גוריון וגולדה מאיר תמיד הדגישו את הצורך לשלב את הלאומיות היהודית עם הומניזם אוניברסלי, לכן, כאשר נראה עתה שממשלת ישראל מכתימה את הערך הקודש של שוויון, רבים מתומכיה חשים שהיא מפנה עורף למורשתה היהודית, לאתוס הציוני ולרוח הישראלית. בראש ובראשונה זו סוגיה מוסרית, אך לחוק הלאום עלולות להיות כמה השלכות לאומיות ובינלאומיות חמורות. בישראל, יחריף החוק הזה את תחושת הקיטוב והפלגנות. בחו"ל, עלולה ישראל למצוא את עצמה מזוהה עם מערכת ערכים שבורה וידידים מפוקפקים. התוצאה עלולה להיות, שמנהיגי המערב בעתיד יהפכו עוינים או אדישים לישראל. למרבה הצער, קווי המדיניות החדשים האלה לא יחזקו את ישראל אלא יחלישו אותה, ובטווח הארוך הם עלולים לסכן את לכידותה החברתית, את שגשוגה הכלכלי ואת מעמדה הגלובלי. אך האיום הגדול ביותר נשקף לעתידו של העם היהודי, במשך יותר מ-200 שנה קשרה היהדות המודרנית את עצמה לקדמה. היהודים בעידן החדש התיכו יחדיו את גאוותנו הלאומית ואת זהותנו הדתית יחד עם דבקות בקדמה האנושית, בתרבות העולם הגדול ובמוסר. בין אם אנו קונסרבטיבים או ליברלים, אנו כולנו מאמינים בציונות הוגנת וביהדות פלורליסטית שמכבדת כל בן אנוש. לכן, כאשר חברי הממשלה הנוכחית בישראל מערערים, שלא מדעת, את האמנה בין היהדות לקדמה, הם מוחצים את ליבת הקיום היהודי העכשווי. כבר כיום, האתגר העיקרי שמולו ניצבת יהדות הגולה הוא פיצול דורי עמוק, שהולך ומעמיק. בעולם כולו, אך במיוחד באמריקה הצפונית, יש לבני דור ה-Y (מילניאלס) ספקות, שמעולם לא הטרידו את הוריהם והורי הוריהם. המחויבות לישראל אינה ולמוסדות יהודיים אינה בלתי מותנית. כבר עתה, העברת הלפיד לידי הדור הבא היא משימה קשה, כפי שיוכלו להעיד מנהיגים, מחנכים, רבנים והורים רבים, אך כאשר ממשלת ישראל עצמה יוזמת חקיקה מזיקה, המשימה הזו עלולה להיעשות כמעט בלתי אפשרית. אם המגמה הנוכחית תימשך, ייתכן שיהודים צעירים שוב לא יסכימו לסמוך ידם על מדינה שמפלה יהודים לא אורתודוקסים, מיעוטים לא יהודיים ואת קהילת להט"ב. ייתכן שהם לא יאבקו בתנועתBDS ; ייתכן שהם לא יתמכו בישראל; וייתכן שהם לא ישמשו יותר עורף אסטרטגי שישראל כה זקוקה לו. אל לנו לשכוח כי רובם המכריע של יהודי תבל אינם מזהים עצמם כאורתודוקסים; הם רואים עצמם כמסורתיים, חילוניים, קונסרבטיבים, רפורמים או נטולי הגדרה דתית. צריך לכבד את הזרם האורתודוקסי, אך איננו יכולים להרשות שהפוליטיקה של מיעוט רדיקלי תניע מיליוני יהודים ברחבי תבל לחוש ניכור כלפי ישראל. אנו עם אחד, לא גדול, ואנו חייבים להפסיק לזרוע מחלוקות בתוכנו. כאשר נתאחד, העתיד יהיה ללא שיעור".
 
שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי):

על התפוצות

"השמירה על ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי אינה מאיימת על עתידו של העם היהודי, אלא מגנה עליו. ההגנה על המסורת היהודית, כפי שהיא שמרה על עמנו במשך אלפיים שנות גלות, היא הדרך היחידה להיות בטוחים שישראל יכולה להמשיך להיות דמוקרטיה חזקה ותוססת באזור קשה מאוד. האיום הגדול ביותר על עתידו של העם היהודי הוא מגמת ההתבוללות המסוכנת, בייחוד בארה"ב. שנה אחרי שנה, סקר אחרי סקר, דור אחרי דור, הם נעלמים. זה מה שמאיים על העם היהודי, הם מנתקים את השורשים היהודיים שלהם, אבל לא בגלל תסכול פוליטי או חוסר אהבה למדינה שנמצאת אלפי קילומטרים מהם. צריך לזכור שמחלוקות אינן מסוכנות. מה שמזיק לנו הוא המצבים בהם אנו שוכחים מה מחבר אותנו יחד, ומה יקרה אם היינו בורחים או מפנים את הגב זה לזה. ישראל לעולם לא תפנה גב לאחיה ולאחיותיה בעולם".

על חוק הלאום

"חוק הלאום עבר אחרי שנים שבמהלכן קיבל בית המשפט העליון החלטות שגרמו לאימתם וייאושם של רבים בישראל ובחו"ל שראו בפסיקות אלה פגיעה ישירה באופי היהודי של מדינת ישראל. אנחנו, הישראלים, גאים בעצמנו, גאים במסורת היהודית ובזהותנו, ואנו גאים בשוויון ובחירויות לכל אזרחנו. ההגדרה העצמית שלנו כמולדת יהודית לעולם לא תשתנה, זהו עיקרון מרכזי של הציונות. ישראל היא מדינה מדהימה שמתגאה ביציבות, בשגשוג ובחופש. אנחנו לא מושלמים, אבל אנחנו מנסים להיות טובים ולעשות טוב".