שר הבריאות בישיבת הממשלה: "לא ייתכן שניתן יהיה להוציא כלב לטיול מהבית אך המקוואות ייסגרו".

שלשום, שלישי 23.3.2020  פורסם כי במהלך הדיונים שערך ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) בנוגע להחמרת מגבלות התנועה, עלתה השאלה האם להמשיך להחריג את המקוואות ולאפשר יציאה אליהם.

שר הבריאות יעקב ליצמן דרש כי המקוואות יישארו פתוחים לציבור ואמר :

"לא ייתכן שניתן יהיה להוציא כלב לטיול מהבית אך המקוואות ייסגרו".

בתשובה לדבריו השיב ראש הממשלה בנימין נתניהו:

"מה לעשות, הנגיף לא מכבד את הדת".

שר הבריאות ליצמן השיב:

"אז שאנחנו נכבד".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"אני מקבל הרבה שאלות על כך, אז אחדד: מקוואות נשים ישארו פתוחים גם בשלב הבא של ההסגר. בכפוף להקפדה על הנחיות ניקיון וחיטוי של משרד הבריאות ותיאום הגעה מראש. זה צורך חיוני וחשוב. ודאי שהוא ישאר".

בהמשך השבוע התייחס השר ליצמן להאשמות לפיהן הוא מקל ראש בהנחיות ככל שזה נוגע למגזר החרדי, וכך התבטא בראיון לאתר YNET

הנתונים מראים שהחרדים הם מקור הדבקה משמעותי ביותר בקורונה.

"לא, לא, לא. אי אפשר מכמה קבוצות – קבוצה אחת פה וקבוצה אחת שם – להשליך על כל הציבור. הציבור ב־99% שומע בקול המדינה ובקול הרבנים יחד. בהחלט אני יכול להגיד שכולם שומעים לרבנים. יותר מזה, הרבי מגור סגר בית כנסת שמתפללים שם בכל שבת 5,000 איש. הוא סגר עוד לפני הנחיות המדינה. גם הרב קנייבסקי. כולם מתיישרים עם הנוהל. מה שקרה בכל המקומות היה כנראה בגלל משלוח מנות. נכון ששליחי מצווה אינם ניזוקים, אבל אנחנו רואים כרגע את ההשלכות של פורים. בעזרת השם עוד כמה ימים זה יעבור. בגלל זה ביקשתי הסגר לשלושה ימים".

אבל אתה עצמך ביקשת שבתי הכנסת והמקוואות ימשיכו לפעול.

"דיווחים כאילו ביקשתי להחריג בתי כנסת ומקוואות לציבור החרדי הם שקריים. אין שום ציבור שמוחרג מהתקנות, ואין אוכלוסייה שיכולה לעמוד מהצד ולא להשתתף במילוי החוק. הוראות החוק שוות בפני כולם. אבל כשהסבירו בממשלה שצריך לאפשר יציאה של 100 מטר מהבית כדי להוציא את הכלב, הסברתי שיש גם צורך של אנשים לצאת לתפילה לא בתוך בתי הכנסת. כל עוד אפשר לצאת מהבית, גם התפילה בחוץ מותרת, אבל חייבים לשמור על הכללים: להתפלל במרחק שני מטרים אחד מהשני ולא יותר מעשרה אנשים. אני עצמי מתפלל בבית".