שר החינוך הרב רפי פרץ חושף את עמדתו כלפי טיפולי המרה: "אני חושב שאפשר לקיימם וגם עשיתי את זה".

אתמול, שבת 13.7.2019 שר החינוך הנכנס, הרב רפי פרץ, התראיין לדנה ויס בחדשות 12 חשף את עמדותיו כלפי הקהילה הגאה ואמר  כי אפשר לבצע טיפולי המרה להומואים ולסביות. בנוסף וטען כי עשה זאת בעבר.

הרב פרץ נשאל אם הוא מאמין בטיפולי המרה ואם הוא מאמין ש"אפשר להמיר אנשים שיש להם נטייה כזאת, והשיב: "אני חושב שאפשר. אני יכול להגיד לך שיש לי היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך וגם עשיתי את זה".

בהמשך, השר נשאל מה ייעץ לתלמיד שסיפר לו על נטיותיו המיניות, ואמר: "קודם כל חיבקתי אותו ואמרתי לו דברים מאוד חמים. בוא נחשוב בוא נלמד ובוא נתבונן. המטרה היא שקודם כל יכיר את עצמו היטב. אני שם מולו את הנתונים והוא יחליט".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים ואמר: "דבריו של שר החינוך ביחס לקהילה הגאה אינם מקובלים עליי ואינם משקפים את עמדת הממשלה בראשותי. שוחחתי הערב עם הרב רפי פרץ שהבהיר את דבריו והדגיש כי מערכת החינוך הישראלית תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדל של נטייה מינית".

שר המשפטים ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), איש קהילה הלהט"ב, התייחס לדבריו של שר החינוך ואמר: "אני מגנה בכל תוקף את אמירותיו של שר החינוך בעניין טיפולי המרה. ממשלת הליכוד, התנועה הלאומית-ליברלית לא תיתן את ידה לטיפולי המרה. לא יקום ולא יהיה. המחקרים הרציניים בעולם מדעי הנפש מאוחדים סביב העמדה שלא רק שאין ביכולתם 'להמיר' את הנטייה המינית – הם מזיקים ועלולים לגרום לבני הנוער כאב וסבל המגיעים עד כדי אובדנות. שר החינוך, הנוער של מדינת ישראל כולה וכן, גם של המגזר הדתי-לאומי, נושא אליך עיניים. בני נוער להט"בים מתאבדים פי שלושה משיעורם באוכלוסייה. המדובר בפיקוח נפש! הבהרתך חשובה אך אינה מספקת. למד לעומק את הנושא, וחזור בך".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "מאחר שאי הבעת הדעה האישית שלי מתפרשת כהפקרת הרב רפי ללינץ׳ התקשורתי האלים שהוא עובר מאז אמש- אז מרגע זה אני מתייצב לצידו. אני לא חייב להסכים עם כל מילה שלו בשביל זה. אני פשוט לא מוכן לקבל מציאות שבה כל 'שוחרי חופש הדיבור' והליברליזם- שוב מוכיחים שהם בעיקר דיקטטורים מחשבתיים שיורים בצרורות בליבו של מי שמעז להביע אמירה היוצאת מהשורה השולטת בשיח".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ: "כל אמירה בקשר לטיפולי המרה אינה יכולה להיות לגיטימית בישראל של 2019. ממשלת כחול לבן תקדם את השוויון, הסובלנות וקבלת האחר. זכותו של כל אדם לחיות על פי אמונתו, דעתו ונטייתו היא אבן יסוד בדמוקרטיה הישראלית ונגן עליה בכל כוחנו. לא ניתן יד להמשך ההקצנה ונחזיר את ישראל לשפיות וקידמה".

יו”ר מפלגת העבודה, ח״כ עמיר פרץ תקף את שר החינוך ואמר: "דברייך אינם אנושיים ואינם יהודיים. המרה צריך לעשות לשכר המורים, לכיתות הצפופות ולתשלומי ההורים המופקעים. הגיע הזמן שתפסיקו להתערב בחייהם האישיים של אזרחים. לכל אדם הזכות לאהוב, להתחתן ולהקים משפחה עם מי שהוא בוחר. בבחירות הקרובות אזרחי ישראל יעשו המרה לימין הקיצוני ממשרד החינוך״.

