שנה לרפורמה בשירותי הדת שהובילו השר נפתלי בנט וסגן השר אלי בן דהן: מה השתנה?

בתחילת מושב הכנסת הכריז המשרד לשירותי דת ובראשו השר נפתלי בנט וסגן השר אלי בן דהן, על "רפורמה בשירותי הדת" כחלק מהרפורמה כל זוג יוכל להירשם לנישואין בכל מועצה דתית ברחבי הארץ, וכך להקל עליהם בהליך זה וכפועל יוצא לשפר את השירותים שמציעה כל לשכה.
נערך תיקון לפקודת הנישואין והגירושין (רישום) בה נקבע כי ""בני זוג יהודים המבקשים להינשא, רשאים להירשם לנישואין אצל כל רב שמונה כרושם נישואין לפי סעיף 2(6) לחוק הרבנות הראשית לישראל, התש"ם-1980, בלא קשר למקום מגוריהם או למקום עריכת הנישואין".
כיום כשנה לאחר ההכרזה על הרפורמה, עולה מדו"ח שפרסמה עמותת "עתים" כי רוב המועצות הדתיות דורשות תעודה על מעמד אישי ("תעודת רווקות") מהמועצה הדתית במקום המגורים בלבד כדי לרשום את הזוג לנישואין. מדיניות המאלצת את בני הזוג להתחיל בהליך רישום נשואיהם במקום מגוריהם, לשלם 150 ש״ח נוספים על הוצאת תעודת הרווקות, ולהשקיע זמן, מאמץ וכסף מיותרים.

**תודה לעו"ד אלעד קפלן, מנהל המחלקה המשפטית ב"עתים" על המידע

בתגובה לחשיפה זאת נמסר מהרבנות הראשית בתגובה לאתר החדשות "וואלה": "הדרישה לתעודת רווקות לפני הרישום לנישואין נועדה להבטיח מניעת התבוללות. ההחלטה התקבלה בישיבה של מועצת הרבנות הראשית, על סמך קביעה של היועץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל כי הדרישה מתיישבת הן עם לשון החוק והן עם תכליתו. האגרה נקבעה על ידי המשרד לשירותי דת".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "הדרישה להנפקת תעודת רווקות ממקום המגורים אינה מנוגדת לחוק. החוק מחייב לאפשר רישום לנישואין בכל מקום ללא קשר למקום המגורים – והמועצות הדתיות מצייתות לחיוב זה. ברוב המועצות הדתיות מאפשרים לעשות גם את החלק של תעודת רווקות במקום בו נרשמים, דבר שמתאפשר בזכות מערכת המחשוב של המשרד לשירותי דת".

לידיעה מאתר "וואלה" אודות מצב הרפורמה בשירותי הדת, לחצ/י כאן

 
השר נפתלי בנט כתב לפני כשנה בעמוד הפייסבוק שלו על הרפורמה כך:
"הבטחנו – קיימנו: המהפכה בשרותי הדת יצאה לדרך! כל הכבוד לסגן המדהים שלי, ח״כ הרב אלי בן דהאן.
הכנסת אישרה כעת בקריאה שניה ושלישית את המהפכה שהבטחנו בשרותי הדת: "בחר לך רב" – פתיחת אזורי הרישום לנישואין.
הדבר יסייע בעד כל זוג מ- 35,000 הזוגות שנישאים במדינת ישראל מדי שנה, ובמסגרת המהפכה יוכל כל זוג לבחור את המקום שבו יוכל להירשם לנישואין.

כמו בתחרות בכל תחום אחר – יתבטל קהל הלקוחות ה"שבוי" שהיה קיים עד היום ברישום לנישואין, כאשר היתה חובה להירשם אך ורק בעיר המגורים של החתן או הכלה.הבטחנו – קיימנו: המהפכה בשרותי הדת יצאה לדרך! כל הכבוד לסגן המדהים שלי, ח״כ הרב אלי בן דהאן.
הכנסת אישרה כעת בקריאה שניה ושלישית את המהפכה שהבטחנו בשרותי הדת: "בחר לך רב" – פתיחת אזורי הרישום לנישואין.
הדבר יסייע בעד כל זוג מ- 35,000 הזוגות שנישאים במדינת ישראל מדי שנה, ובמסגרת המהפכה יוכל כל זוג לבחור את המקום שבו יוכל להירשם לנישואין.

כמו בתחרות בכל תחום אחר – יתבטל קהל הלקוחות ה"שבוי" שהיה קיים עד היום ברישום לנישואין, כאשר היתה חובה להירשם אך ורק בעיר המגורים של החתן או הכלה"

לידיעה אודות הצעת החוק לפתיחת איזורי רישום לנישואין, לחצ/י כאן

שינוי גודל גופנים