שר הביטחון אביגדור ליברמן על מתווה חוק הגיוס: "מה שחשוב זה שאנחנו מפסיקים עם כל החקיקה הבלתי פוסקת בנושאי דת ומדינה שפוגעת בסטטוס קוו"

הבוקר (ד') התראיין שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) לתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב', ודיבר על המתווה המחודש לחוק הגיוס שאושר אמש בקריאה טרומית ועל ההישג של מפלגתו בניסוח של מתווה זה וכן בחופש ההתבעה שניתן לה לבסוף להתנגד להחלטה להצביע לחוק טרם הגשת מסקנות הוועדה שהקים במסגרת משרד הביטחון. 

"אני מיניתי את הוועדה שאמורה לגבש את המתווה הנכון לגיוס בני הישיבות עוד חודש וחצי או חודשיים לפני שהמשבר פרץ. בנוסף, אנחנו אמרנו מראש כשמינינו את הוועדה שאנחנו מתחייבים לקבל את כל המסקנות גם אם זה תואם להשקפת עולמי וגם אם לא. אני רוצה וועדה מקצועית שהיא מורכבת מראש אכ"א ומהפצ"ר ומהרבצ"ר, אמרתי להם תתנתקו מכל אג'נדה פוליטית כולל האג'נדה שלי. האג'נדה היחידה שלכם היא צה"ל ומערכת הביטחון. מה שתמצאו לנכון תביאו ואני מתחייב להילחם על זה, יש לכם דף לבן ותביאו את ההמלצות הכי טובות ותנסו לגבש את החוק הכי טוב.

ש: זאת אומרת שהמלחמה הזאת נדחתה בכמה חודשים, כי יכול מאוד להיות שיבוא הנוסח של הוועדה המקצועית הזאת שאתה מינית ואם יהיו לה למשל המלצות לגייס חרדים בחורי ישיבות אז החרדים שוב יתנגדו וכל הסמטוחה תתחיל מחדש לא?
"אני שמח שכל המתווה ישראל ביתנו הציעה עוד לפני שבועיים כולו התקבל במלואו כולל הצבעה של סיעת ישראל ביתנו כנגד אותו חוק של ח"כ יואב בן צור. התקבלה הדרישה שאותה וועדה מקצועית תגבש את ההמלצות עד תחילת מושב הקיץ ורק בתחילתו קודם תאושר בקריאה ראשונה אותה המלצה אותו חוק שאנחנו כרגע מנסחים במשרד הביטחון. אני לא יודע לקרוא מחשבות ואין לי את הנבואה…

ש: ההיגיון אומר שאם יש שם משהו, בדל של ניסיון לגייס בני ישיבות זאת תהיה בעיה.

"מה שחשוב זה גם הסעיף השלישי שאנחנו מפסיקים עם כל החקיקה הבלתי פוסקת בנושאי דת ומדינה שפוגעת בסטטוס קוו, אנחנו רוצים להתמקד בעבודה יש לנו יותר מדי אתגרים ואיומים בתחום הביטחון. וכל מה שראינו בשנה האחרונה זה כל מיני יוזמות מהקפאת מתווה הכותל, נסיון לשנות הסדרי גיור, חוק המרכולים, עבודות רכבת בשבת, חוק הגיוס וגישור בבתי דין רבניים – ואנחנו דרשנו להפסיק את זה ואמרנו שאי אפשר ככה להתמקד בעבודה השוטפת. וזה התקבל כולל כל החקיקה שנמצאת בכנסת בתחום דת ומדינה הקפיאו את זה. כל מה שהצענו, כל שלושת הסעיפים, פשוט אפשר היה לחסוך את כל האנרגיות האלו ואת כל העוגמת נפש הזאת.

ש: אבל היו הערכות שראש הממשלה דווקא כן רצה ללכת לבחירות מוקדמות כדי לקבל מנדט מחודש מהבוחרים לקראת ההחלטה של היועמ"ש. היו אפילו שמועות שזה מתואם איתך שאתה עוזר לו עם המשבר כדי להקדים את הבחירות.
יש פה הרבה ספקולציות ופרשנויות. אני לא חושב שראש הממשלה רצה להקדים את הבחירות אבל בסופו של דבר, נגד דברי שטות קשה לבוא עם נימוקים הגיוניים. אבל אמרתי כבר שאני לא מכיר איש אחד שמתנדב לעזוב את תפקיד שר הביטחון, אין תפקיד יותר מרתק ממנו, ואני לא מכיר אף אחד שיוותר על זה סתם כגחמה פוליטית כדיל או ניסיון לרצות מישהו. אני לא רוצה לעזוב את משרד הביטחון אני חושב שבאמת נפלה בחלקי זכות גדולה לשרת את עם ישראל באחד התפקידים הרגישים והחשובים וכל הפרשנויות והספקולציות יש שם תערובת של רוע וטיפשות.

ש: יש עוד פרשנות עכשיו שאומרת שאתה חלטת סופית שאתה לא עוזר להקדים את הבחירות ולא ומונע את זה בכל דרך כי אתה ראית את הסקר בערוץ 2 לפיו יש לך מנדט אחד פחות מאורלי לוי אבוקסיס.
יש לי חדשות בשבילך. אני לא רואה טלוויזיה ולא ראיתי את הסקר, לפי הסקר האחרון לפני הבחירות אז בוז'י הרצוג הוא ראש ממשלה ואני לא עברתי את אחוז החסימה אז תשאיר את כל הסקרים והפרשנים בצד. הרי במדינת ישראל אין יכולת לאף פרשן לפרגן ולהגיד שמישהו מנסה להילחם על תפיסת העולם תמיד יחפשו הסבר נגטיבי. הם לא מבינים שיש אנשים בשבילם אמת זה לא רק אופציה אלא דרך חיים ויש אחרים שבשבילם אין אופציה כזאת גם להגיד את האמת. אז אני שמח שהמשבר הסתיים בדרך הכי טובה וכרגע צריך לעזוב את כל המלחמות הפוליטיות יש לנו עשייה מרובה בתחום הביטחון אני אחרי הראיון איתך טס לאחד התרגילים הצבאיים הכי גדולים שנערכו במדינת ישראל אי פעם יחד עם ארצות הברית.

להאזנה לראיון המלא, לחצו כאן.