שאלון חברי כנסת של אתר וואלה בשיתוף קואליציית שבת למען השוויון בנושא עבודה בשבת

ביום שלישי 27.12.2016 אתר וואלה פירסם בשיתוף עם ארגון קואליציית שבת למען השוויון סקר בהשתתפות מגוון חברי וחברות כנסת מן הקואליציה והאופוזיציה בדבר עמדתם בנושא עבודה ביום השבת.

להלן עיקרי הדברים:

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני):

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "תוקפו של  הסטטוס קוו בעניין השבת פג מזמן, והגבולות העמומים של החקיקה הקיימת בנוגע לשבת הפכו למקור למחלוקות בציבור הישראלי. החברה בישראל מאסה בקרבות הבלתי פוסקים ובשסעים סביב השבת, ומי שנבנה על גבי המחלוקות האלה זו המנהיגות הפוליטית. הגיעה העת  להסדיר חקיקתית את יום השבת כיום של מנוחה ושל עונג לכלל הציבור בישראל."

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת):

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "לדעתי, יש בהחלט צורך בשינוי גדול במשטר  השבת בישראל. למצב הקיים אין שום הצדקה הגיונית. הוא תולדה של הצטברות של הסדרים היסטוריים אנכרוניסטיים. בשבת של היום מצד אחד אין תחבורה ציבורית בסיסית שמאפשרת אפילו להגיע למקומות בילוי, נופש ופנאי, ומצד שני יש מרכזי מסחר פתוחים שהופכים את השבת ליום של קניות ללא הפסקה. אני מציע הסדר אחר, שבו ייקבע במפורש שיום שבת הוא יום של מנוחה, פנאי ונופש ובהתאם לכך יותרו פעילויות פנאי, נופש, תרבות וספורט. אני בעד תחבורה ציבורית בסיסית בשבת במתכונת שתענה על הצרכים ועל רמת הביקוש הייחודיים של יום מנוחה שבועי, שהם שונים לחלוטין מאשר של ימי העבודה. 

האם תתמוך בחקיקה שתסגור את המסחר האגרסיבי בשבת ותתיר במקביל פתיחת פיצוציות? "בתוך הערים אני בעד הפעלה של חנויות מכולת וירקות במתכונת של תורנות אזורית, כמו שקיים לגבי בתי מרקחת. כך יובטח שבכל אזור תהיה חנות שתאפשר לאנשים להצטייד בדברים חיוניים גם בשבת, מצד אחד, ומצד שני יימנע מצב שבו חנויות מכולת שכונתיות-משפחתיות עומדות בפני בחירה בין עבודה רצופה של שבעה ימים בשבוע, ובין כישלון בתחרות מול הרשתות הגדולות הפתוחות 24/7.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי):

מה עמדתך בנושא העבודה בשבת ביחס לחוק שעות עבודה ומנוחה? "סוגיית השבת מורכבת מההיבט הערכי – הזהות היהודית, ההיבט החברתי-סוציאלי ושלטון החוק. בחינה של שלושתם מובילה להבנה שצריך לסגור את המסחר בשבת. במקביל יש לפתוח דיון בנושא התחבורה הציבורית שהוא דיון נפרד."
האם תתמוך בחקיקה שתסגור את המסחר האגרסיבי בשבת ותתיר במקביל פתיחת פיצוציות? "אנחנו רוצים להחזיר את הסטטוס קוו שהיה לפני 200 שנה והשתנה מאז, ועל זה נילחם.

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "יש סטטוס  קוו, ויש מחלה מובנית, תורשתית, שהיא מסחר בשבת. יש שחיקה אטית ולא שמים לב אליה, ובוקר אחד קמים למציאות שאין לה קשר לעבר והתרחקת מהסטטוס קוו, ואז כשבאים לתקן זועקים שמשנים את הסטטוס קוו. מעט מאוד נשאר מהסטטוס קוו.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד):

מה עמדתך בנושא העבודה בשבת ביחס לחוק שעות עבודה ומנוחה? "בהתאם לחוק שאני מיוזמיו, אני  מתנגד למסחר בשבת ומעדיף שכמה שיותר יהודים ינוחו בשבת ולא יעבדו ביום זה, כשכל אחד רשאי להגדיר את יום המנוחה כראות עיניו".

האם תתמוך בחקיקה שתסגור את המסחר האגרסיבי בשבת ותתיר במקביל פתיחת פיצוציות? "אתמוך במתווה שכולל סגירת מסחר קמעונאי, פתיחת פיצוציות וצמצום התחבורה העירונית בשבת.".

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "צריך לעשות פשרות, אין ברירה אחרת,  והצעת החוק שלי, לפיה מתחמי מסחר ותעשייה לא יעבדו בשבת ואילו מתחמי בילוי ותרבות כן יעבדו, יכולה להביא לפתרון מעשי".
 
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):

מה עמדתך בנושא העבודה בשבת ביחס לחוק שעות עבודה ומנוחה? "מסחר בשבת אינו חוקי, אינו סוציאלי ואינו מוסרי. רוב הישראלים רוצים לשמור על ייחודה של השבת ולא להפכה ליום רגיל".

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? הצעת החוק שאני מובילה ביחד עם ח"כ מיקי זוהר, שחתומים עליה ח"כים מסיעות הבית השונות ונמשיך לקדם לקריאה שנייה ושלישית, תאפשר לכל אדם לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי מבלי להסתכן בפיטורין. הגיע הזמן להסדיר את מעמד השבת ולעשות סדר בסוגיות שברחנו מהן שנים רבות".

ח"כ יגאל גואטה (ש"ס):

מה עמדתך בנושא העבודה בשבת ביחס לחוק שעות עבודה ומנוחה? "אני נגד כל חילול שבת, כאדם  דתי אני לא יכול להיות בעד חילול שבת ומתנגד לכפות על אדם לחלל שבת".

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "אני מאוד מקווה שקודם כל לא תהיה פגיעה  בסטטוס קוו, חשוב לעשות דברים באהבה ובאחדות. היום כבר לא ברור מה ימין ומה שמאל, יש לנו אולי שניים-שלושה נושאים שאנחנו חלוקים עליהם, על כל השאר הדעה משותפת. עם רצון טוב והבנה אמיתית של כל צד אפשר להגיע לדברים חיוביים".

ח"כ רחל עזריה (כולנו):

מה עמדתך בנושא העבודה בשבת ביחס לחוק שעות עבודה ומנוחה? "כלל האצבע מבחינתי בשבת: כמה שיותר אנשים נחים וכמה שפחות עובדים. אני רואה את הפעילות הקהילתית, התרבותית כשונים ממסחר. שעות העבודה במשך השבוע קשורות בקשר ישיר למצב בשבת, לכן יש לשאוף לפתרון כולל לימי העבודה שיפחיתו את הלחץ מהצורך לסחור בשבת".

האם לדעתך יש צורך בשינוי הסטטוס קוו בנושא השבת? "הגיע הזמן להפסיק לנהל את הדיון על  סטטוס קוו ולדבר על איך אנחנו רוצים שהשבת הישראלית תראה. כמות המסחר באזורים מסוימים בארץ לא דומים למה שהיה לפני כ-13 שנים כאשר ניסחו את אמנת גביזון מדן".

לקריאת הכתבה המלאה באתר וואלה