"רק אצלנו מותר לעשות הכל במסגרת הביזיון של מסורת ישראל"- ח"כ אמסלם בראיון על מתווה הכותל

מוקדם יותר השבוע התראיין חבר הכנסת ויושב ראש וועדת הפנים דוד אמסלם (הליכוד) לאתר האינטרנט "ערוץ 7" בנוגע למתווה הכותל, ולאורה של הצעת החוק שהגיש בחודש שעבר- "חוק הכותל", המבקשת לבטל את מתווה הכותל שהתקבל בממשלה לפני למעלה משנה, וקובעת כי השליטה האורתודוכסית על הכותל תהיה מוחלטת באופן שיכפיף הלכה למעשה את ההתנהלות בשטח הכותל לרבנות הראשית.
בראיון לכתב חזקי ברוך, מסביר אמסלם שדעותיו מייצגות את מרבית מצביעי הליכוד שלא היו מוכנים לאפשר הקמת רחבה משותפת, שלדבריו תהווה פגיעה במסורת ישראל. 

להלן הראיון המלא:

אני כרגע לא יודע איפה עומד מתווה הכותל. אני הבנתי מהתקשורת שהחדרים דיברו עם ראש הממשלה וביקשו לקבע כרגע את הסטטוס קוו הקיים. אני במקביל לפני כחודש הגשתי הצעת חוק פרטית שבאה לעגן את מעמדו של הכותל. אני סבור שהכותל לא שייך לחרדים זה לא הרעיון בכלל. הכותל שייך לכל כלל עם ישראל, כולל אפילו לרפורמים כל עוד הם יהודים אין בעיה עם זה. אנחנו רק סבורים שבכותל יש כללים, מאז ומעולם היו כללים בכותל, ולא רק בכותל. ואהלן וסהלן, מי שרוצה לבוא להתפלל בכותל אף אחד לא מונע את זה ממנו, אף אחד לא שואל אותו, אם הוא רפורמי או קונסרבטיבי או אורתודוקסי או בכלל אל יהודי. יש כללים- לנהוג בצניעות, להתנהג לפי כללי המקום, כמו שנהוג בכל כנסייה, להבדיל, ובכל מסגד, ותתפלל למי שאתה רוצה.
ש: היה את מה שנקרא עזרת ישראל ועכשיו הם רוצים עכשיו בתוך הרחבה העליונה מה שנקרא, ולזה אתם גם לא מסכימים?
"בוודאי, זה חוצפה וזו עזות מצח. הרי בסופו של דבר אנחנו לא נסכים, אני לא אסכים בשום פנים ואופן כל עוד זה תלוי בי שהרפורמים יפרצו את המתווה בוודאי לרחבה הקיימת, זה לא יעלה על הדעת בכלל. שים לב מה קרה- גם טראמפ הגיע לארץ, נוצרי בכלל, לא יהודי,  וכיבד את המקום. הוא לא נכנס עם אשתו לרחבה של הגברים- היא הלכה לעזרת נשים והוא הלך לעזרת גברים, בן אדם שהוא גוי בכלל! הוא כיבד את הערכים היהודיים. מי לא רוצה לכבד אותנו?-הרפורמים. ומי רוצה לעזור להם?- כנראה הממשלה, ובג"ץ. זה לא יעבור.
ש: מה עם הטענה שזה יוביל לניתוק הקשר עם יהודי התפוצות?
"זה לא רלוונטי, מסורת ישראל זה לא דבר שנתון למשחק. לא יצויר נניח שמחר הרפורמים יחליטו שבמסגרת הרפורמה הכללית הם מתירים גם אכילת חזיר. ואז הם יאיימו עלינו שאם הרבנות כאן לא תוציא הכשר לאכילת חזיר אז הם לא יתמכו בנו. האם יעלה על הדעת שנעשה את זה? הרי זה לא שייך. מסורת ישראל היא מסורת ישראל מאז ומעולם. מאז הר סיני ניתנה לנו מסורת ישראל, אנחנו נוהגים כפי המסורת, זה לא שאלה של פוליטיקה קטנה. הם גם לא מאיימים עלינו. זה מצחיק אותי- מה זה, הדת זו בכלל סוגייה שמאיימים עליה? אז לכן אני אומר, אם לא היו נותנים לרפורמים להיכנס לרחבת הכותל בכלל ולהתפלל כמו כל בנאדם, אז אולי היה בטענה משהו. אבל רפורמי יכול להיכנס כמוני בדיוק.
ש: אתה חושב שראש הממשלה רואה עין בעין את מה שאתה אומר עכשיו?
לא. אני חושב שלא, בגלל שאם הוא היה רואה את הדברים עין בעין איתי אז הוא כבר היה חותך את זה מזמן מול הרפורמים, והיה מסביר להם את העמדה שלנו ובזה היה נגמר כל האירוע. אבל אני אומר לך מה עמדת דודי אמסלם, ואני יכול להגיד לך יותר מזה- להערכתי, אני מייצג בעמדה הזאתי את דעת רוב מצביעי הליכוד. רוב מצביעי הליכוד הם אנשים מסורתיים ומסורת ישראל חשובה להם. אני בטוח שהם לא רוצים לראות ליד הכותל איזה זוג מתחבק ומתפלל. זה לא הרעיון בכלל. יש עזרת גברים ועזרת נשים, אהלן וסהלן. "כי בית תפילה יקרא לכל העמים". איפול גוים יכולים לבוא להתפלל שם ואין בעיה אנחנו לא בודקים אם הבנאדם יהודי או גוי. רק יש כללים, יש כבוד.
אני חושב שאם אנחנו לא נכבד את המקומות שלנו, שאף אחד לא ייצפה שאנחנו נכבד אותם. אני לא מעלה בדעתי שיהיה למשל ערבוב במסגד למעלה בין הנשים הערביות לגברים. אני גם לא רואה את זה באף מקום אחר, באף מסורת דתית. רק אצלנו מותר לעשות הכל במסגרת הביזיון של מסורת ישראל. זה דבר שלא חשוב כל כך , מותר להכניס את זה לכל עסקה וזה לא נשמע לי הגיוני. 
 
הראיון המלא באתר "ערוץ 7": http://www.inn.co.il/News/News.aspx/348944