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ': "טיפולי ״המרה״?! אתה שר חינוך ועוד מתגאה בזה? הרי זה דבר מסוכן שגורם למצבים קשים אצל צעירים עד כדי אובדנות. זה דיני נפשות. במה אתה מתגאה? שמחקת זהות של נערים? שגרמת להם להרגיש שהם חולים?  אתה לא שר חינוך, אתה שר החושך. אני קורא לנתניהו להמיר אותך מהממשלה כדי שתפסיק להזיק". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "דברי הרב רפי פרץ על ההמרה, הם לא פליטת פה ולא דברים שהוצאו מהקשרם. הם באים לאחר שורה ארוכה של התבטאויות מצד מנהיגים חרדים וחרד"לים, שלא משאירות שום ספק – נתניהו רוצה ופועל להקים ממשלת הלכה. בחודשיים האחרונים שמענו וקראנו באופן ברור את דבריו של סמוטריץ' על משפט התורה וחזרה לימי המלכים שאול ודוד, את ההתבטאות של הרב אבינר, שלנשים אין מקום בפוליטיקה הישראלית, את פסק ההלכה של חכם שלום, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שקבע שלנשים בהריון אסור לעשות בדיקת אולטרסאונד, ולזה נוסיף את הפסיקה האבסורדית משבוע שעבר של הרבנים בעיר החרדית אלעד, שאסור לגדל כלבים. התבטאויות אלו הן טיפה בים".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "דברי הרב רפי פרץ על ההמרה, הם לא פליטת פה ולא דברים שהוצאו מהקשרם. הם באים לאחר שורה ארוכה של התבטאויות מצד מנהיגים חרדים וחרד"לים, שלא משאירות שום ספק – נתניהו רוצה ופועל להקים ממשלת הלכה. בחודשיים האחרונים שמענו וקראנו באופן ברור את דבריו של סמוטריץ' על משפט התורה וחזרה לימי המלכים שאול ודוד, את ההתבטאות של הרב אבינר, שלנשים אין מקום בפוליטיקה הישראלית, את פסק ההלכה של חכם שלום, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שקבע שלנשים בהריון אסור לעשות בדיקת אולטרסאונד, ולזה נוסיף את הפסיקה האבסורדית משבוע שעבר של הרבנים בעיר החרדית אלעד, שאסור לגדל כלבים. התבטאויות אלו הן טיפה בים".

ח"כ עידן רול (כחול לבן) הגיב לדבריו של שר החינוך וכתב:  "הייתי שמח לשלוח את הרב פרץ לטיפולי המרה מאיש חשוך ומסוכן לאדם טוב שמכבד בני אדם. אחרי שננצח בבחירות אגיש שוב את הצעת החוק שלי לאיסור טיפולי המרה ואדאג שאף ילד בישראל לא יאולץ לעבור את הסיוט הזה. מזל שפרץ הולך להיות שר החינוך לתקפה מאוד קצרה".

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן): "הדברים שאמר הרב רפי פרץ חמורים, הם מצטרפים לאמירות על הפרדת נשים וגברים במקומות ציבוריים. עלינו להוקיע שיח מהסוג הזה. כחול לבן תדאג לחינוך ילדינו בנושאים של קבלת האחר, הכלה וסובלנות".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) שכיהן כראש העיר הגאה הראשון בישראל אמר: "העובדה ששר החינוך מאמין בטיפולי המרה לנערים ונערות ואף היה שותף להם מדאיגה ומסוכנת. טיפולים כאלה מובילים למקרים קשים עד כדי אובדנות בקרב הצעירים. הנטייה המינית של להט"בים היא לא מחלת נפש- והגיע הזמן שהרב פרץ ימיר את התפיסות המיושנות למציאות. על טיפולים אלו להיות מחוץ לחוק".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש-בל"ד): "רפי פרץ – תומך מוצהר באפרטהייד ובטיפולי המרה. עוף לא זר בממשלת נתניהו. הנסיגה של הערכים הדמוקרטיים מביאה בהכרח לנסיגה בזכויות האזרח.  מוכרחים לדחוק את האנשים האלה מהשלטון".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "הטירלול ממשיך. והפעם זה שר חינוך בישראל. הממשלה הזו, ממזמן ירדה מהפסים. חייבים להחזיר את ישראל להיות נורמאלית".

ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן): "האמירה של הרב פרץ על טיפולי ההמרה מזעזעת בעיני. הרעיון שאדם שמופקד על ילדים ובני נוער בעד הליך שידוע בהשלכות הנפשיות הקשות שלו הוא בלתי נתפס. נתניהו, אם אתה לא מסכים עם הדעות החשוכות של שר החינוך שלך שלנו, אולי כדאי להמיר אותו במישהו אחר?".

ח״כ יעל גרמן (יש עתיד) הגיבה ואמרה: "אני ממליצה לרב רפי פרץ לעבור טיפולי המרה למאה ה-21 ולמדינה דמוקרטית, כזו שמכירה בזכותו של כל אדם לאהוב את מי שהוא רוצה ולהבין שזה נורמלי".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) כתב בחשבון הטוויטר שלו:אחל לו רפואה שלמה, אין טיפול המרה חזק דיו שיוכל להבריא מדעות חשוכות, מסוכנות וגזעניות כל כך".

ח"כ סתיו שפיר (העבודה): "‏אל תתעסקו ברפי פרץ החשוך. מיותר. צריך לעסוק רק באיש ובמפלגה הגדולה שהפכו אותו לראש המשרד החשוב בממשלה – ומאפשרים לו להסתובב עם דעות כאלה ועם כוח עצום ולעשות חינוך מחדש לילדים שלנו. על זה הבחירות הקרובות – דמוקרטיה וחופש או מדינת הלכה מושחתת. תבחרו".

ח"כ יוראי להב הרצנו (כחול לבן): "עצוב מאוד לגלות שבעיני פרץ לא כולם נבראו בצלם, וש׳אהבת לרעך כמוך׳ לא תקף לגבי חברי הקהילה הגאה. טיפולי המרה הם מופע אלים, ברברי אפילו, שפוצע את הנפש והנשמה. מבהיל שזהו שר החינוך שלנו".

ח"כ חילי טרופר (כחול לבן): "מפחידים הרגעים בהם בשם אמונה דתית, דורכים על אנשים. פעם סיפר לי מנהל מצוין של בית ספר דתי נחשב את הסיפור הבא: הוא הזמין רב מוכר לשאת דברים בפני תלמידיו. מנהל בית הספר כינס את כל תלמידיו בבית המדרש והאורח נשא דברים. בדבריו הוא שילב אירוניה, כנראה לא דקה במיוחד, כלפי המושג "היחס לאחר", ועוד הוסיף משפט בסגנון "מילא יחס לאחר, אבל מדוע להומואים?!" ואז הוא המשיך וסיפר בדיחה על הומואים. התלמידים גיחכו, חלקם משום ההומור וחלקם ממבוכה. אך בבית המדרש נכח גם אותו מנהל אמיץ ומיוחד, שקם, עצר את דברי האורח הנכבד ואמר בישירות ובפשטות: "בבית המדרש שלנו לא מספרים בדיחות כאלה". ייאמר לזכותו של האורח שהוא מיהר להתנצל, ומנהל המוסד אמר לו שאם כך הוא יכול להמשיך לדבר. מנהל בית הספר הסביר לי שברגע שהוא שמע את הבדיחה הזו הוא חשב על תלמיד הומוסקסואל שהפך באותו הרגע למושא ללעג בפני כל השכבה. הוא חשב על כך שאולי הוא עלול למצוא אותו תלוי בשירותים. יש מחיר לעלבון. לפעמים זה עלול להיות מחיר בחיי אדם. הרי הסאבטקסט בלגיטימציה לטיפול המרה הוא: אתה לא טוב. עליך להיות מישהו אחר. למרות שלמרבה האבסורד, אלוהים ברא אותך ככה. אם לא תהפוך למישהו אחר הרי שאתה רע, שאתה פסול, שאתה כתם. ומי רוצה להיות כתם? לפעמים המסקנה, בוודאי של נער בגיל מבולבל ממילא, היא: טוב מותי מחיי. לפעמים אמירה של דמות נחשבת יכולה להיות הרגע בו העלבון, הבושה והייאוש מכבים את ניצוץ התקווה האחרון. ההסתדרות הרפואית הבהירה באופן חד משמעי כי "הטיפולים לשינוי הנטייה המינית לא נמצאו כיעילים והם אף עלולים לגרום לנזקים נפשיים, חרדה, דכאון ואובדנות". צריך את זה ביותר חד וברור? אני הולך עם הרופאים, אני הולך עם מנהל התיכון הדתי. גם מבחינה אנושית אבל גם מבחינה דתית. לא מכיר בדת היהודית לגיטימציה לדחוק אנשים למחוזות חשוכים ואפלים כל כך. אמנם הכותרות באתרי החדשות מביטות על ההתבטאות של שר החינוך בעיקר דרך הפריזמה הפוליטית והנזק הפוליטי, ולמרות שאולי זה יכול להשתלם אני כמובן מוותר על צבירת נקודות פוליטיות כאן. הרב רפי פרץ הוא איש עם זכויות, ואלה לא נמחקות גם כאשר אני חושב שדבריו פסולים ואף מסוכנים. יש לי מחלוקת עמוקה מאוד איתו. אך אני מעדיף לא להתייחס אליו באופן אישי אלא לסוגיה עצמה. ובעיקר אני מבקש לוודא עם עצמי שאני עושה כל מה שאפשר כדי למנוע אובדן חיים. כאן אני רק מרגיש מחויבות עמוקה להגיד לאותו נער – אתה טוב כפי שאתה. כאן אני מרגיש שאסור לשתוק, כי לפעמים בקצה השתיקה והאדישות אפשר למצוא נער שבור נפש תלוי על חבל".

