יומים וחצי לפקיעת המנדט: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ח"כ אביגדור ליברמן. ליברמן: "לא הגענו לנושאי דת ומדינה".

אתמול, ראשון 17.11.2019 נערכה פגישה בין צוותי המשא ומתן של מפלגת כחול לבן ומפלגת ישראל ביתנו.  במהלך פגישה, הציע צוות כחול לבן הוצאה לפועל של חקיקות סביב סוגיית הדת והמדינה.

לפי הפרסום של חדשות 13, במפלגת כחול לבן החליטו במהלך סוף השבוע להגדיל את עצמת הפיתוי ליו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן ולכן, במסגרת המשא ומתן בין שתי המפלגות הוצע לבטל את חוק המרכולים, חקיקת מתווה חוק הגיוס, ייסודו של מתווה חוק הגיור (גיור על ידי רב עיר), יישום מלא של מתווה הכותל, ברית הזוגיות, שימור מעמד המשפט העברי בתוך המשפט הישראלי ותחבורה ציבורית בשבת.

בהודעה משותפת של הסיעות נאמר:

"בסיום הפגישה בין צוותי המו"מ של ישראל ביתנו וכחול-לבן מסרו הצדדים כי הושגה התקדמות של ממש בניסוח קווי היסוד, ובפרט בנושאים הנוגעים לענייני דת ומדינה. נציגי הצדדים יפגשו שוב הערב ומחר".

כזכור, במרכז הדרישות של מפלגת 'ישראל ביתנו' בנושאי דת ומדינה: תחבורה ציבורית בשבת, ביטול חוק המרכולים של אריה דרעי, חוק גיור חדש, אישור מתווה הכותל וחובת לימודי ליב"ה.

כמו כן, מוקדם יותר התקיימה פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. על רקע ההתקדמות בשיחות, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את ראשי הסיעות החרדיות לפגישה היום בלשכתו.

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן התייחס אמש לפגישתו עם ראש הממשלה במהלך נאום בכנס בתל אביב שעסק בנושא דת ומדינה ואמר:

"זה שראש הממשלה נתניהו לא תקף אותי זה כבר טוב. הפגישה איתו הייתה עניינית ומחר ניפגש שוב. לא הגענו לנושאי דת ומדינה".

מהמפלגות החרדיות נמסר:

"דברים שנוגעים בהלכה לא שייך להתפשר כי אין לנו סמכות לוותר על משהו בנושאי יהדות. כרגע לא הובא שום דבר קונקרטי לדיון ועל כל הפשרות אנחנו שומעים בינתיים רק בכלי התקשורת. צריך להבין מה באמת נתניהו רוצה כדי לדעת האם ואיך אפשר להתקדם. אם רוצים שהחרדים יתגמשו במשהו, צריכים לתת לנו משהו מסודר – ואיתו נלך לרבנים".

שר הפנים ח"כ אריה דרעי (ש"ס) אמר במהלך ישיבת בלוק ה55 הכנסת:

"התוודעתי שיש איזה סיכום על מתווה של דת ומדינה בין ליברמן לכחול לבן. זה חיסולו המוחלט והטוטלי של הסטטוס קוו. אני רוצה לספר שכחול לבן היו מוכנים לתת לנו הכל, כולל שמירת הסטטוס קוו כלשונו וככתבו והכל, כדי להקים ממשלה, לכן ה'הסכם' הזה הוא מהלך ציני".