שר החינוך נפתלי בנט בראיון לאתר החדשות ויינט: "מפלגת הימין החדש תתנגד לחקיקה דתית כופה וגם לחקיקה חילונית כופה".

היום, רביעי 23.01.2019 התראיין שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הימין החדש) לאתר החדשות "ויינט" והתייחס בין יתר דבריו לנושאי דת ומדינה ולמצע מפלגתו הימין החדש בהקשר של דת ומדינה.

ש: יש הרבה מאוד אנשים שיצפו בראיון הזה והשאלה הראשונה שתעניין אותם זה מה שונה הימין החדש מהפלטפורמה הישנה שעזבת?

"כל נקודת המוצא שונה. הבית היהודי-תקומה שהייתה ביתי במשך שש שנים ועדיין אני מאוד מאוד אוהב את האנשים שם, בסוף זה מפלגה דתית. זו מפלגה עם אחריות מגזרית. אנחנו מפלגה של כלל מדינת ישראל. ואני יכול להודיע כאן שמיד אחרי הבחירות נקים ועדה ציבורית מיוחדת ברוח אמנת גביזון-מידן כדי לייצר הסכמה רחבה בכל נושאי דת ומדינה".

ש: מה הופך את המפלגה שלכם גם לחילונית?

"אנחנו לא דגל חילוני או דגל דתי, אנחנו יהודים, אנחנו מאמינים במסורת, בשורשיות של עם ישראל. היהדות לא שייכת לדתיים. אשתי חילונית ואספר לכם סיפור – לפני 21 שנה, כשעמדנו להתחתן, באתי לגילת ושאלתי בדיוק מה שאת שואלת. מה בדיוק נעשה פה ומה נעשה פה, והיא אמרה לי משפט יפהפה: אם נאהב אחד את השני ונכבד אחד את השני הכול יסתדר".

 

ש: אבל מדינה זה לא זוג, מה הופך את המפלגה שלכם גם לחילונית?

"אתן לך דוגמה, למשל תחום הגיור. בתחום הגיור הבית היהודי מתנגד לתוצאות ועדת ניסים. הוקמה ועדה בראשות השר לשעבר ניסים לכל נושא הגיור והוועדה קבעה שימנו בן אדם מיוחד שימנה הרכבים אורתודוקסיים להרכבי גיור, זה דבר שלא מקובל על בית היהודי, וזה דבר שאנחנו כן מאמצים. המסר זה שאנחנו צריכים לאזן בין מדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי לבין חירות הפרט. מי שמחפש מרצ זה לא אנחנו, אנחנו מפלגת ימין אמיתית של דתיים וחילונים".

 

ש: יש ימנים עם אג'נדה חילונית?

"זה לא יהיה רציני עכשיו להגיד בדבר הזה אנחנו נהיה ככה ובאחר נהיה ככה. אסביר לך למה – כי גם לי וגם לשרה שקד יש נטייה שמה שאנחנו אומרים אנחנו עושים. לכן אני מאוד זהיר בהבטחות כאלה ואחרות. אנחנו בעצם הציונות המתחדשת. רוב עם ישראל מסורתי, מדליקים נרות שבת, עושים קידוש ואז רואים כדורגל".

 

ש: אז למה שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת?

"אנחנו נשב על כל הדברים האלה, כולל תחבורה, כולל בידור. אנחנו בימים אלה יושבים כל החבורה, יש דעות מכאן ומכאן כי אנחנו באמת חצי חילונים וחצי דתיים, כמו העם שלנו שזה משולב. דוגמה קלאסית זה יום הכיפורים בישראל. כולם שומרים, לא נוסעים, אין חוק ביום הכיפורים. אנחנו נגד כפייה דתית. אני אומר בצורה הכי ברורה – מפלגת הימין החדש תתנגד לחקיקה דתית כופה וגם לחקיקה חילונית כופה, אנחנו חייבים להסתדר במדינה הזאת כולם, אין ברירה".
 
ש: שולי מועלם-רפאלי אמרה שהשאיפה היא לקחת את המדינה לכיוון של הלכה.
"הוציאו לחלוטין את דבריה מהקשרם, עיוותו את זה, זה לא בסדר. מועלם עצמה התחתנה עם משה מועלם ז"ל, אדם חילוני, והיא הדוגמה המובהקת לחיים משותפים בארץ הזאת".
 
 
לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן