רפורמה מקיפה במערך הכשרות הוכרזה היום כאשר בנט ובן-דהן הצהירו ש"מהפכת הכשרות יוצאת לדרך"

תחום הכשרות, הידוע כתחום פרוץ אשר לא חף מליקויים, עובר היום מתיחת פנים.
כבר זמן רב שישנו עיסוק ציבורי ופרלמנטרי רחב בעניין הליקויים במערך הכשרות, בעיקר בעקבות דו"ח מבקר המדינה משנת 2008 שחשף שישנם מקרים של ניגודי עניינים של משגיחי הכשרות (בעיקר משגיחים שעבדו במקביל גם בבד"צים פרטיים), הבדלים גדולים בכללי הכשרות שהונהגו על ידי רבנים מקומיים באזורים גאוגרפים שונים ועוד.
היום (3.2), לאחר שורה של הצעות חוק של חברי כנסת שונים אשר ניסו לעשות סדר במערך הכשרות, הכריזו השר לשירותי דת, נפתלי בנט, וסגנו, אלי בן-דהן, על תחילתה של רפורמה מקיפה.

על הרפורמה במערך הכשרות הכריזו היום (3.2) בנט ובן-דהן במהלך מסיבת עיתונאים יחד עם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו. לדבריהם, הרפורמה תכלול מספר שינויים:
1. יקבעו שלוש דרגות כשרות על ידי הרבנות הראשית: רגיל, מהדרין ומהדרין מן המהדרין, כדי לאפשר לצרכנים לדעת מה תעודת הכשרות כוללת וכדי למנוע מצב שבו הרבנים המקומיים נוהגים בשרירותיות ובחוסר אחידות בדרישות הכשרות שלהם.
2. יוקמו חברות ייעודיות להעסקת המשגיחים והמפקחים, כדי למנוע מצב שבו המשגיח מועסק ע"י בעל העסק עצמו. מהלך זה אמור לנתק את הקשר בין המשגיח לבעל העסק ובכך למנוע ניגוד עניינים.
3. תבוצע אכיפה מוגברת.
4. הבהרה של תעודת הכשרות כך שהציבור יוכל לדעת בקלות מה היא מכילה.

כזכור, הרפורמה מגיעה לאחר מספר הצעות חוק בנושא. רק לפני כשבועיים (20.1.14) פרסם מכון "על משמר הכנסת" ידיעה בנושא הצעת החוק איסור הונאה בכשרות (תיקון – נהלי כשרות וגופים המספקים שירותי כשרות),
התשע"ד–2014, אשר ביקשה לבצע הסדרה רגולטורית של מערך הכשרות.
הצעה זו דומה במהותה לרפורמה שהוכרזה, כאשר נקודות השוני העיקריות הן נושא השקיפות שבהצעת החוק כולל מאגר אינטרנטי, וכן גם האיסור על משגיחי הכשרות של הרבנות לעבוד במקביל בגוף אחר שמעניק תעודות כשרות. איסור זה מופיע בהצעת החוק ולא הוזכר בהקשר לרפורמה שהוכרזה. 

כמו כן, הוגשו לאחרונה הצעות חוק נוספות בעניין, אולם מהותן שונה:
ב-9.12.13 הוגשה הצעת חוק איסור הונאה בכשרות (תיקון – מתן תעודת הכשר על ידי רב מקומי), התשע"ד–2103 ע"י ח"כ אלעזר שטרן. מטרת ההצעה הייתה שכל בית עסק יוכל לקבל תעודת הכשר מכל רב של רשות מקומית, ללא תלות במקום בית האוכל, מקום השחיטה או מקום הייצור.
באותו תאריך, הוגשה הצעת חוק נוספת ע"י ח"כ אברהם מיכאלי -הצעת חוק איסור הונאה בכשרות (תיקון – תנאים למתן תעודת הכשר), התשע"ד–2013. הצעה זו ביקשה ליצור מצב שבו הרב נותן ההכשר יהיה רשאי להציב מראש תנאים לצורך מתן תעודת הכשר על בסיס שיקולי נאמנות הלכתית.
בנוסף, סגן שר הדתות, אלי בן-דהן, הגיש בעצמו הצעה בתאריך 30.12.13. הצעתו של בן-דהן ביקשה להקים "משטרת כשרות" שתאכוף נורמות פליליות הנוגעות לתחום ההונאה בכשרות.

