שדולת עם ומדינה התכנסה היום לדון בנושא משבר הגיור-אתגרים ופתרונות. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): " הסוגיה היא לא רק הלכתית אלא חברתית של ואהבת לרעך כמוך של אחריות לאומית".

היום, שלישי 29.05.2018 כינסו חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ויהודה גליק (הליכוד) את כינוס שדולת עם דת ומדינה בנושא משבר הגיור-אתגרים ופתרונות. בהשתתפות השופט אליקים רובינשטיין וד"ר דוד בריקסטון סגן יושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "סוגיית הגיור איננה מספיק נוכחת על סדר היום וקיימת אדישות לנושא בקרב הציבור. הסוגיה היא לא רק הלכתית אלא חברתית של ואהבת לרעך כמוך של אחריות לאומית. כנראה עדין לא הצלחנו לתרגם את זה לשפת החברה הישראלית אחרת אני לא מצליחה להסביר לעצמי את האיחור הזה בהרבה שנים של העיסוק בנושא. יש חוסר הבנה בלהיות בדור הזה שמהווה את קיבוץ הגלויות".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "כולנו מדברים וחולמים שתהליך קיבוץ הגלויות ילך ויגבר ונראה גלי עלייה. וכולנו צריכים לזכור שלא משנה מאיזה מדינה העלייה מגיעה, יש לנו צו לאומי ממדרגה ראשונה שתהליך הזה של קיבוץ הגלויות יכלול בתוכו השתלבות מלאה בתוך החברה הישראלית ודאי אלא שמגיעים מתוקף חוק השבות. נושא הגיור צריך להיות בראש מעיינינו כפרוייקט לאומי. ראש הממשלה הבטיח לי שלא תיסגר אף לא כיתת לימוד אחת של גיור בשל חוסר תקציב".

יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג (המחנה הציוני) : "הגיור הוא אתגר שהמערכת הפוליטית הישראלית הייתה צריכה להידרש אליו בכל הכוח ללא מורא וללא חשש. כשאתה קורא את מגילת רות אתה מתפוצץ איך ממה שנאמר במגלית רות זה הגיע לפרשנות כ"כ קיצונית בדור הזה".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "הגיור מסעיר את התפוצות הרבה יותר משמסעיר את הציבור בארץ. הגיור בעייני הוא האיום האמיתי, הוא עתידו של העם היהודי. צריך להחדיר לעם ישראל כמה הנושא הזה חשוב."

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) : "אנחנו כנציגי הציבור וחברי הכנסת במדינת ישראל מחויבים לפעולה במישור החקיקתי מול הממשלה בנושא הגיור. יש דברים שהרבנות הראשית לא יכולה לעשות, אבל המדינה כן. המדינה היא זו שיש לה אחריות לאזרחים שלה והיא חייבת לפעול, גם אם החוק לא יהיה בקונצנזוס. יש להכיר בגיורים של כלל הזרמים היות והם מייצגים את מי שעולים לארץ בעידוד המדינה. המדינה אומרת לאותם אזרחים שהם שווי זכויות אך לא מכירה בגיורים של אותם אוכלוסיות".

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין : נושא הגיור מצדיק חקיקה. גיור שמקובל הלכתית על הכל, ויחד עם זה ידידותי לכל הזרמים גם לרפורמים ולקונסרבטיבים. בישראל צריך להיות גיור שיהיה מוכר על ידי כל, שלא יהיה מצב שאדם מתגייר אבל כשהוא רוצה להתחתן הוא צריך לטוס למדינה אחרת. הגיע הזמן לחקיקה בנושא. צריך לסייע לקדם חקיקה הגונה".

הרב שאול פרבר מנכ"ל עמותת עיתים: למרות שיש כמה סיבות לחשוב שיש תקווה בעניין הגיור לצערי הפתרון של אחריות על עם היהודי לא יבוא מהמקום הזה. אם יש פתרון, ויש פתרון הוא נמצא עם הגרים ומשפחות הילדים שבאים ואומרים בצורה חד משמעית שהסיפור של הגיור הוא לא רק סיור הגבולות של עם ישראל אלא של מהות עם ישראל. אני מקווה וכולי תקווה שבשנה הבאה אנחנו נשב כאן ונגיד התקדמנו, יש בשורה. אנחנו לא מתייאשים ההפך כל פעם שיש תנועה אחורה אנחנו יודעים להגיד איך אפשר גם אחרת".

גלעד קריב מנכ"ל התנועה הרפורמית: הגיע הזמן להבין איפה אנו חיים. אם הסוגיה חשובה, הגיע הזמן לשים בצד את הרעיון של גיור ממלכתי שיפעל לפי בית הלל. ההתקנה של מערך ממלכתי הוא פירצה הקוראת למי שמבקש לשלוט במנגנון. הדיבורים האלו טובים לספרים אקדמיים, לא יהיה בישראל מערך שיהיה גם מונופוליסטי וגם מתון ומכבד. לכל אורך הדרך יהיה מאבק מי שולט במערך הזה. מי שאכפת לו מהמערך – צריך לאפשר מערך פלורליסטי, צריך לאפשר לקהילות מוכרות לגייר בארץ כפי שהן עושות בתפוצות. הגיע הזמן שמהשולחן הזה תצא גישה ציונית בוגרת".