שבת במרחב הציבורי- התבטאויות חברי וחברות כנסת ביחס להחלטת ראש הממשלה על הפסקת עבודות האחזקה של רכבת ישראל ביום השבת

ביום שישי 2 בספטמבר 2016 לפני כניסת השבת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה על הפסקת כלל עבודות האחזקה שתוכננו על ידי רכבת ישראל במהלך יום השבת. זאת, בהתאם לדרישת הסיעות החרדיות, בטענה שאלו עבודות שאינן כרוכות בפיקוח נפש, וכי קיומן נוגד את הסדר הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה. בעקבות החלטה זו, רכבת ישראל הודיעה על השבתת מספר קווים, ההחלטה הביאה לשיבושי תנועה קשים לעבור עשרות אלפי נוסעים ברכבת ישראל. השיבושים באורח החיים של מאות אלפי אזרחים ואזרחיות שנגרמו כתוצאה מהשבתת הרכבת העלתה לסדר היום את העיסוק סביב שמירת יום השבת, במסגרת הסדר הסטטוס-קוו במדינת ישראל.
חברי וחברות הגיבו בדבר הפסקת העבודות והסדר הסטטוס–קוו:

להלן לקט התבטאויות

עליזה לביא:
משבר הרכבת הוא על הכל, חוץ מעל 'חילול שבת'. המשבר הזה הוא לא בשם השבת ולא בשם ההלכה היהודית. הוא בשם כוחנות וציניות פוליטית בגרסתן המכוערת ביותר, ואת המחיר משלמים עשרות אלפי נוסעי הרכבת, חיילות וחיילים, נוסעות ונוסעים שחייבים את שירותי הרכבת. לרבים מהם אין רכב פרטי ואין חלופה יעילה אחרת.
על השבת שומרים מתוך רצון טוב, איש איש בדרכו, לא מתוך כפייה ובטח שלא מתוך מאבקי שררה בין שרים ופוליטיקאים שסולם הערכים שלהם נקבע לפי משב הרוח הרגעי והצורך הפוליטי.
ואגב, אם שמירת השבת במרחב הציבורי באמת מעניינת מישהו מהשחקנים בהצגה המכוערת שרקחה הקואליציה, הרי שהם השיגו בדיוק את ההפך: הרבה יותר חילול שבת, מאבקים ומלחמות סביב הנושא, קרו במהלך השבת. במקרה או לא -השבת גם חל ראש חודש אלול. סליחות, מישהו?
 
יצחק הרצוג:
לא משבר רכבות אלא רכבת השדים של נתניהו. השבת חשובה לי ולכל עם ישראל במובן הלאומי והחברתי העמוק ביותר אבל בינה לבין המשבר הזה אין שום קשר. זו מלחמת בוץ פנימית של הליכוד שהציבור משלם את מחיר.

בנימין נתניהו:
הטענה לגבי הצורך בעבודות הנוכחיות בשבת היא שלא רוצים להעמיס על הכבישים בימי חול. אך טענה זו נסתרת על ידי כוונת רכבת ישראל כבר בעוד שבועיים להשבית את תנועת הרכבות לשמונה ימים רצופים, שרובם כמובן בימי חול. לחליפין ניתן לבצע את העבודות בלילות, אולי משום כך רק לפני שישה שבועות אמר שר התחבורה לחרדים שלא יהיה צורך בעבודות בשבת ומנכ"ל משרדו אמר שבמקרה הגרוע תהיה פגיעה מינימאלית.
אם כך, מדוע משרד התחבורה לא הצמיד את העבודות הללו לאותם ימי השבתה מתוכננים ובכך מונע פגיעה מיותרת בציבור? זהו משבר מיותר ומלאכותי שלא היה צריך לבוא לעולם.
ראש הממשלה יפעל כדי שמשברים מיותרים כאלה לא יקרו ושהפגיעה בציבור מעבודות התשתית ברכבת תהיה מינימאלית. להבדיל, כשיהיה צורך אמיתי ולא מדומה לבצע עבודות בשבת, ראש הממשלה יאפשר זאת כפי שעשה רק לאחרונה בתיקוני תחנת הרכבת בעזריאלי תל אביב.

עומר בר לב:
עכשיו רבנים יקבעו מה זה פיקוח נפש ומה היא סכנת חיים ועכשיו יפסיקו לעשות תיקונים הכרחיים במסילות הרכבת בשבתות כאשר אין תנועה, וקצה הקרחון שעד כה רק הוא צף מעל פני המים ואתו אפשר היה לחיות (אומנם בקושי – רכבת אחת במוצ"ש זו לא מציאה גדולה) ילך ויעלה.

ציפי לבני:
ההתנהלות של נתניהו נעה בין כניעה מוחלטת לדרישות קיצוניות ללא תנאי לבין משחקים פוליטיים וכיפופי ידיים מול שריו – על חשבונכם. זה סדר העדיפויות שלו, בכל תחום. חשש מהחרדים ומשר התחבורה = רכבת ישראל עוצרת. חשש מהבית היהודי = הרכבת המדינית עוצרת, ובשני המקרים את המחיר משלם הציבור כולו ובעיקר חיילי צה"ל.