ח"כ קארין אלהרר (כחול לבן): "הלילה לא ממש הצלחתי לישון. כי האמת היא שאני פשוט מבועתת. שר החינוך של ישראל, בשנת 2019, הביע תמיכה בטיפולי המרה. האדם שאמון על חינוכם של למעלה ממיליון ילדי ישראל, חושב שאדם יכול לבצע "טיפולים", שהוכחו כמזיקים לבריאות הנפש ואף להביא להתאבדות, כדי לשנות את הנטייה המינית שאיתה נולדת. איך אמורים להרגיש היום ילד הומוסקסואל או נערה לסבית במדינת ישראל? מה חושבים היום צעיר או צעירה שחווים משבר זהות מינית, שנאבקים בינם לבין עצמם לצאת מהארון או לעבור שינוי מין? תגידו לי אתם, לא מבעית לחשוב שאדם כה חשוך אחראי על חינוך הילדים שלכם? איך הורה לילדים אמור לישון בשקט ככה? את נתניהו זה לא מספיק מבעית. 12 שעות אחרי וחוץ מהודעת גינוי רפה דבר לא השתנה. השר פרץ עדיין בתפקידו. האמת? מנתניהו לא ציפיתי ליותר. הרי אלו השותפים הטבעיים שלו ואותם הוא רוצה לצידו. אנשים חשוכים, עם דעות שמתאימות לימי הביניים. הרי בכל פעם שסיעת יש עתיד ניסתה לקדם את החוק לאיסור על טיפולי המרה, ממשלת נתניהו היא זו שבלמה אותו בכל הכח. הרי כל מה שהשתנה הפעם, זה שמדובר בתקופת בחירות- ונתניהו מבין שהציבור יגרום לו לשלם מחיר על כך.הייתי דורשת מנתניהו לפטר את השר פרץ, אבל זה הרי חסר טעם, כי פרץ אחד יוחלף בסמוטריץ' אחר. זוהי הממשלה שנתניהו מוביל- חשוכה וגזענית. זהו ההרכב שהוא ישב איתו ממשלה אחר ממשלה, פעם אחר פעם. הדרך היחידה לישון בשקט היא לשבור את המעגל ולהחליף את הממשלה הזו".