על פניו נראה כי הרפורמה עונה על הליקויים המרכזיים אשר הועלו בדו"ח מבקר המדינה בשנת 2008. אולם, יש להמתין ולראות באיזה אופן ייושמו הדברים, וכיצד זה יראה בשטח. יש לשים לב במיוחד לעניין האכיפה והפיקוח. נושא זה ידוע כבעייתי במיוחד, ובהצלחתו טמונה הצלחת הרפורמה. יתר על כן, נשאלת השאלה האם הצעת החוק של בן-דהן בעניין "משטרת הכשרות" תיקח חלק ברפורמה. 

בעניין אחר, אתר האינטרנט "Kooker" פרסם שהעיתונאים החרדים בחרו להחרים את מסיבת העיתונאים כיוון שהיא נערכה במשרד הכלכלה ולא במשרדי הרבנות.   

להלן עיקרי הדברים שאמרו בנט ובן-דהן בעניין:

נפתלי בנט: "ממשיכים לדהור קדימה: עושים סדר בכשרות במדינת ישראל – מהפכת הכשרות יוצאת לדרך.
לפני פחות משנה הכרזתי על מהפכת ברישום נישואין בישראל. החוק עבר בקריאה שלישית בכנסת, והיום כל זוג יכול להינשא היכן שירצה. יצרנו תחרות דה-פקטו בריאה וטובה.
היום הכרזנו, הרב הראשי דוד לאו, סגן השר הרב אלי בן דהאן, ואני על המהפכה הבאה: בכשרות.
בגדול, הבעיה היא שכיום המשגיח מועסק על ידי המושגח (!), כל הנושא די פרוץ, ואין סטנדרטים אחידים.
המהלך מורכב מ:
1. ניתוק בין המשגיח למושגח: המשגיח יועסק על ידי חברה ייעודית לעניין, ולא על ידי בית העסק.
2. קביעת 3 רמות כשרות: רגיל, מהדרין, מהדרין מן המהדרין, וכל בית עסק יבחר איזו רמה הוא רוצה, וכל צרכן יבחר מה הוא רוצה.
3. הגברת אכיפה בכשרות
4. תעודת כשרות ברורה ומתעדכנת. כאשר תיכנסו למסעדה תוכלו לראות בדיוק מה מכילה אותה תעודה.
ממשיכים לדהור קדימה!
תודה לרב הראשי לאו על שותפותו ועל אומץ ליבו, ולרב אלי בן דהאן על חזונות וכושר הביצוע שלו".

אלי בן-דהן: "המטרה העליונה של המהפכה בכשרות היא החזרת אמון הציבור בכשרות של הרבנות ע"י שקיפות מלאה, הסדרת יחסי עבודה תקינים, ניתוק אינטרסים זרים, שדרוג טכנולוגי של המערך וקביעת רמות כשרות מחייבות. אני פועל לשלב נשים בתחום שירותי הדת, בכללן העסקת משגיחות כשרות. לאחרונה הוצאנו חוזר מנכ"ל של משרד הדתות בנוגע להעסקת המשגיחות".

להלן מסיבת העיתונאים באתר "Mako":

לידיעה בנושא הצעת החוק של בן-דהן באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא הצעת החוק בעניין ההסדרה הרגולטורית באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא הצעת החוק של אלעזר שטרן באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא הצעת החוק של אברהם מיכאלי באתר מכון "על משמר הכנסת לחץ/י כאן

לידיעה בנושא החרמת מסיבת העיתונאים ע"י העיתונאים החרדים באתר "Kooker" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא מסיבת העיתונאים באתר "וואלה" לחץ/י כאן

לסטטוס בנשוא בעמוד הפייסבוק של נפתלי בנט לחץ/י כאן

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של אלי בן-דהן לחץ/י כאן