אילן גילאון:
נתניהו חזק על חלשים וסמרטוט של חרדים.
יצאנו היום להפגין, חברי הכנסת של מרצ ופעילי המפלגה, נגד ממשלת ישראל שיורקת שוב בפרצוף של רבבות אנשים שמשתמשים בשירותי הרכבת, שאין להם רכב פרטי או יכולת התניידות שהיא לא תחבורה ציבורית. אלה כל אותם הצעירים, הקשישים, הנוער שייפגעו מיידית מאפסותה של הממשלה הזו, ובשמם אנו תובעים היום מנתניהו הזו לסגת מסיכומי החרפה שהגיעה אליהם עם הסיעות החרדיות.

זהבה גלאון:
הסטטוס קוו מת. בממשלה מנסים למכור לנו עכשיו שעבודות התשתית של הרכבת הם איזשהו סיפור חדש. זה שקר. עבודות תשתית ברכבת מתנהלות כל שבת, כבר שישים שנה. הסיעות החרדיות לא גילו את העובדה הזו היום, הן רק מצאו עץ לטפס עליו. כי אפשר, וכי נתניהו ייכנע.
אם הטירוף הזה לא יעצור כאן, אפשר יהיה להמשיך לטפס על עצים נוספים. למה לא לעצור את התנועה בנמלים? בנתב"ג? למה לא לעצור עבודות תשתית בשבת לחברות סלולרי ולחברת החשמל? חושבים שאני צוחקת? עכשיו יש דיווחים שהרכבות הן רק פרומו לסיפור גדול יותר – סגירת עסקים בשבת.
הסטטוס קוו מת. הוא גוויה, נטול חיים, נח על משכבו בשלום. אם לא היו ממסמרים אותו לרצפה הוא היה מריח את החרציות מלמטה. זהו אקס-סטטוס-קוו. אין סטטוס קוו כשאחד הצדדים מחליט להפר אותו על גבם של מאות אלפי ישראלים.
רוצים מלחמה? אין בעיה. ח"כ תמר זנדברג כבר הגישה בעבר עתירה שתובעת הסדרת תחבורה ציבורית בשבת, כפי שדורש החוק, אבל עכשיו הכפפות יורדות. אנחנו נפעל בעיריית תל-אביב ובכל רשות מקומית שאנחנו מיוצגים בה כדי להסדיר תחבורה ציבורית בשבת. מבחינתנו, אין יותר סטטוס קוו. הממשלה הזו עברה כל גבול וצריך לשים לזה סוף.

מיכל רוזין:
למה צריך סטאטוס קוו אם נתניהו נכנע לכל מעשה סחטנות של המפלגות החרדיות?
''הישג לחרדים'' ו''כניעה היסטורית''. אלו שתי כותרות מהיום על החלטת ראש הממשלה לבטל את פעילות הרכבת בסופי שבוע. שתיהן מתארות בדיוק את המצב אך תוסיפו לזה גם: ''תקדים היסטורי שמערער את הסטאטוס קוו". ביטול עבודות התשתית שמבצעת רכבת ישראל בשבת, משמעותה ביטול שגרת הרכבות בסופ''ש שתפגע בכ-35 אלף נוסעים ונוסעות. המשמעות היא גם השבתה של הרכבת באמצע שבוע שתפגע באורח חיינו.
מעל הכל זה ערעור תקדימי על הסטאטוס קוו אבל לצד אחד – החילוני. לא רק שבת על הפרק, מה עם חיבור הפריפריה למרכז ולהפך? מה לגבי ניידות בסיסית עבור תושבים ותושבות שצריכים לסוע לעבודה מדי יום? מה לגבי העומס שיובא על האוטובוסים, שכמובן אינם ערוכים לכך, וכמות הכספים הפרטיים שנוציא מכיסנו על כך? השאלות האלו לא מעניינות את ראש הממשלה – הוא בחר בחרדים ופגע בנו. זאת כניעה היסטורית אך גם מסוכנת הרי זה תקדים להפרה חד צדדית של הסטאטוס קוו.
בדיוק כמו שאר מפלגות הקואליציה, לרבות מפלגת הליכוד עצמה, החרדים מצאו את החרב והם אוחזים בה בחוזקה: פירוק מלכות נתניהו. הכס הפך לחזות הכל והציבור נדרס תחת גלגלי המגלומניה ושיגעון הגדלות של נתניהו.
הקמנו בישראל מפעל לאומי יהודי שלא נשען על הרבנים, אלא על הדמוקרטיה וקיבלנו ראש ממשלה שמוכן לארוז את כל זה בעטיפת מתנה ולתת לחרדים. הכל מהכל, רק שישאר בשלטון. לא ייתכן שסוגיות מקצועיות הקשורות לחיי אדם ולרווחת אזרחי ישראל, יוכרעו ע"י רבנים. מה שקורה כאן הוא לא רק שאינו אחראי ואינו דמוקרטי, הוא אינו ציוני.