ח"כ שרן השכל (הליכוד): "‏הלילה נולד לי אחיין חדש. מאורע משמעותי, מרגש ומשמח. בעוד אני עם אחותי, עולה הראיון של פרץ. אני רוצה שהאחיינים שלי ובכלל הילדים של כולנו יגדלו במציאות שמקבלת את כולם בדיוק כפי שהם. טיפולי המרה הם סכנה ממשית משום שרבים מהם מובילים לאבדנות. דברים אלו משר חינוך בישראל 2019 הם פסולים".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "מי שנפל מהכיסא כששמע את הרב פרץ מדבר על טיפולי המרה כנראה פשוט לא מבין שגזענות ושנאה הם אותה המחלה והיא לא עוצרת בשום מקום. הומופוביה וגזענות היא בדיוק אותה האלימות. כמה דקות לפני ההתבטאות ההומופובית המרגיזה שלו הביע שר החינוך של ישראל תמיכה מוחלטת באפרטהייד. המשוואה הזאת די פשוטה, מי שרוצה לשלול זכויות מפלסטינים, ישלול אותם גם מהומואים. לתיוג של בני אדם לפי סוג א׳ וסוג ב׳ אין אף צד נכון, אין אף גבול, אין אף נקודה לגיטימית. כמה נוח לראות בזה פליטת פה לא מתאימה על הומופוביה, פליטת פה כזאת שביבי ואפילו בנט יכולים להתנער ממנה ולקרוץ לציבור הליברלי. אבל האמת היא שנתניהו מינה ביודעין לתפקיד שר החינוך של הילדים שלנו אדם מסוכן, חשוך וגזען. אין פה טעות, יש פה מדיניות עקבית וברורה שלא עוצרת אצל פלסטינים ולמי שחשב, לא תעצור גם אצל להט״ב. שנאה היא שנאה היא שנאה ואם לא גודעים אותה מהשורש היא ממשיכה להרוס כל חלקה טובה. לגדוע מהשורש זה לא לנזוף בשר החינוך, גם לא רק לשלוח אותו הביתה אלא לעשות הכל כדי לשלוח את הממשלה הזאת כולה הביתה, בעיקר את האיש שידע היטב את מי הוא מממנה לשמור על הילדים שלנו ועשה זאת בלי להניד עפעף".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן): "הוא לא יכול להיות שר חינוך כשהוא כל כך קרוע בין הערכים של החברה הישראלית, שאולי הוא מאמין בהם, לבין מה שאומרים לו הרבנים שלו. כשהוא אומר 'אני רוצה להנחיל ערכים של יהדות לנוער במדינת ישראל', אני בעד. אבל הוא לא יכול. בגלל כשאתה מציג יהדות שאומרת 'מי שחד-מיני יש לו בעיה – וצריך לטפל בה. ומי שרוצה להתגייס לצה"ל, זה לא בסדר, אבל אני אטפל בה, הוא לא יכול להיות שר חינוך".

ח"כ עידית סילמן (הבית היהודי): "אנחנו בכלל לא מדברים על טיפולי המרה. אנחנו מדברים על זה שאם תלמיד בא והתייעץ, הוא יכל להפנות אותו לגורמים מקצועיים, אם זה פסיכולוגיים, אם זה עובדים סוציאליים, דברים שמקובלים ומוסמכים על פי חוק. מי ששמע את הריאיון עם דנה ויס, שמע דברים אחרים לגמרי. תלמידים באו והתייעצו איתו, הוא חיבק אותם, הוא הכיל אותם, ובמידה והיה צריך הוא היה מפנה לטיפולים מקצועיים".

מאוחר יותר, יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ הבהיר את דבריו בעקבות הסערה הפוליטית בעקבות תמיכתו בטיפול המרה לקהילה הלט"בית.

שר החינוך, הרב רפי פרץ (הבית היהודי): "לא טענתי שצריך לשלוח ילד או ילדה לטיפולי המרה. במהלך שנותיי כמחנך נפגשתי עם תלמידים שחשו מצוקה נוראית עם נטייתם המינית, ובחרו להיעזר באנשי מקצוע כדי לשנות את נטייתם. מה שאמרתי בראיון נאמר מתוך הכרות אישית שלי עם מקרים דומים. מערכת החינוך בישראל בראשותי תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדלי של נטייה מינית. ככה גם הבהרתי בראיון".