שר החינוך בריאיון לידיעות אחרונות: "בציבור הדתי המשפחה הנורמטיבית היא איש ואישה. הילדים שלי גדלו בצורה טבעית".

במהלך סוף השבוע, פורסם בעיתון ידיעות אחרונות ריאיון עם יו"ר הבית היהודי שר החינוך הרב ח"כ רפי פרץ. דבריו של יו"ר הבית היהודי אודות יחסו לקהילה הלהט"בית בראיון, עוררו תגובות נגד במערכת הפוליטית.

במהלך הריאיון התייחס שר החינוך לראיון הטלוויזיוני שהתרחש כשבועיים לאחר כניסתו לתפקיד, כאשר נשאל אם הוא בעד טיפולי המרה וענה שלדעתו אפשר להמיר אנשים עם נטייה מינית שונה ואמר:

“זה היה האירוע הכי כואב בכל השנה שבה הייתי בפוליטיקה. לא ההתנפלות עליי הייתה הבעיה, אלא הפרשנות המעוותת שנתנו לדברים שלי. אני סיפרתי על תלמיד שהגיע אליי לישיבה ושיתף בנטיות שלו. הוא אמר, ‘אני רוצה להיות יהודי ולנהוג על פי התורה אבל יש לי נטיות אחרות’. הוא בכה, ואני בכיתי איתו והקשבתי לכאב שלו וחיבקתי אותו. הבנתי שיש דברים מורכבים שנוגעים בדיני נפשות וצריך עבורם הרבה זמן והרבה הסברה. אי־אפשר לדבר עליהם בחצי משפט בטלוויזיה”.

לאחר שנשאל אם אחד מילדיו היה מגלה נטייה מינית שונה, איך היה מגיב, ענה:

ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם”.

לאחר מכן נשאל מה זו משפחה נורמטיבית בעיניו, וענה:

בציבור הדתי שחי על פי התורה, המשפחה הנורמטיבית היא איש ואישה, על פי המסורת של עם ישראל. ואנחנו צריכים לדעת גם לשמור את הערכים האלה איתנו. לא צריך להתבייש בזה שאנחנו חיים בדרך הטבעית הזאת”.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ נגיב לדדבריו וכתב:

"במדינה שלנו בשנת 2020 שר חינוך חייב להחזיק בעמדות שמכבדות את כל הילדים בישראל-על דתם, נטיותיהם המיניות ולאומם ולא לשכוח שכל אדם נברא בצלם. צר לי על הרב רפי. כראש ממשלה אוודא ששר החינוך שלנו יהיה כזה שלא יגרום לאף ילד להתבייש בעצמו, אדאג לקהילה הגאה בישראל כך שיוכלו לבוא בברית הזוגיות, להביא ילדים בהליכי פונדקאות ולקבל זכויות שוות. בשורת השיוויון לקהילה הגאה תגיע למרות הקיצוניים. אנחנו נדאג לזה. אני אדאג לזה".

גם יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ' הגיב לריאיון וכתב בעמוד הפייסבוק שלו:

"מחר ב7 ימים – הוא חוזר, שר החושך. טיפולי ההמרה לא היו מעידה חד פעמית, שר החינוך שלנו הומופוב וגזען. מה יחשבו ילדות שפוחדות לצאת מהארון ויקראו את הראיון הזה? מה מרגישים נערים שחווים אלימות על בסיס נטייתם המינית? במדינת ישראל לא יכול להמשיך לכהן שר חינוך הומופוב. אנחנו פשוט לא יכולים להרשות לזה לקרות. ולא רק בקהילה הגאה משתלח רפי פרץ, גם בילדים. ילדים ישראלים שרק רוצים לגדול ולהתחנך פה. אבל שר החינוך שלנו רוצה לגרש אותם כי ההורים שלהם פליטים או מהגרי עבודה. וכמובן, תפיסת העולם החשוכה הזאת לא תהיה שלמה ללא גזענות, אפרטהייד יהודי ושותפות עם ממשיכי דרכו של הרב כהנא. מי אתה שתגיד לי איך לחיות את החיים שלי? איך להקים את המשפחה שלי? מזל שההורים שלי לא כמוך. כבר אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב, רפי פרץ הוא לא שר החינוך, הוא שר החושך. בבחירות הקרובות נעיף אותו הביתה".

יו"ר מפלגת העבודה- גשר ח"כ עמיר פרץ:

"מדינת ישראל הולכת ומאבדת צלם אנוש תחת ממשלה קיצונית ששריה מונו על פי דרישה אחת – תמיכה בחסינות לנאשם נתניהו. מלים רבות כבר נאמרו על הראיון האחרון של שר החינוך רפי פרץ ועל התבטאויותיו החשוכות נגד קהילת הלהט"ב, בעד גירוש ילדי מבקש המקלט ועל שאיפותיו לספח מיליוני פלסטינים תוך שלילת זכויותיהם האזרחיות. אזרחים ואזרחיות רבים, בהם ראשי ערים מעוררי השראה, התקוממו בימים האחרונים וסירבו לקבל את משנתו של מי שהחליט לקשור את גורלו בממשיך דרכו של הגזען כהנא ומעריצו של הרוצח גולדשטיין. השר פרץ הוא סימפטום נוסף ללגיטימציה בה זוכים תחת שלטון נתניהו מי שפעם היו בשוליים ההזויים של הימין הקיצוני. פרץ, בנט וסמוטריץ' לא מייצגים את רובו המוחלט של הציבור הישראלי, אבל נאמנותם לניסיונות ההימלטות של נתניהו מפני העמדה לדין העניקה להם את כסא השר ומאפשרת להם לשלוט במשאבי המדינה ולקבוע את סדר יומה. לאחר הבחירות נדרש לא רק להחליף את נתניהו, אלא גם את המדיניות החשוכה של הממשלה הזו, שאין לה מקום במדינה יהודית, דמוקרטית ומתקדמת. מפלגת העבודה-גשר לא תשב בממשלה שאנשים קיצוניים אלה יהיו בין שריה. אנו קוראים גם למפלגת כחול-לבן להתחייב לכך שהממשלה הבאה לא תהיה ממשלה של הדרה וסיפוח, אלא ממשלה המשרתת בכבוד ובאהבה את כל אזרחיה, לא משנה מה מינם, נטייתם, דתם או צבעם".

שר המשפטים ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד):

"אני מגנה את דבריו האומללים של השר רפי פרץ, ולא בפעם הראשונה. התבטאויותיו אינן משקפות את עמדת הממשלה, שעשתה ונתנה הכי הרבה מכל ממשלות ישראל בעניין הלהט״בי – למשל התקציבים הגבוהים ביותר מכל ממשלות ישראל לגופי הלהט"ב השונים, חוש״ן, איג״י ובית דרור וכיו"ב. זהו קרב מאסף של קולות שלשמחתי הולכים ומתמעטים בציבור הרחב, ואפילו בציבור שאותו מתיימר פרץ לייצג. גדלתי במשפחה בריאה, טובה ואוהבת, כך גדלים גם ילדיי וילדיהם של להט״בים רבים מאוד בכל חלקי הארץ, המצויים על כל הספקטרום הפוליטי. זהו ההבדל שבין מפלגה דתית-לאומית, למפלגה לאומית-ליברלית – היא תנועת הליכוד, שזכיתי לקחת חלק בעיצוב חוקתה כך שתכלול פעולה למניעת אפליה על רקע להט״בי".

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן):

"בראיון המזעזע של השר פרץ אפשר לשמוע את ההומופוביה "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה" (הרב רפי, אנשים עם נטייה הומוסקסואלית הם בריאים, טבעיים ונורמלים. נטייה מינית אינה מחלה ממש כמו שנמשים אינם מחלה), לצד תמיכה באדם שהתבטא בגזענות כלפי ערבים, ותמיכה בחוסר שיוויון לפלסטינים שיסופחו: יוכלו להצביע בבחירות המוניציפליות. הוא לא מבחין בין יחס לילדים שלא עשו עוול לבין הוריהם שאולי עברו על החוק ואינו מבין את הפגיעה האנושה בילדים העוברים מעצר. למעשה שר החינוך של מדינת ישראל אינו מכיר בערכים של שיוויון בכלל ושיוויון בפני החוק בפרט, ובכך פוגע באופיה של המדינה כיהודית ודמוקרטית".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"בן גביר אדם רך ושותף לגיטימי" לא פוסל שותפות עם אדם שבסלון ביתו תלויה תמונה של ברוך גולדשטיין ושניהל קמפיין לשחרור יגאל עמיר. "המשפחה הנורמטיבית היא איש ואישה" מבחינתו הקהילה הלהטבית אינה נורמלית ולא מגיע לה להקים משפחה. את הציטוטים האלו אמר לא אחר משר החינוך של כולנו, רפי פרץ, בראיון ל-7 ימים. הדברים האלו מדאיגים אותי מאוד, קודם כל כי מדובר בשר החינוך של מדינת ישראל ויותר מכך, אלו הדעות החשוכות וההזויות שאיתן רוצה ראש הממשלה נתניהו להקים ממשלה. קואליציה כזו שיהיו בה לפחות 20 ח"כים עם דעות זהות לאלו של השר פרץ ולא רחוק היום שהמדינה שלנו תהפוך לאיראן 2, מדינת הלכה שמנוהלת ע"י הרבנות הראשית. אבל כל זה כבר מזמן לא מעניין את ראש הממשלה. החלום הוורוד שלו זו קואליציה שתעניק לו חסינות ולא אכפת לו עם בדרך הוא רומס את כל האידיאולוגיה הליברלית שפעם הייתה בליכוד".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) צייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"‏החיוך של פרץ – המוח המעוות של בן-גביר. שר חינוך שיוצא נגד מאות אלפי ילדים: להטבים, ערבים, חילונים. חייבים לחסום לו את הכניסה למשרד החינוך ולהרחיקו מילדים. והדרך היחידה – איחוד כוחות להחלפת השלטון. זה גם השיעור הכי חשוב לילדים שלנו: נוכל לספר להם שעשינו באמת הכל כדי לפטר את החושך".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן):

