שר האנרגיה יובל שטייניץ בראיון לערוץ 7: "גם לפני שנתיים התנגדתי להקפאה של מתווה הכותל, וחשבתי שזו שגיאה גדולה".

היום, שני 02.07.2018 התראיין שר האנרגיה, ח"כ יובל שטייניץ' (הליכוד) לערוץ 7 בנוגע למתווה הכותל וחוק הגיוס.

לאחר ששרי הממשלה סירבו לקבל את ראשות הוועדה למקומות הקדושים תחת השרה מירי רגב, ראש הממשלה קיבל אמש את המינוי לאחר משאל טלפוני שהתקיים בין שרי הממשלה. העברת הסמכויות נועדה לאפשר את אישור מתווה הכותל להרחבת הכותל הרפורמי. יחד עם ראש הממשלה אושר גם מינויו של שר האנרגיה יובל שטייניץ שצפוי לקבל את סמכויותיה של שרת המשפטים איילת שקד כחברת הוועדה. המינויים טעונים אישור מליאת הכנסת.

ש: חוק הגיוס יעבור היום?

אני מקווה שהוא יעבור. אני חושב שזה חוק טוב ומתון יחסית וכדאי מדינת ישראל וכל חלקי העם שהחוק הזה יעבור. שמעתי את היועץ המשפטי והם אמרו שהחוק הוא חוקתי ויש סיכוי סביר שבג"ץ לא יפסול אותו. החוק הזה הוא כרגע פשרה נכונה מתונה שגם עונה על צרכי צה"ל וגם על צרכי הציבור החרדי. בסופו של דבר השילוב במדינה גם בכלכלת המדינה וגם בהגנת המדינה הוא לא רק לטובת המדינה אלא גם לטובת הציבור החרדי. קשה לי לראות את העוני והניתוק בציבור החרדי וזה צריך להשתנות. הדרך הנכונה לפתור את הבעיה היא לשלב את הציבור החרדי.

ש: אתמול התקיימה בהצבעה טלפונית וקיבלת את התפקיד של השרה איילת שקד, למה לקחת את מקומה?

לא הייתה לי בעיה עם זה ולדעתי אם היו פונים לשרים אחרים בצורה מכובדת ולא בשאלה מי מתנדב, אלא בצורה עניינית וישירה היו עוד שרים שהיו מוכנים לקחת על עצמם את הוועדה הזו. בנוסף אני לפני שנה וחצי הייתי השר היחידי שנאבק בממשלה נגד הביטול והקפאה של מתווה הכותל חשבתי שזו שגיאה גדולה הרי יש את רחבת הכותל שם מתפללת האוכלוסייה החרדית והאורתודוכסית אבל בפינה של הפינה רחוק משם במקום מבודד יש גם פינה שבה 20 שנה מתפללים קונסרבטיבים ורפורמים, וזה לא מפריע לאף אחד. אני חשבתי שהמתווה הזה היה נכון. אני מקווה שהמחלוקת הזו היא בשם שמיים.

ש: בסופו של דבר רק לפני שבוע חטפת סתירה מהרפורמים, אז למה לך לקחת את מקומה של השרה שקד?

לא חטפתי סתירה. לא רציתי במיוחד את התפקיד הזה וסירבתי להיות מועמד ולהיפגש עם הוועדה הממנה. אני לא עושה חשבנות יותר מידי, אני עושה את מה שנכון.

ש: לא מעט חברי ליכוד תמכו בשרה מירי רגב אז אולי אתה לא עושה חשבונות כי אתה לא מתכנן להישאר בכנסת?

גם לפני שנתיים התנגדתי להקפאה של מתווה הכותל. מותר לשר בליכוד לנקוט בגישות ענייניות. אני בטוח שרבים מאוד במרכז הליכוד מעריכים את עמדותיי בנושא הזה.

מה קורה עם מינוי דיינים?

אני מתכוון לכנס את הוועדה ולמנות שורה ארוכה של דיינים חדשים במהלך הקיץ, אלא אם כן תעלה התנגדות בוועדה.

להאזנה לריאיון המלא, יש ללחוץ כאן