שרת התפוצות בדיון על אתגרי החינוך בתפוצות: "הדור הבא בסכנה קיומית. האתגר הוא לדאוג לחיבור של הדור הצעיר לזהות היהודית".

היום, שלישי 8.12.2020 התקיים בוועדת החינוך התרבות והספורט בראשות ח"כ רם שפע (כחול לבן) בנושא החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בתפוצות – במסגרת יום חיזוק הקשר בין יהודי התפוצות ומדינת ישראל.

ממלאת מקום יו"ר הוועדה ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) פתחה את הדיון ואמרה:

"אנחנו נשמע פה כמה סוגים של דוברים וסתירות כי כשאנחנו מדברים על חינוך יהודי זה פחות או יותר הדבר הכי מבוזר בעולם. אנחנו מדברים על מערכת מבוזרת שתלויה באופי של קהילה וערים שונות באופיין. אנחנו מדברים על בתי ספר תנועות וארוגני נוער ועולם עצום שליו העם היהודי עומד. אנחנו ננסה פה לקבל סקירות ותובנות על העולם של חינוך יהודי ומה מדינת ישראל עושה בנושא וצריכה לעשות. ננסה לגעת בתופעה מכמה כיוונים ולקבל תמונה מלאה במסגרת האפשר ביוזמה של משרד התפוצות לקיום היום. האתגר של העם היהודי להיות משפחה שלמה זה האתגר שלנו".

שרת התפוצות ח"כ עמר ינקלביץ (כחול לבן) הציגה את תוכניות הדגל של משרד התפוצות בתחום החינוך ואמרה:

"בחרתי לעשות בוועדה הזו לעשות סקירת עומק ורוחב על העשייה שקשורה לחינוך במשרד שלנו. מי בסוף מלווה את בתי הספר בתפוצות מבחינת פדגוגית בנושא של זהות יהודית? זה התפקיד של משרד התפוצות ואנחנו לוקחים אחריות על הדבר הזה. אחד האתגרים שלנו זה לדאוג לחיבור של הדור הבא ולדור הצעיר לזהות היהודית שלו ולמדינת ישראל. במהלך החצי שנה האחרונה אני מדברת עם המון ארגונים מכל הקשת של היהדות ומכולם אני שומעת את אותו הדבר שהדור הבא שלנו נמצא בסכנה קיומית. בתי הספר היהודים בעולם הם יקרים יותר ומתוך כמיליון שש מאות ילדים יהודים בעולם רק אלף ארבע מאות לומדים בבתי ספר יהודיים. בסוף נוצר הניתוק והקשר מהזהות היהודית כי יש פחות חיבור לחינוך היהודי. בהרבה מאוד מקומות הילד הוא הצינור המחבר של המשפחה היהודית. יש לנו אתגר נוסף וזה מחסור במורים שיודעים ללמד את המקצועות הקשורים ליהדות. בנוסף, מגפת הקורונה הפכה את הלימודים ללימודים מרחוק וזהו אתגר בפני עצמו דווקא בתקופת החגים היהודיים כי המסגרות הקהילתיות לא יכלו להתקהל. גם בתרומות הפילנתרופיות ראינו ירידה בתקופה הקשה הזאת של משבר הקורונה. עם האתגרים הללו אני רוצה לספר על מגוון הדרכים בהם המשרד שלנו פעל. קודם כל יונייטד זה ארגון שהמשרד הקים ומדובר על מיזם שנועד לחזק בתי ספר יהודים בתפוצות. במסגרת הארגון אנחנו בונים תכניות אסטרטגיות ארוכות טווח ומגדירה חזון ויעדים לכל בית ספר בפני עצמו. בנוסף אנחנו מעניקים השלמות מקצועיות לצוות המורים בבתי הספר היהודיים. פרויקט הדגל שלנו שאנחנו עובדים עליו בימים הללו זה משרד חינוך יהודי עולמי. החידוש פה זה לקחת טקטיקות ולהפוך אותן לאסטרטגיה רחבה יותר ממענים ממוקדים. אנחנו לוקחים אחריות במסגרת היכולות שלנו על החינוך התפוצות דווקא בתקופה הזאת שהרבה מוסדות נסגרים. בתקופת הקורונה התאמנו את מערכות הלימוד למערכות מקוונות".

לצפייה בשידור הוועדה יש ללחוץ כאן