"היי רפי, בוא. בוא לגן של הילדים שלי. אתה שר החינוך, אז בוא ותסתכל להם בעיניים, מול החברים שלהם והמשפחות שלהם. בוא ותגיד להם בפנים שהם גדלים למשפחה לא טבעית ולא בריאה. בוא ותגיד להם שהאהבה של ההורים שלהם פחות טובה מהאהבה שלך לילדיך. אל תתחבא, בוא וגלה להם ולכולנו את האמת שלך עד הסוף. ספר להם כמה טבעי לך לחבק הכהניסטים והגזענים וכמה אתה מאמין בטיפולי המרה. נכון הם רק בני שנתיים,  אבל אני בטוח שהם, בדיוק כמו הרוב השפוי בישראל, יבינו מיד מי נורמאלי כאן ומי לא. רפי, צא מארון החושך ובוא לגן".

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי):

"במשרד החינוך של מדינת ישראל, המקום שאחראי על עתיד המדינה – על הילדים שלנו – יושב אדם מסוכן עם תפיסת עולם מסוכנת ופרימיטיבית שאוי ואבוי למערכת החינוך של ישראל אם יישאר בה עוד יום אחד. בראיון למוסף שבעה ימים של ידיעות אחרונות חושף פרץ את כל המשנה המסוכנת שלו, שאם לא היתה אחראית לזרם פוליטי משפיע, אפשר היה לכנות אותה המטורללת. בראיון הומופובי וגזעני עושה פרץ לגיטימציה לבן גביר, קורא לאפרטהייד מלא בשטחים הכולל סיפוח ושלילת זכויות, קורא לגירוש ילדים וזה רק בכמה עמודים בעיתון. אני לא רוצה לדמיין מה קורה כשהוא אמור להתוות מדיניות במשרד החינוך. אחרי ראיון כזה, ראש הממשלה היה צריך לזרוק אותו לכל הרוחות או לכל הפחות רחוק ממשרד החינוך. אבל בראש הממשלה עומד נאשם בשוחד שמוכן לעשות הכל כדי לברוח ממשפט, וכבר ראינו שאין לו שום גבולות בדרך לשם. אני קוראת מפה לכחול לבן, תתחייבו עכשיו, שלעומת הסיבוב הקודם, הפעם פרץ אפילו לא יוזמן למו״מ הקואליציוני. תודיעו כבר מעכשיו, אם אנחנו בשלטון פרץ בחוץ. בדיוק בגלל זה אנחנו צריכים שמאל חזק. כי בקואליציה הבאה – זה או אנחנו או רפי פרץ".

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן):

"‏מינוי רפי פרץ לשר החינוך גרוע יותר ממינוי שרים החשודים בפלילים. למעשה הוא הגרוע שבמינויים שעשה נתניהו. העובדה שמסביר שר החינוך לקבוצות של תלמידים ותלמידות, שהן שוות פחות ושהן לא נורמליות והעובדה שהדבר הזה מקבל במה ונאמר על ידי מקור סמכות- מסוכנת, מדכאת ובעלת השלכות חינוכיות קשות".

ח"כ איציק שמולי (העבודה- גשר) העלה לרשתות החבריות תמונה עם בן זוגו וילדיהם וכתב:

"הרב רפי, קראתי את הריאיון ההזוי איתך בידיעות. תביט, ככה נראית משפחה טבעית ובריאה בדרך לצפון בתוך מדינה בהפרעה שנתנה לאדם כמוך להיות שר החינוך שלה".

ח"כ רויטל סוויד (העבודה- גשר):

"איזה יופי של ריאיון לשר החינוך בידיעות אחרונות: להט"בים לא גדלו בצורה טבעית ובריאה, אישה ראויה להערכה בגלל שבעלה טייס ולקינוח- הידעתם? בן גביר כבר לא כהניסט. הלו הרב פרץ אולי לא התעדכנת אבל אנחנו ממזמן כבר לא ב-1950. את הדעות החשוכות האלו צריך להרחיק ממשרד החינוך ומהר".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן):

"‏אני מכיר את הרב פרץ שנים רבות. הוא באמת אדם טוב. אדם טוב לא מעליב אנשים ומשפחות שלמות. בבית המדרש שבו למדנו לימדו אותנו שחביב כל אדם שנברא בצלם! משהו רע מאוד קרה ליהדות ולפוליטיקה שלו! הוא קנה את תפקידו בחטא והוא מוסיף חטא על פשע. כועס עליו אבל גם כואב עליו. גם את זה אנחנו נתקן".

ח"כ אילן גילאון (המחנה הדמוקרטי):

"‏להטב״קופוביה, אפרטהייד, שנאת הזר – ״כך״ נראה שלטון הימין של היום. הפנים הם פני רפי פרץ, אבל מי שמינה אותו לתפקיד ומשאיר אותו שם לאחר דברי השטנה הללו הוא רה״מ. האחריות היא עליו, לא פחות מעל השר שלו. כל האמצעים כשרים למען החסינות, וזו הסכנה הכי גדולה בהמשך שלטונו".