השרה רגב בגלצ: "לא אוכל לאשר את מתווה הכותל כפי שהוא היום, זוהי שאלה דתית ומצפונית אשר מנוגדת לערכים שלי"

הבוקר, חמישי 28.06.2018 התראיינה שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב לגל"צ בעקבות הודעתה אמש בדבר מתווה הכותל.

ש: את התפטרת או אישרת את העזיבה שלך את הכותל האם בנימין נתניהו כפה עליך את ההתפטרות הזאת?

לא. ראש הממשלה ממש לא כפה עלי את ההתפטרות הזאת ואני גם לא התפטרתי מתפקידי. היו לי ולראש הממשלה שיחות רבות בסוגיית מתווה הכותל החדש ואמרתי לו שברגע שהמתווה החדש צריך להגיל לוועדת למקומות קדושים שאני עומדת בראשה, לא אוכל לאשר את מתווה הכותל כפי שהוא היום, זוהי שאלה דתית ומצפונית אשר מנוגדת לערכים שלי.

ש: מדובר על הרחבת רחבה משותפת תחת קשת רובינסון, אבל זה כבר קיים היום?

זה קיים בצורה לא פורמאלית ולא חוקית והממשלה לא אישרה את זה. ברגע שזה מגיע אלי לוועדה ברור שאני צריכה לשאול את כל השאלות ולשמוע את כל העמדות השונות בנושא.

ש: אז למה להתפטר? זה נראה כאילו יש פה תרגיל

אני אלחם על עמדותיי ואין כאן שום תרגיל. ראש הממשלה אמר לי שהוא מבחינתו מתכוון להעביר את המתווה הזה ויש לו שיקולים רחבים יותר. אני שמחה שראש הממשלה הבין שאני לא יכולה ולא מסוגלת להעביר את המתווה כמו שהוא ולכן הוא הפקיע את סמכותי מראשות הוועדה והוא יעביר את זה בצורה מסודרת בכנסת וזה בסדר כי יש לו ראייה רחבה יותר משלי.

ש: את עושה את זה לאחר תקופה שנקרע קרע בין יהדות התפוצות לממשלה ורק שבוע שעבר אתם הליכוד שילמתם על זה מחיר כבד כי האמריקאים לא רצו איש ליכוד בתפקיד יו"ר הסוכנות. בגלל העמדה שלך הקרע ימשך

אני לא יודעת מה היה במהלך בחירת יו"ר הסוכנות אבל זה לא משנה. אני בטוחה שבוזי יעשה את הכל כדי לשמור על היחסים של התפוצות עם העם היהודי. אני כידוע לך נפגשת עם קהילות רפורמיות ואני מבינה את הבעייתיות שם ואני מכבדת כל יהודי בדרך שבה הוא החליט לשמור על היהדות שלו בחו"ל. בארץ יש לנו מורשת ישראל ויש מקום אחד שהוא הקודש הקודשים של העם היהודי וזה הכותל. לכל מקום יש את הכללים שלו ולא יכול להיות שרק במדינת ישראל אנחנו נהפוך את המקום הקדוש שלנו למקום של ריבים וצעקות שאין בו שום קדושה. ולכן אני מצפה שנשים יתפללו במקום של הנשים וכל אחד יעשה מה שהוא רוצה בבית הכנסת שלו.

ש: למה להתפטר תישארי ותילחמי עד הסוף

אני לא התפטרתי מתפקידי, ראש הממשלה הודיע לי על זה כי הוא רוצה למצוא פתרון על מנת להעביר את המתווה.

זה לא קריצה לחרדים על חשבון היהדות הרפורמית?

יש דברים מעבר לחישובים פוליטיים. יש לנו קו אדום ומצפון ואני רוצה לשמור את הכותל בתפילה על פי מסורת ישראל והרבנים הראשיים.

 

החבר מש"ס בוועדה לא התפטר ושרת התרבות התפטרה?

הוא יצביע נגד המתווה וראש הממשלה בעד, והמתווה יעבור. אני בסוף לא אוכל לתת את ידי לאישור המתווה. לראש ממשלה יש סמכות להפקיע את המינוי שלי.

 

אם נושא הכותל כל כך חשוב לך את צריכה להילחם בו?

אני אלחם בדרכי שלי אבל כמו שיש לראש הממשלה סמכות למנות אותי יש לו את הסמכות לפטר אותי. הוא ניסה למצוא פתרון לסוגיה הזאת. אני חיה על פי מסורת ישראל ולא רגילה לראות נשים עם כיפה בכותל. אני לא אתן את ידי למהלך הזה.

ש: מה קרה למירי רגב בשנת 2013 שקראה להכשיר מקום שבו תהיה תפילה מעורבת?

נכון בסוף ינואר 2016 הצבעתי בממשלה בעד המתווה כי הייתה פשרה עם החרדים והיה מתואם איתם. ברגע שהמתווה לא היה מקובל על החרדים הם חזרו בהם והייתה החלטת ממשלה שביטלה את המתווה הזה. גם אני בעד לתת מקום לכל אחד לפי האמונה שלו אבל שאני רואה את הריבים שיש כל חודש עם נשות הכותל, אז הפתרון הראוי הוא לשמור על הכותל.

 

לשמיעת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן