שר החינוך נפתלי בנט: "אני בעד שימור הציביון הדתי של המדינה והשבת, מתנגד לכפיה דתית"

בסוף השבוע האחרון פורסם בעלון 'מצב הרוח' כי שר החינוך נפתלי בנט מתחייב ליישם את אמנת גביזון-מדן: אמנה זו מקבצת הסדרים מוסכמים לשאלות המרכזיות השנויות במחלוקת בתחומי הדת והמדינה: שבות, אזרחות, מרשם, גיור, מעמד אישי, שבת, כשרות, שירותי דת, הסדרה משפטית וכו'. כמו כן הסביר שר החינוך מדוע מפלגתו ממעטת לקחת חלק במאבקים הפוליטיים על השבת, "בעד שימור הציביון הדתי של המדינה והשבת. אני מתנגד לכפיה דתית".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התייחס בסוף השבוע לסיבה שהוא ומפלגתו ממעטים להתבטא ולהיאבק בנושאי דת כפי שעושים החרדים. "אני מתנגד לכפיה דתית", הוא אמר ל'מצב הרוח' והוסיף כי הוא "בעד שימור הציביון הדתי של המדינה והשבת. אבל אנו בחברה עם אנשים שחושבים בדיוק הפוך מאיתנו, והגדולה איננה שהצדק ייצא לאור, אלא להכיל את כולם". לדבריו, "אנחנו צריכים לשבת, כל חלקי החברה הישראלית, ולהגיע להסכמות. אני מתחבר לרוח של אמנת גביזון-מדן, ואפעל למימושה במהלך רחב של הסכמות, לא בכפייה".

בתנועת נאמני תורה ועבודה, המנסה לקדם הצעת חוק ברוח האמנה, הביעו תמיכה בשר בנט ובמכתב תמיכה שפרסמו טענו כי " ישנו ציבור דתי וחרד"לי גדול שמעוניין בהסדרת השבת במרחב הציבורי, גם אם הוא כולל פשרות". לדבריהם, "מסקר שערכנו באמצעות מכון 'מסקר' בקרב הציבור הדתי לאומי לפני כשנה, עולה כי כ-55% מהציבור הדתי-לאומי בכללותו, וכ-48% מהציבור החרד"לי סבור כי במידה בינונית עד רבה מאוד, מיעוט אפשרויות הפנאי עבור משפחות שאינן שומרות שבת תורם להפיכת יום השבת ליום שופינג מרכזי".

לקריאת הכתבה המלאה באתר 'כיפה', לחצו כאן.