שרת המשפטים ח"כ איילת שקד על מתווה חוק הגיוס הצפוי לעלות לקריאה ראשונה במליאה: "מצד אחד זה חוק שלא מרתיע את החברה החרדית, מצד שני יש עידוד משמעותי, וסנקציות כלכליות".

שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התראיינה ל"כיכר בכנסת" בנושא המשבר הפוליטי סביב חוק הגיוס החדש, הצפוי לעלות בקרוב לקריאה ראשונה בכנסת.

על חוק הגיוס:

"אני חושבת שהחוק מאוזן וטוב. הוועדה של משרד הביטחון עשתה עבודה טובה. מצד אחד זה חוק שלא מרתיע את החברה החרדית, כי מנגנון הסיום שלו אינו מדבר על סנקציות פליליות או חובת גיוס, ומצד שני יש עידוד משמעותי – יש גם סנקציות כלכליות, שבקדנציה הקודמת ניסיתי לשכנע את 'יש עתיד' לתמוך בהן".

על המחלוקות הפנים חרדיות באשר לנוסח החוק:

 "אני חושבת שאם יקראו טוב טוב את כל המשפטים שבחוק, ייראו שהציבור החרדי בהחלט יכול לחיות איתו. גם בגלל ההכרה בערך לימוד התורה, וגם מבחינת ה'יעדים'. אם מי שלא לומד מקרב הציבור החרדי יתגייס, מי שלומד בוודאי ימשיך ללמוד. אני חושבת שיש איזון נכון בחוק".

 

על תמיכתו של יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד בחוק הגיוס:

"המתווה הזה למעשה הפוך מהמתווה של 'יש עתיד', אני במשך שעות ארוכות, וימים, בכנסת הקודמת, ניסיתי לשכנע את עופר שלח (יש עתיד) וסיעתו לתמוך במתווה כפי שהציג עכשיו משרד הביטחון, של סנקציות כלכליות ולא פליליות, והם סירבו בתוקף. ראשית, אני שמחה שהם שינו את דעתם. שנית, אני חושבת שלפיד עושה שימוש ציני בזיכרון אולי הקצר של הציבור. הוא לא טורח להסביר לציבור, אבל הוא בהחלט אינו דובר אמת ומסלף את המציאות. בחוק הנוכחי יש רק סנקציות כלכליות, ואין חובת גיוס. בחוק שלו הפקיעו משר הביטחון את הסמכות לדחות גיוס אם לא יעמדו ביעדים; בחוק שלו אכן היתה חובת גיוס".

על הודעתן של הסיעות החרדיות כי יצביעו נגד החוק:

"ראשית, אני עוד לא יודעת אם כולם יצביעו נגד; אני חושבת שטוב יעשו הסיעות החרדיות אם יחשבו על זה. אני חושבת שגם חברי הכנסת החרדים וגם הציבור החרדי יודעים שהחוק הזה הוא בסך הכל מאוזן וטוב. אנחנו קואליציה יציבה, ואני מאמינה שנגיע לנוסח מוסכם. אפשר להעביר את החוק הזה בקריאה ראשונה, ואז לעשות תיקונים בכנסת. בסך הכל, הרעיון הכללי של החוק, הוא רעיון נכון".

על מעורבותה בחוק החדש :

"הוועדה של משרד הביטחון התייעצה איתי, והופעתי בפניה. אני חושבת שהתזכיר שהם בנו הוא תזכיר נכון. גם היום אני בקשר עם הסיעות החרדיות וסיעות אחרות בקואליציה, על מנת להסביר את פרטי החוק, כי באמת לא כולם מבינים את כל הניואנסים. כשהחוק יגיע לכנסת, חברי הכנסת ישיגו את השינויים הנדרשים".

לצפייה והאזנה לראיון המלא באתר "כיכר השבת" יש ללחוץ כאן