רה"מ החליפי ושר הביטחון גנץ על חוק הגיוס: "אחרי הסגר נתחיל לעבוד על מסגרת הגיוס וכל מה שקשור בכך".

אתמול, שלישי 15.9.2020 במהלך שיחה שקיים ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון ח"כ בני גנץ (כחול לבן) התייחס לנושא חוק הגיוס ואמר כי יעסוק בקידומו בחודש הבא למרות שהצהיר בעבר כי הוא דוחה את גיבוש חוק גיוס חדש בארבעה חודשים.

כזכור, מחר צפוי לפקוע חוק הגיוס ולחול חוק גיוס חובה על כל בן 18, כאשר שמדובר בשינוי שמעורר חשש כבד בקרב הציבור החרדי, למרות שהצבא לא יאכוף את גיוס החובה – אך החוק מאפשר לעשות זאת בפועל.

שר הביטחון בני גנץ פנה לבג"ץ על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ודורש הארכה נוספת בחוק הגיוס בסך של חודש ימים, עד לתאריך 16.10.20, מדובר בהארכה השביעית, כשכלל לא ברור אם בג"ץ יאשר את הדחייה כפי שהיא.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון ח"כ בני גנץ (כחול לבן) אמר:

"אחרי הסגר נתחיל לעבוד על מסגרת הגיוס וכל מה שקשור בכך".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו הגיב לבקשת הדחייה והצהיר כי יעתור לבג"ץ בנושא:

"גם בעניין השוויון בנטל צריך סדר. בקשת משרד הביטחון מבג"ץ לדחות פעם נוספת את חוק הגיוס מהווה דה פקטו כניעה נוספת של ממשלת נתניהו גנץ למפלגות החרדיות. הימים האחרונים מוכיחים שוב כמה צה"ל הוא צבא העם וכמה השוויון בנטל הוא הכרחי. כאשר פיקוד העורף מקיים חקירות אפידמיולוגיות הוא עושה זאת על מנת להגן על כולם, לא משנה אם אתה חרדי או חילוני, יהודי או ערבי. לוחמי כיפת ברזל שיירטו השבוע מספר לא מבוטל של טילים שנורו על יישובי הדרום, עשו זאת כדי לשמור על חייהם של כולם. ולכן אני לא רואה סיבה מדוע חלק מהציבור תורם את חלקו לחברה וחלק יודע רק לקבל. היום נעתור לבג"ץ בבקשה לדחות על הסף את הבקשה לדחייה נוספת בהעברת החוק ולהכריע בסוגיה העקרונית והמוסרית. החוק צריך לעבור בכנסת בדיוק באותו נוסח של הוועדה המקצועית של משרד הביטחון, כפי שהוגש על ידי ב-2018 וכפי שעבר גם בקריאה ראשונה בתמיכת נתניהו עצמו".

בתחילת השבוע, גם שר הפנים אריה דרעי התייחס לסוגיית חוק הגיוס בראיון לאתר החדשות החרדי 'בחדרי חרדים' ואמר:

"העמדה שלי היא שאסור להפוך את חוק הגיוס לבן ערובה, זה צריך להיות חוק לגופו של עניין, חוק של גישור – אני מאוד מקווה שבית המשפט לא יענה לבקשת הדחייה ויורה לכנסת ולשר הביטחון לפעול".

שינוי גודל גופנים