שר הביטחון ח"כ אביגדור ליברמן בראיון לגל"צ: "אין שום מרחב תמרון – החרדים רוצים להוריד את הסנקציות במקום חקיקה, הדברים האלה לא באים בחשבון".

היום, שלישי 03.07.2018 התראיין שר הביטחון ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) בתוכנית 'בוקר טוב ישראל' בגל"צ על העברת חוק הגיוס במליאה לקריאה ראשונה

ש: גיוס או "פייק" גיוס?

אני העברתי את החוק לכנסת אחרי שביקשתי מהרמטכ"ל לעבור על המתווה ולהחליט שזה מקובל עליו ועל ראש אכ"א. ברגע שקיבלתי או קיי, אנחנו התקדמנו. אני חושב שברור לכולם שאי אפשר למצוא פה פתרון שירצה את כולם. תפסת מרובה לא תפסת כלום. אנחנו הבאנו את הדבר הכי אחראי ממלכתי ומאוזן שאפשר לעשות. הסוגיה הזאת מלווה אותנו מ48 מאז שבן גוריון התעסק עם זה.

ש: החרדים אומרים שאם זה יעבור כלשונו הם יפרשו מהקואליציה, אז כנראה שיהיו שינויים במתווה?

יש גם רוב בלי חרדים. החרדים נמצאים במצב לא פשוט כי הבעיה היא פנימית שלהם. בישיבה השר דרעי נמנע מהצבעה על החוק. ברור לכולנו שהבעיה היא לא בין החרדים לבין הקואליציה. הם גם מבינים שכדאי לשים סוף פסוק לפרשה הזאת. הבעיה שלהם זה הקבוצות הקיצוניות שמנסים ללבות את האש. בסופו של דבר גם החרדים מבינים שאין שום אלטרנטיבה אחרת. לכן, עם כל הלחצים והאילוצים אני אופטימי שנצליח להעביר את זה קריאה שנייה ושלישית.

ש: אתה מכיר את הטענות שהחרדים דאגו אתמול שהחוק יעבור בקריאה ראשונה כי הם מבינים שזה לטובתם?

אנחנו לא באנו לרצות את החרדים או את התקשורת. אנחנו הבאנו חוק הכי ממלכתי ואחראי שיש.

ש: אתה פתוח לשינויים?

מה שחשוב זה שהחוק יענה על שני פרמטרים, הראשון זה שהוא עובר בג"צ והשני שהוא עובר את הרמטכ"ל ואם הוא עומד בין שני הפרמטרים האלה הוא מקובל. אני לא באתי עם שום דעה קדומה. אין מרחב תמרון ואנחנו שמענו מה החרדים רוצים אבל זה לא בא על חשבון. אם מדברים על שינוי מהותי כמו ביטול הסנקציות או ביטול החקיקה זה לא בא בחשבון.

ש: מה אתה חושב על הבחירה של יאיר לפיד?

אני חושב שעם כל הציניות של התקשורת הגיע הזמן שלפעמים צריך להצביע בצורה עניינית. יש סוגיות שהם חשובות ואקוטיות. הגיע הזמן למצות את נושא גיוס החרדים ולכן אני מאוד מעריך על ההצבעה של יאיר לפיד.

ש: ראש הממשלה תומך בחוק הזה?

ראש הממשלה נתן גיבוי 100% מההתחלה. החוק הזה לא נולד מכלום. בסוף משבר החורף היה משבר קואליציוני ואנחנו, סיעת ישראל ביתנו עצרנו את החקיקה של הסיעות החרדיות גם במחיר של פירוק הקואליציה. היינו מוכנים לפתרון אחד שהוא כתיבת מתווה של המערכת הביטחונית וראש הממשלה הביע תמיכה מלאה בנושא.

 

להאזנה לראיון המלא יש ללחוץ כאן