שר החינוך בנט בווועידה השנתית של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית: "אחד הדברים שישראל יכולה ללמוד מהתפוצות היא הנחלה של יהדות ללא שיפוטיות"

ביום שני האחרון (6.11.17) נערך בוושינגטון הוועידה השנתית של ארגון IAC (ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית), בהשתתפות 2,700 אורחים מרחבי ארצות הברית וכן בהשתתפותם של שר החינוך, נפתלי בנט, סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, וחברי כנסת נוספים ובכירים ממגוון תחומים. במסגרת הוועידה התראיין השר בנט ונשאל על ייחסו למתווה הכותל, למקומה של יהדות פלורליסטית בישראל ולהשקפתו על מערכת היחסים בין יהדות ארצות הברית לישראל. 

הנה כמה מן הדברים שאמר השר בנט במהלך הראיון:

בנט הביע את עמדתו בנושא מתווה הכותל השנוי במחלוקת  ואמר: " יש פער בין המנטליות הישראלית והאמריקאית, אבל הנושא של הכותל הוא פתיר. אני לא יודע כמה מכם יודעים שאני זה שבניתי את עזרת ישראל בכותל. זה לקח שלושה ימים ושלושה לילות. זה סוג של כותל "בוטיק", הוא בדרך כלל לא מאוד מלא. אני מרגיש במידה מסויימת שני הצדדים מחפשים להילחם זה בזה מאשר למצוא פתרון. זה יהיה פתיר רק אם שני הצדדים יהיו מוכנים להתפשר."

כשנשאל בנט מה ישראל יכולה ללמוד מיהדות התפוצות הביע השר עמדה פתוחה ביחס ליהדות פלורליסטית, כפי שחווה אותה בזמן שהתגורר בארה"ב: "אחד הדברים שישראל יכולה ללמוד מהתפוצות היא הנחלה של יהדות ללא שיפוטיות. אתה יהודי אתה מוזמן, זה משהו שאנחנו צריכים להטמיע בישראל. גם הפער המנטלי שקיים בין יהודי ארה"ב לישראלים, ניתן לגישור ואנו חייבים ליצור מערכת יחסים שתישאר לעוד מיליוני שנים".

על חשיבות מערכת היחסים בין ישראל ליהדות ארצות הברית: "אנחנו צריכים לייצר מערכת יחסים שתעמוד למאות שנים. בעוד מאה שנים כאשר יהודי נפגע בישראל יהודי אחר בארצות הברית יכאב יחד איתו. מדינת ישראל היא המודל של מדינה אידאלית הנלחמת בעולם החופשי באזור הקשה ביותר בעולם, ומספקת שוויון זכויות למיעוטים שלה ובו בזמן מהווה מדינה יהודית ופתוחה בעזרת התמיכה של יהודים מכל רחבי העולם".

על תפקידו כשר התפוצות: "מה שמשאיר אותי ער בלילה הוא מצבם של היהודים מחוץ לישראל. כשר התפוצות, זה אומר שאני גם השר שלכם. חשוב לשמור על קבילה ערה ותוססת בארה"ב גם מהסיבה של שמירה על "נצח ישראל", אבל גם מאחר וזהו אינטרס לאומי-ביטחוני של ישראל שיהיו לה תפוצות חזקות. המשימה הלאומית שלנו היא לבצר את הקשרים בין יהודים בכל העולם, ובמיוחד בארה"ב, ליהודים בישראל."

צפו בראיון המלא שערך בנט במסגרת הוועידה:

שינוי גודל גופנים