יאיר לפיד:
הממשלה מבטלת עכשיו קווי נסיעה ברכבת בלחץ המפלגות החרדיות. מי שייפגע מכך הם חיילי צה״ל ואזרחים שאין להם כסף לרכב פרטי.
הדבר היחיד שמעסיק את הממשלה הזאת, זה הכסאות של עצמם. גם אם זה אומר שלחיילי צה"ל לא יהיה כסא לשבת בו כדי להגיע הביתה.

מירי רגב:
השבת היא יום המנוחה הלאומי של כולנו. שמירת הסטטוס קוו בעניין השבת מחייבת את כלל משרדי הממשלה ואין לפגוע בו.
ישראל ניצבת בפני אתגרים לא פשוטים ולכן עלינו השרים לפעול בתאום ובהדברות עם ראש הממשלה בכדי לשמור על אחדות הליכוד והממשלה למען מדינת ישראל.

משה כחלון:
מצער שעימות פוליטי אישי פנים מפלגתי הביא לפגיעה מיותרת באזרחי המדינה הנזקקים לתחבורה ציבורית סדירה.
אני קורא לכל הצדדים לשמר את הסטטוס קוו שהיה נהוג ולהימנע מכל פגיעה בו.
מעבר לכל עימות פוליטי עומדים אזרחים שזכאים לקבל שירותים תקינים תוך התחשבות ממשית באיכות חייהם ובצרכי החיים עצמם.

עמיר פרץ:
ש״ס ויהדות התורה ישבו באין ספור ממשלות, עם השמאל ועם הימין, ברוב מוחלט של המקרים הצליחו לשמור על סטטוס-קוו מבלי לפגוע ולשבש את חייהם של האזרחים. בשביל נתניהו הם – כמו אזרחי ישראל – פשוט ניצבים בהצגה אחת גדולה.

שלי יחימוביץ:
היתר לבצע עבודות תשתית חיוניות הוא עניין שבשגרה וכלול במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה. שר העבודה מעניק היתרים כאלה באופן שגרתי מאז ומעולם, במסגרת החוק ובמסגרת הסטטוס קוו מאז קום המדינה.
לא מדובר אפילו בפתיחת עסקים ומרכזי קניות ללא היתר, אלא בעבודות חוקיות, מאושרות, ומקובלות לחלוטין.
מי ששובר כאן את הסטטוס קוו באופן שלא יהיה ממנו חזרה, הוא ראש הממשלה עצמו. זו התנהגות מיותרת, מופקרת, מבישה.

איתן ברושי:
על המחנה הציוני להוביל את ההתנגדות לכל פגיעה בסטטוס קוו, בעיקר צעדים הפוגעים בחיילי צה"ל
ראש הממשלה הנחהה היום לדחות ב-72 שעות את העבודות התשתית ברכבת שתוכננו למחר ולבחון את נחיצותן. את מרבית האזרחים במדינה לא מעניינים מתחים בתוך הקואליציה וגם לא מריבות עם שר כזה או אחר.
במסגרת הסטטוס קוו היה מקובל מאז ומעולם שעבודות תחזוקה ותשתית חיוניות מבוצעות בשבת על מנת שלא לפגוע בציבור וליצור עומסי תחבורה במהלך השבוע הגורמים לאי נוחות קשה, בזבוז זמן ואף סיכון חיים.
יש לשמור על הסטטוס קוו בנושא השבת, ולכל הפחות לא לפגוע בו. יהיה זה אות קלון לממשלה אם תנקוט בצעדים מיותרים שפוגעים באזרחים רבים ובפרט בחיילי צה"ל, המסתמכים על נסיעה ברכבת במשך השבוע. 
על המחנה הציוני להוביל את ההתנגדות לכל פגיעה שכזו. אני מתנגד גם ליוזמות כאלו ואחרות העולות לאחרונה ונועדו לסגור מרכזי קניות בשבת. מרכזים אלו פרוסים לאורך כל הארץ ומספקים פרנסה, ומקור בילוי ופנאי למשפחות רבות. אין זה מתפקידנו לחנך את האזרחים ולקבוע להם מה יעשו בשעות הפנאי בימי שבת. השבת חשובה לכולם, וכל אחד ינהג על פי דרכו והשקפת עולמו.

דב חנין:
לגמרי ירד מהפסים: זו לא שמירת הסטטוס-קוו – כי תמיד היו עבודות תחזוקה בשבת. אלה לא החרדים – כי הם השלימו עם זה כל השנים. זו אפילו לא שמירת שבת – כי כשיסעו רק רכבים פרטיים יהיה כאן יותר חילול שבת. 
זה רק ראש ממשלה שמוכן לעשות הכל כדי לשמור על שלטונו ולחסל אפילו מתחרים פוטנציאליים דימיוניים.