שר הבינוי והשיכון ליצמן התפטר מהממשלה ואמר: "אני רואה כפגיעה ערכית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם".

בעקבות החלטת קבינט הקורונה לאמץ את המלצת פרופ' רוני גמזו להטיל סגר מלא בחגים הודיע שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראש הממשלה על התפטרותו מתפקידו.

במכתב ששיגר לראש הממשלה בנימין נתניהו כתב השר יעקב ליצמן:

"מזה כחודש ימים, בעוד אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה בישראל, אני שב ומתריע נוכח הכוונה שסומנה מראש בידי פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, להטיל סגר מלא בחגי ראש השנה ויום הכיפורים הקרובים, מה שימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת. מדובר אדוני ראש הממשלה בהחלטה קשה שתדלל ותקטין משמעותית את כמות הבאים לבתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור, בייחוד רבבות אלפי יהודים, ממגוון אוכלוסיות שונות, חלקם כאלה שזו בשבילם פעם יחידה בשנה שהם נוהגים להגיע לתפילה בבית כנסת. חזרתי על התרעתי זו והתנגדתי להטלת סגר מלא דווקא בחגים בתקיפות בכל פורום שהוא, בקבינט הקורונה, בדיוני הממשלה, בשיחות עמך ועם חברים נוספים בקבינט, וגם בכלי התקשורת. הדגשתי ואמרתי שאם אכן יש צורך בסגר מלא, אין להמתין עם עליית נתוני התחלואה בקצב הזה, וכי יש להחליט עליו אז, מלפני חודש, מלפני שבועיים ולא בחגים. פרוייקטור הקרונה פרופ' רוני גמזו הכחיש כל הזמן והסביר לי שזו לא הכוונה. לצערי, הוכח שצדקתי בדבריי וכי ההחלטה לסגר מלא בחגים סומנה מראש תוך סיכון מיותר וגרימת עליית התחלואה במשך הזמן. בנוסף התברר כי גם סיכום שהיה על בתי הכנסת הופר וכי ההחלטה להטלת סגר מלא לא תאפשר הפעלת בתי הכנסת בחגים לפי מתווה נומה, זאת בניגוד למסוכם בפירוש בינינו. לפיכך לא אוכל להמשיך בתפקידי כשר והחלטתי להתפטר מהממשלה ואחזור לכהן כחבר הכנסת לפי החוק הנורבגי. במשך חודש ימים אני שומע על התוכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים. אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו? למה חגי ישראל הפכו כתובת נוחה לטיפול בקורונה על אף הסבל הקשה לציבור. אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל".

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) אמר:

"הצטערתי מאוד על החלטתו של השר ליצמן לפרוש. אני מאוד מעריך את יעקב ליצמן ואני גם מכבד את ההחלטה שלו. אנחנו חייבים להתקדם ולקבל את ההחלטות הנדרשות".

יו״ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי הגיב להתפטרותו של ליצמן ואמר:

"צר לי מאד על התפטרות חברי הרב יעקב ליצמן מהממשלה. נמשיך ביחד בממשלה ומחוצה לה להיאבק בנגיף הקורונה למען בריאות תושבי המדינה. אני מקווה ומייחל שהרב ליצמן עוד יחזור לממשלה כדי שנמשיך לעבוד ביחד בעז"ה למען העם והמדינה".

שר הבריאות ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) מסר:

"צר לי על התפטרותו של ידידי שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. על כולנו לזכור שאין כאן איש נגד היהדות. כולנו בעד מאבק בנגיף. כל פעולות משרד הבריאות וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו נועדו לתכלית הזאת בלבד".

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר:

"אני מצטער על פרישתו של השר יעקב ליצמן מהממשלה. יש לי הערכה עצומה למנהיגותו ולעשייתו לאורך שנים בממשלה ובכנסת. אני מאוד מקווה שתימצא הדרך שתאפשר את המשך כהונתו בממשלה. השותפות הזו חשובה בימים רגילים ועל אחת כמה וכמה בימים מורכבים אלה".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר:

"שוחחתי עם ידידי הרב ליצמן ואמרתי לו בשם חברי סיעת 'דגל התורה' שאנו מצטערים על התפטרותו. כולנו תקוה שהנסיבות ייפתרו והוא יוכל לשוב לתפקידו במהרה".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"‏על שום מה מתפטר ליצמן? לא על שמערכת הבריאות שלנו פגשה את הקורונה מורעבת, בתת תקצוב כרוני, עם 300 מיטות טיפול נמרץ בכל הארץ . לא על שהפר בעצמו את הנחיות הממשלה ונדבק. ליצמן התפטר כי הוא דורש ששיקולים פוליטיים סקטוריאליים ימשיכו להנחות את ניהול המשבר. טוב שהוא מסיר יד מההגה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כתב:

"‏ליצמן גם צודק וגם טועה מאוד. הוא צודק שהדחיה המכוונת של תזמון הסגר לחגים מלמדת על סדרי עדיפויות עקומים במדינה יהודית. הוא טועה מאוד כי את השרירים הוא היה צריך להפעיל לפני שבועות וחודשים כשעוד אפשר היה להשפיע, לדרוש מהממשלה לעשות את הצעדים הנדרשים כדי למנוע סגר, או להקדים אותו. ‏הוא לא עשה את זה למרות שהיה ברור לו לאן זה הולך. עכשיו הוא נזכר. אבל עכשיו אולי כבר אין ברירה וכמי שאמונים על הציווי "וחי בהם" מה שהיה בעבר הוא לא רלוונטי. אם הוא חושב שלא צריך סגר זה לגיטימי אבל אם הוא חושב שצריך סגר אבל בגלל שלא עשו אותו קודם הוא לא מוכן עכשיו זו טעות קשה".